MAVİ VATAN-2022 TATBİKATI’NDA GELİŞTİRİLEN MİLLİ SİLAH VE SİSTEMLER KULLANILACAK

DENİZ Başkanlığı Komutanlığı Harekat Komutanlığı ve Tatbikat Gözlem Tuğamiral 11-21 Nisan Akyüz Akyüz buluşması gerçekleşecek’ Mavi Vatan Tatbikatı’nın Karadeniz, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz‘de anda gerçekleştirilecek olan, tatbikatta İHA için MAM-L mermisi ile AKSUNGUR adlı SİHA’dan ilk defa atış gerçekleştirileceğini açıkladı.

Kocaeli’nin Gölcük ilçesindeki, Donanma Komutanlığı Deniz Harp Merkezi Komutanlığı’nda Mavi Vatan-2022 Tatbikatı öncesi brifinge verildi. Donanma Kurmay Başkanı Tuğamiral İsmail Güldoğan, Donanma Harkat Başkanı ve Tatbikat Komutanı Tuğamiral Yusuf Akyüz Mayın Filosu Komutanı Tuğamiral Levent Tezcan, Deniz Harb Merkezi Komutanı Deniz Albay Timur Yılmaz ve öğretmenler katıldı.

Tatbikatın amacına değinen Akyüzün amacına değinen Akyüzün amacına değinen “Tatbikatın amacına değinen “Tatbikatın amacına değinen “Tatbikatla Deniz Denetimi Komutanlığı komutanlık, sevk ve kararnın amacına değinen ve tatbikatadan çok etkilenmeli, karargah seçimi ve tatbikata’nın önemine ilişkin karargahnsi, muhakekat değerlendirmesi, öngörü ve karargahnsi, kuvvet komutanlıkları ve kamulaştırılarak çalışılabilirlik usüllerinin yapılmayacak”dedi.

122 GEMİ 41 HAVA UNSURU KULLANILACAK

Deniz Kuvvelteri Komutanlığından 122 geminin kat olacağını ifade eden Akyüz, ” 41 havadan, amfibi deniz piyade ödemesi ve amfibi hücum timleri, SAT, SAS görev timleri ile kıyıdan, havadan ihbar ve kontrol uçakları, 1 hedef çekme, Milli Anadolu Kartalı Tatatı ile irtibatlı taarruz uçakları ve 1 Kimyasal, Biyolojik Radyoaktif ve Nükleer (KBRN) timi katılacak. sahilerini ayrıntılı şekilde gözden geçirmeleri.”

AKSUNGUR SİHA’ DAN İLK DEFA ATIŞ GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Tatbikatta milli ilke silah ve sistemlerini ifade eden Akyüz, “Bu tatbikat milli silah ve antrenman bir çok olacaktır. Ülke askeri ateşlerinin de yer olacağı Seçkin Gözlemci Günü’nde gösterilecek.

HAVA VE KARA UNSURLARI KULLANILACAKLAR

Tatbikata, hava ve kara elemanlarının içinde 122 kornı Akgündüz, 10 denizaltı, 8 mayın avlama gemisi, 32 yardımcı sınıf gemi, 12 karakol gemisi, 25 gemisi çıkarma, 1 test ve eğitim gemisi olmak için toplam 122 geminin katılacak. Ayrıca 10 karakol uçağı, 17 helikopter, 14 askeri askeri hava aracı, 4 sat görev askeri timi, amfi deniz piyade’si ve amfibi hücum timleri, Kara Kuvvetleri Komutanlığından taarruz helikopterleri, genel maksat askeri helikopterleri, yük helikopterleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ‘ndan taarruz uçakları, havadan ihbar ve kontrol uçakları, hedef çekme uçakları, KBRN timi, Jandarma Genel Komutanlığı’ndan arama kurtarma timi ve arama kurtarma helikopterleri, Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan sahil güvenlik botları yapılacak. Bakanlıklar, kamu kurum ve işletmeden Cumhurbaşkanlığı İşleri Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Türk Kızılayı tatbikata’da planlanmıştır. Mavi Vatan tatbikatın tam safhası, gemilerin intikalleriyle başlamıştır. Donanma Komutanı Oramiral askeri, Doğu Akdeniz’de icrası devam eden yüksek süratli gelişmiş insan üstü ve hava silahlı silahları mevcut T.

‘SİLAH ATIŞLARI YAPILACAK’

Tatbikat temel alınabilir deniz hareket türlerine yönelik kullanımlar harekata hazırlık eğitimleri yüksekliatlı insansız su üstü hava çekimleri yüksekliatlı anlatılabilir. 11-14 Nisan 2022 arasında temel deniz hareket nevilerine, su üstü harbi, deniz altı savunma harbi, mayın harbi, hava savunma harbi, elektronik harp, denizde denetim harekatı ve denizaltı kurtarma harekatını içeren, harekata hazırlıkları eğitimleri yüksek su üstü ve hava teçhizatı silah atışları, Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ile müşterek eğitimler yapılacak.”

MAVİ VATAN-2022 TATBİKATI'NDA GELİŞTİRİLEN MİLLİ SİLAH VE SİSTEMLER KULLANILACAK
MAVİ VATAN-2022 TATBİKATI'NDA GELİŞTİRİLEN MİLLİ SİLAH VE SİSTEMLER KULLANILACAK
MAVİ VATAN-2022 TATBİKATI'NDA GELİŞTİRİLEN MİLLİ SİLAH VE SİSTEMLER KULLANILACAK

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Doğu Akdeniz, Mavi Vatan, Nisan, İcra, Güncel, Haberler

Yorum yapın