MasterChef’te bin yıllık tescilli pilavı yanlış yaptılar, Divriğililer izleyince şikayetçi oldu

sivas‘ın Divriği İlçesine özgü Divriği Pilavı bir yemek yarışmasında yanlış tarife edilince Divriği’den tepki gecikmedi. Tarihi Mengücek Beyliği uzunluğuna dayanan Divriği Pilavı, Divriği Kaymakamlığı tarafından yapılan başvuru sonucu 09 Ekim 2020 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Coğrafi İşaret alarak tescillenmişti. Tescilli pilavın eski günleri MasterChef Türkiye’de aslına ters olarak kadayıfla sarılması ve üstünde badem kullanılması tepkilere neden oldu.

Bunun üzerine Divriği ilçesinde Mühürdarzade Konağında kolları sıvayan Divriğili kadınlar, Divriği pilavını aslına uygun olarak hazırlayıp yaklaşık bin yıllık tarifini anlattı. Konak İşletme Müdürü Hülya Öz, Divriği pilavının coğrafi işaretli bir pilav olduğunu belirterek, bu tarz yarışmalarda yapılmadan önce tarifinin aslına uygun bir şekilde araştırılıp doğru götürüldüklerini söyledi.

MasterChef'te bin yıllık tescilli pilavı yanlış yaptılar, Divriğililer izleyince şikayetçi oldu

Hülya Öz, MasterChef Türkiye’nin 148. bölüm fragmanında Divriği pilavını başlangıçta heyecanlandıklarını ancak yanlış anlaşılmalarla üzdüklerini belirterek, “Programı maalesef biz de üzüntüyle izledik. İzlenen hayallerimizde yaşadık. pilavın içinde badem ve kadayıf kullanılmışlar ama Divriği pilavı hiçbiri hiçbir şekilde badem ve kadayıf kullanılmaz. ırlanarak yapılması temenni ediyoruz” diye konuştu.

MasterChef'te bin yıllık tescilli pilavı yanlış yaptılar, Divriğililer izleyince şikayetçi oldu

Hülya Öz, Divriği pilavının geçmişinin Mengücek Beyliğine dayandığını belirterek, “Divriği pilavımız Anadolu Selçuklu Devleti Mengücek beyliğinden gelme bir pilavdır. Yanında pilav Divriği evine girmiş oluyor.Özel günlerimizin, özel misafirin, davetlilerimizin, düğünlerimizin, bayramlarımızın vazgeçilmezi haline geliyor.Daha türünde avlanma ile et temin ettiği için geyik eti kullanılmışmuş, maalesef günümüzde geyik etine çok fazla ulaşma şansı olmadığı için biz bu pilavı dana eti tavuk eti ile yapanlarda var ama orijinali dana eti veya geyik eti ile yapılandır” dedi.

MasterChef'te bin yıllık tescilli pilavı yanlış yaptılar, Divriğililer izleyince şikayetçi oldu

Doğrusunun tarifi: Öz, pilavın kullanılan malzemeleri sıralayıp doğru Divriği pilavını şu şekilde tarif etti, “Pilavı gelmeden yaklaşık 2 saat önce pirincimizi bol sıcak tuzlu su da ıslatarak saklamasından arınmasını sızdırıyor. Su da beklettikten sonra pirincimizi güzelce duruluyoruz. Pilavımızın içinde nohutta gitmiyor. Nohutu da pilavımızda kullanmadan önce haşlıyoruz ve kabuklarından ayırıyoruz.Bunun yanı sıra pilavın içine Besni üzümü, kuru soğan, et ve et suyunu götürmek.Son olarak da çıkarmayını eritip pilavımızın üzerine döküyoruz” şeklinde konuşuyor.

Divriği Sivas Magazin Kültür Sanat Haberler

Yorum yapın