Mete Yarar: “İstanbul mitingi aslında emperyalizme bir başkaldırı”

Mete Yarar : “İstanbul mitingi aslında emperyalizme bir başkaldırı”

ÇORUM – Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, AK Parti‘nin İstanbul mitingini değerlendirerek, “İstanbul mitingi aslında emperyalizme bir başkaldırı” dedi.

Çorum Belediyesi tarafından düzenlenen”türkiye Yüzyılı Şehir Buluşmaları” kapsamında Güvenlik Politikaları Uzmanı ve Yazar Mete Yarar, Çorumlularla buluştu. Devlet Tiyatro Salonu’ndaki konferansta Yarar, açıklamalarında bulundu.

“Bugünkü kavgayı ne biliyor musunuz?” diye soran Yarar, “İstanbul’daki mitinge 1 milyon 700 bin kişi katılmadı mi? Bilinen 1 milyon 700 bin. Gelenler ve dışarda kalanlarla birlikte bu sayının 2 milyon olduğu söyleniyor. İstanbul mitingi aslında bir başkaldırı. Emperyalizme başkaldırı. İstanbul dedi ki, ‘ Ben bundan sonra kendim, benim için çalışanlara, zaman harcayanlara, mücadele edenlere parmak sallayarak devirmene asla tepkim yok öyle o devir bitti. Sen bu memleketin evlatlarını yok diyemezsin.Sen bu memleketin milliyetçi insanlarını aşağılayamazsın.’ 2 milyon kişi o yüzen oraya gitti.Tabi ki Tayyip Erdoğan sevgisi de var.Ama birinci liderine sahip çıkmak için, ikinci vatanına sahip çıkmak için.Mevzu buraya kadar geldi” dedi.

türkiye‘nin geçmişte savunma sanayii gibi bazı alanların dış okulları adeta süper marketi konumunun bilincine dikkat çeken Yarar, “Biz adamların süper marketiydik. ben senin süper market olmamasına izin vermiyorum. Önce bakkal açtı. Bakkal biraz daha büyüdükten sonra süper market açtı. Sonra bu millet o adamlara dedi ki şimdi siz gidiyorsunuz süpermarketi büyütüp hipermarket olup yurt açılıyoruz. göndermezsek biz bittik diyor. Çünkü gerçekten bittiler. Bugün savunma sanayinin, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın, TSK’nın geldiği gücü onlarda biliyor. Başkaları da biliyor. Terör bitmek üzere. 2023 yılından itibaren terörle kimsenin bu ilkeye el sallaması ve parmaklarını göstermesi mümkün değil. 1990’lı yıllarda iki olay bizi kasıp kavurdu. Birisi Bosna Hersek’teki katliam başka ise Karabağ’daki katliam. 90’lı yıllar bizim için eziyetli yıllar. Ne yaptınız biliyor musunuz? İkisine de ulaşabileceği yere kadar yardım etmeye çalıştık ve dahil ettik. Ama bir yere kadar getirdik. Her milliyetçi insanın merkezinde Karabağ’ın kurtarılması vardı? Kurtarıldı mı? Nasıl kurtarıldı? türkiye‘nin desteği ve kurmay zekasıyla hem de teknoloji desteğiyle yapıldı. Bütün hayali insanları neydi? Bütün Türklerin birliği Kızılelma. Nerden Balkanlardan Çin Seddine Türklerin beraberinde yaşadığı, gümrüksüz pasaportsuz gezdiğimiz bir dünya hayal ederdik bu sene oldu mu? Oldu. Neden, çünkü Türkiye’yi çekti. toplanmaları en güçlü ekonomi, savunma sanayisi, en büyük nüfusa sahip olan biziz. Biz kafamızı yok etmediğimiz süre boyunca Türk devletlerinin ortadan kalkması mümkün değildi” diye konuştu.

“Gençler, bu ülkeyle ilgili hiç kimse size kötü söz söylemesine dikkat etmeyin”

Gençler Türkiye aleyhine konuşanlara dikkat etmemeleri gözlemlerinde bulunan Metet Yarar, “İnsanların hayal ettikleri şeylerin büyük bir kısmının son yaşları gerçekleşti. Ne kaldı? Bir 10 yıl daha sabretmek kaldı. . Bu nasıl olacak. sesle sokağa çıkma.Gençler, bu ülkeyle ilgili hiç kimse size kötü söz söylemesine dikkat etmeyin.Birilerinin boyutu ülkeyi kötülüyorsa dur deyin.Ben anama laf söyletmem.Bu vatan benim ana gökyüzüm.Ben babama laf söyletmem.Bu millet babam benim.Hatalarımız olacaktır.Ancak yapılanların görülmeyeceği Terde ilerleyemiyoruz.Birileri bir şeyleri yaptırmak istiyor.Birileri de vurulan prangalara rağmen yapmak istiyor.Kavga bu. Birileri engelliyor, birileri yapmak istiyor. Biz bunun aynısını İstanbul boğaz köprüsü yapılırken de gördük. O gün ne gerek var köprüye diyenler bugün raylı sistem, tünel ve boğaz köprülerimiz olmasına rağmen zor geçiyoruz karşıdan” şeklinde konuştu.

“Emanetlere sahip çıkın”

“Bize verilen her şey emanet” diyen Yarar, “Namus da emanet. Canımız da emanet. Dinimiz de, vatanda, sevdiklerimiz de emanet. ait. laf söylerken yanına gideceksin.Bu kavgayı yüksek sesle yapmaya devam edebilir” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Konferans AK Parti Çorum milletvekili Erol Kavuncu, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Çağlar, Düvenci Belediye Başkanı Necmettin Yalçın, AK Parti Çorum İl Başkanı Murat Günay izledi.

Mete Yarar İstanbul AK Parti Türkiye Politika Haberler

Yorum yapın