Kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya olan Beyşehir Gölü’ne kar yağışı umut oldu

Kuraklık Riskiyle karşı karşıya olan Beyşehir Gölü‘ne kar yağışı umut oldu

KONYA Kuraklık kurumu kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kalan türkiye‘nin en büyük göllerinden biri olan Beyşehir Gölü‘nun bulunduğu Konya’nın Beyşehir ilçesinde kar yağışı sevinçle karşılandı.

Beyşehir ilçesinde gece yarısından itibaren etkili olan kar gösterisi ilçeyi beyaza bürüdü. Kar gösteriminin ardından göl kıyılarına gelen bazı örnekler fotoğraf çekilirken, bazı da sokak hayvanlarını sevdi. İlçe merkez 3 santim olarak ölçümler kar kalınlığının bazı kırsal mahalleler ile yüksek kesimlerde 15 santimetreyi aştığı gözlendi. Beyşehir’de kar yağışının hemen yanındaki göl kıyısında bulunan kameriyelerde soğuk hava nedeniyle buz kütleleri oluştu. türkiye‘nin önemli tatlı su balığı üretim merkezlerinden olan Beyşehir Gölü‘nde yağan karın ardından gezintiler başlayan soğuk hava nedeniyle balıkçıların büyük bölümü de avlanma faaliyetlerine ara verdi.

Kar gösterisinin ardından kıyılarda parka kıyısındaki balıkçı tekneleri de beyaz örtüyle kaplandı. Soğuk havadan göl kıyılarında gezinen su kuşları da olumsuz etki. Su kuşlarının su deposundaki yiyecek arayışı dikkat çekti. Çok az sayıda balıkçının teknesiyle göl sularına açıldığı görüldü. Belediye ekipleri ise karın yoğun olduğu kesimlerde yollardan ulaşıma açık tutabilmek için seferber oldu. Beyşehir Gölü kıyısında yürüyüş yapan ilçe sakinlerinden Mehmet Ziya Arıkan, Beyşehir’de bir manzara kar yağışı beklediklerini ancak gösterimin bir türlü gelmemesinin üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi. Son bir doğum ha bu hafta ha bu hafta gelecek görerek beklemenin problem haline geldiğini ifade eden Arıkan, “Bu gece yarısı kar gösterimi başladığında hepimizi heyecanlandırdı, sevindirdi” dedi.

Gece yarısı uyandığında kar yağışının büyük bir sevinç yaşadığını dile getiren Arıkan, “Baktım kar atıştırıyor. Yaklaşık 3-4 saat yağan bu kardes o sevinçle, heyecanla uyuyamadım. Kar yağışı her yer için önemli. Değerli.Zamanda alamadığımız gösterimler belki bir ürün verimsizliği olarak yansıyacak onu çevreleyen.Ama Beyşehir’de özellikle, bir de gölümüz kuruyor.Gölümüzün suyu çok azaldığı için burada her yerden daha kıymetle, hasretle geldiği bir yer geldi haline kar yağışı. Dağıtım durumundayız.Kar yağınca balıkçıların büyük bölümü ava ara verdi.Motor sesleri çıkmıyor ama bunu da hissedebiliyor, özellikle soğuğu da hissi çok güzel aslında.Beyşehir merkezde yağan kar miktarı belki 5 santimi bile bulmadı ama Şamlar çıkışı, Yaka Manastır’a gidişimde yaklaşık 20 santim kadar kar var ki, bu çok mutluluk verici” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Beyşehir Gölü Beyşehir Türkiye Güncel Haberler

Yorum yapın