Pablo Tébar’ın yarattığı Netflix’in ‘Maceracılar’ı, Meksika Körfezi’nde batık bir hazineyi geri almaya çalışacak kadar hırslı olan Miguel ve suç ortağı Lilí’nin macera dolu yolculuğunu anlatan bir Meksika aksiyon suç dizisidir. İkili, bir grup yetenekli haydutun yardımıyla, Kurtuluş Savaşı sırasında batan bir İspanyol kalyonunun su altı soygununu tamamlamak için derinlere dalıyor.

Ancak çok geçmeden, uzun zamandır gizlenen ödülün peşinde başkalarının da olduğunu keşfederler. Aralarında Juan Pablo Medina, Mabel Cadena, Nicolás Furtado, Andrés Baida, Andrea Chaparro, Juan Pablo Fuentes ve Bruno Bichir’in de bulunduğu bir grup yetenekli oyuncunun ilgi çekici performanslarının yer aldığı aksiyon-macera gösterisi, su altında, pitoresk kıyılarda ve çok sayıda bölgede geçiyor. Haydutların zamana karşı yarıştığı diğer ilginç yerler.

Maceracılar Nerede Çekiliyor?

‘Maceracılar’ öncelikle Meksika’da, özellikle de Hidalgo, Yucatán, Quintana Roo ve Morelos’ta çekiliyor. Ayrıca Guatemala’daki Petén ve İspanya’daki Madrid aksiyon serisinin prodüksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Raporlara göre, ilk sezonun ana çekimleri Nisan 2023’te başladı ve yaklaşık üç ay içinde, yani aynı yılın Temmuz ayı sonlarında tamamlandı.

Hidalgo, Meksika

Maceracılar’ın büyük bir kısmı Meksika’nın doğu-orta kesiminde bulunan Meksika’nın Hidalgo eyaletinde çekildi. Pachuca de Soto olarak da bilinen başkenti Pachuca, oyuncular ve ekip üyelerinin çeşitli sahneleri çekmek için şehrin mekanlarını kullanması nedeniyle önemli bir çekim alanına dönüşüyor. Çekim birimi ayrıca başkentten sadece birkaç kilometre uzaklıktaki Huasca de Ocampo kasabasında da kamp kuruyor. Üstelik önemli sahneleri kaydetmek için Hidalgo’nun güneydoğu kısmına, Tulancingo şehrine bile gidiyorlar.

Yucatán, Meksika

Yucatán, Maceracılar’ın çeşitli bölümlerinin çekildiği Meksika eyaletlerinden bir diğeri. Resmi olarak Estado Libre y Soberano de Yucatán olarak bilinir. Yucatán’ın başkenti Mérida’nın bazı kuruluşları, Mérida’daki Centro’da s/n Calle 62 x 61 adresindeki Olimpo Kültür Merkezi dahil olmak üzere pek çok sahnede yer alıyor. Yapım ekibi, Acanceh kasabası, Progreso de Castro liman kenti, Yabucú ve Seyé gibi farklı bölgelerde sahneler çekerek eyaletin manzarasından en iyi şekilde yararlanıyor.

Meksika’daki Diğer Yerler

Maceracılar’ın oyuncu kadrosu ve ekibi, çekim amacıyla Meksika’nın diğer bölgelerine de seyahat ediyor. Örneğin, Tulum, Quintana Roo’daki Carretera Cancun Tulum 307 Tulkal Chemuyil’de Conrad Tulum Riviera Maya’nın içinde ve çevresinde çeşitli iç ve dış çekimler kaydedildi. Ayrıca San José Vista Hermosa, Morelos’ta Carretera Alpuyeca Tequesquitengo Km 7’de bulunan Hotel Hacienda Vista Hermosa, suç dizisinin prodüksiyonuna ev sahipliği yapan bir diğer kuruluştur.

Peten, Guatemala

Maceracılar’ın çekim birimi Meksika’nın yanı sıra Guatemala’nın Petén bölgesinin geniş ve çok yönlü arazisinden en iyi şekilde yararlanıyor. Alternatif olarak Yax Mutal olarak da bilinen Tikal, önemli bir çekim alanı olarak hizmet veriyor. Guatemala’da bir yağmur ormanında bulunan bu antik kentin kalıntısıdır. Ayrıca, Yaxha Gölü’nün kuzey kıyısında yer alan Orta Amerika arkeolojik alanı Yaxhá da başrol oyuncusu Ester Expósito’nun farklı bölümlerinde karşımıza çıkıyor.

Madrid, İspanya

Maceracılar’ın ek bölümleri de İspanya’nın başkenti Madrid’de ve çevresinde kaydediliyor. İspanya’nın başkentinin tarihi ama modern özellikleri, yıllar boyunca pek çok film ve TV projesinde yer aldı. ‘Haydutlar’ın yanı sıra ‘Herkes Biliyor’, ‘ Para Soygunu ‘, ‘Başka Bir Hayatta Görüşürüz’, ‘ Kar Kızı ‘ ve ‘Açık Denizler’de Madrid’in yerellerini görebilirsiniz.