Kürt komutan yapay zekayla hayata döndü

Junaro Kameran isimli kullanıcı, dönemin sikkelerinden yola çıkarak Kürt Komutan Selahattin-i Eyyübi’nin portresini çizdi.

 Junaro Kameran isimli kullanıcı dönemin sikkeleri üzerindeki resimlerden yola çıkarak yapay zeka ile Kürt komutan Selahaddin Eyyûbi’nin portresini çizdi. Portreyi sosyal medya hesabından paylaşan tarihçi Mahmut Akyürekli, “Selahaddin Eyyûbî. Tarihi kaynaklardaki tasvirleri ve paralardaki figürleri ile yapay zekayla Junaro Kameran(KaMuran) tarafından hazırlanmış gerçeğe en yakın portresi” dedi.

SELAHADDİN EYYUBİ KİMDİR? 

Zengi Devleti’nin komutanı olan Selahaddin Eyyûbî’nin 1171 yılında kurduğu Eyyûbî Devleti, Mısır ve Suriye’de egemen oldu. En güçlü olduğu dönemde Mısır, Suriye, Irak, Hicaz, Kudüs, Libya, Yemen ve Levant bölgelerini egemenliği altında tutmuştur. 1171’de Selahaddin Eyyûbî tarafından Mısır’daki Şii Fâtımî Halifeliği’nin ortadan kaldırılmasının ardından doğan bir iktidar boşluğuyla Selahaddin’in ”Mısır Sultanı” ilan edilerek tarih sahnesine çıkan devlet, 1187’de Hıttin Muharebesi ile Kudüs’ü Hristiyanlardan geri almış ve Orta Doğu’da önemli bir güç haline gelmiştir. Adaleti ve cesareti ile karşıtlarının dahi takdirini kazanan Selahaddin Eyyûbî 1193’de Şam’da 55 veya 56 yaşında hastalıktan vefat etmiştir. (HABER MERKEZİ)

Yorum yapın