Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali, Türkiye sınırlarını aşıyor

Türk dili atası Korkut Ata‘nın azizliğine kavuşmasına verilen ve ilk olarak geçen Kültür Yolu Festivali İstanbul’da Korku Ata Türk Dünyası Film Festivali’nin ikinci Bursa’da gerçekleştirilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığının çatısı altında Sinema Genel Müdürlüğü ve Uluslararası Sinema işbirliğiyle Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, TÜRKSOY, TRT, Türk Hava Yolları, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Telif Hakları Genel Müdürlüğü ve Bursa Uludağ Üniversitesi’nin katkılarıyla festival, bu yıl 10 ülke ve yedi özerk bölge olmak üzere 17 coğrafyadan 52 sinemaseverlerle buluşturacak.

Festival Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Türkmenistan’ın Kültür Bakanları, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un davetlisi olarak festivalin hedeflerine katılacaklar. Bunun üzerine yanı sıra sıranın ve misafir Türk Cumhuriyetlerinden üzerinde sinema sahnesinin Türkiye’siyle Türk sinemasının kalbinin atacak.

Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali, Türkiye sınırlarını aşıyor

Merinos Atatürk ve Kültür Merkezi’ndeki tanıtım toplantısı Kültür ve Bakan yardımcı Ahmet Misbah Demir, festivalin Bursa’da yapılmasından ayrı bir heyecan uyandırnı Kongrede, “Festivalin olan Turna kuşu bize bir olmayı, birlikte olmayı öğretme, yeniden ve farklı coğrafyalarda yer İstanbul’da ortak bir kültürde buluşmamızı temsil ediyor. şu sıra, gölge oyunumuz Karagöz’ün de şehri olması durumuyla ilgili, modern anlatımlı sinemaya bir köprü de kuruyor” dedi.

Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’nin “bir festivalden çok daha fazla şeyle hayata geçirilebildiğini çizen Ahmet Misbah Demircan, şunları söyledi:

“Sinema, toplumların kültürlerinde birilerinde bizlerin en yaygın olanlarından yetiştirilen de yoksulumuz Mehmet Nuri Ersoy’un çocuklarında, sinema aracılığıyla Türk dünyasını meydana getiren toplumların bütünleşmeyi hedefliyoruz. ABD’de, Türkiye’deki projeleriyle bir araya gelmek, projelerini tasarlamak. Henüz ikincisini hedeflerimiz arasında yer alıyor. n itibaren geniş bir coğrafyadaki coğrafyayı tüm dünyada gerçekleştirilecek. Sinemayla karşılaştırmalı değerlerimize sahip olmanın gururunu kullanmak.”

Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali, Türkiye sınırlarını aşıyor

Festivalin bu yıl 10 ülke ve yedi özerk bölge olmak üzere 17 coğrafyadan sinemanın tüm olaylarını ağırlayacağını belirten Demircan, şöyle devam etti:

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Kültür Bakanları Daimi Konseyi 39. Dönem toplantısını da Sayınımız Mehmet Nuri Ersoy’un ev olacağı zamandaki eş zamanlı olarak Bursa. ‘da gerçekleştireceğiz. Türk sinemasının ortak iş alanını genişletmek kapsamındaki işlerimizi Türk Dünyasının zirvesinde olan etkinliklerinden oluşturacak.

Toplantıya katılan Festival Yönetmeni İstanbul Kıtasında Türk sinemasında yarışma ve yarışma dışı bölümleriyle 52 film sinemaseverlerle buluşacağını ve hedeflediklerini, “Kurmaca yarışmayı hedefledikleri, panorama ve hayallerle coğrafyamızın ortak hedeflerinden adaylarla en örneklerini izleyicilerle bir araya gelecekz. Ayrıca Karagöz’ün aksettiğinde gölgenin, seyirlik sanat modern anlatımı olan sinema dilinin döngüsünün ontolojik görünümünden alınacağı panel, ikisi arasındaki bağların sinemadaki arayışının örneklemesi olan filmlerden indirim sergisi, film gösterimleri sonraki olaylarla seyirci buluşması festivalimizi daha da renkli hale gelecek” dedi.

Toplantıda kısa bir konuşma yapan Bursa Valisi Yakup Canbolat ise “2022 Türk Dünyası Başkenti”… Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’ne dair her şey düşünüldüğünde büyük onurunu hayalimiz, “Bursa’nın mutlu olacağı düşünülen bir festivale en iyi şekilde ev yapmak için her türlü donanımıa ve Şehirlerin adından olan bir Bursa’dan sahip olmak, adını duyurmak için sabırsızlanıyoruz” dedi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da bir süre önce Korkut Ata’nın Bursa kısa kısa hatırlatmak, ” Korkut’un Korkut’un Bursa nüshasını yakın zamanda bir tanıtım programıyla ilim alemine duyuracağız. 20 Türk Başkenti’yi önleyebilecekleri bu etkinliklerle dünya çapındaki iddiayı önleyebiliriz.

Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali, Türkiye sınırlarını aşıyor

Festival… Türk Cumhuriyetleri’nden Bursa’ya gelen 200’e yakın sinemanın önde gelen isimleriyle bir gelecek gelecek. Bu Zirve Türk Dünyası’nın müşterek koleksiyonunun yapımına dönüşmesi için gerekli olan sunacak.

Festival kapsamında kurmaca film 10, yardım filmi ise 14 film yarışacak. Bunun yanında 28 ayrı ayrı film de yarışma dışı olarak festival kapsamında sinema severlerin beğenisine sunulacak.Kurmaca filmlerde Türkiye’den Semih Kaplanoğlu’nun ‘Bağlılık Hasan’, belgesel bölümünde ise İsmet Arasan’ın “Balkanların Türkçe Hafızası” çalınacak.

Festivalin kurmaca ve belgesel film yarışmaya katılabilecekler, ülke içinde kurulları tarafından oluşturulacak önler tarafından belirlenir. Buna göre, festivalin kurmaca filmi yarışmada, Azerbaycan’dan ülkenin yapımcılığını Vagif Mustafayev’in “Hayat Galiba”, Kazakistan’dan Begars Elubayev’in yönettiği “Issız”, Kırgız’den Taalaibek Kulmendeev’in “Satılık Ev” tarafından yönetiliyor. , Özbekistan’dan Dilmuradov’un yönettiği “Kadının Masaidov’un”, Türkmenistan’dan Arslan Eyeberdiyev’in yönettiği “isterin”, İran’dan Behman ve Behram Ark yöneticilerin yönettikleri “Posta”, Tataristan’dan Yulia Zaharova’nın yönettiği “Tarlan” , Hakasya’dan Yury Kuroçka’nın yönettiği “Elsa’nın Beyaz Yolu” ve Tuva’dan Roland Oorzhak’ın yönettiği “Çelik Rüzgârlar” ücreti yer alacak.

Film seçimi bölümünde İran’dan “Tebriz’in İşgalinden Hatıralar”, Azerbaycan’dan “Dalan”, Türkmenistan’dan “Dutarın Avazı”, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden “Göçün Hikâyesi Arpalık”, Ukrayna’dan “Tercüman” , Gagavuz Yeri’nden “Beşalma”, Kazakistan’dan “Avrasya’nın Hükümranları”, Tataristan’dan “Tatarlar Yolda”, Saha Cumhuriyeti’nden “Gelecek Bizimdir”, Dağıstan’dan “Suliyeta”, Çuvaşistan’dan “Eski Volga’ nın Sırrı”, Özbekistan’dan “İnsan Karanlığın Ardındaki Işık” ve Kırgızistan’dan “Kırgız’ın Yiğit Kızları” yarışacak. Her iki yarışmada giriş yapan filmler, festivallerden birerer sinema oyununun yer alabileceği Kurmasel Film Yarışması’nda kurulacak değerlendirmeleriyle belirlenecek. Ödüllendirilecek kurullar oluşturulacak, festivalin onaylanması ve ilanlarında Seçilecek.

Festival ücreti 1-5 Kasım’da Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi, Tayyare Kültür Merkezi, Anatolium Alışveriş Merkezi Sinema Salonu ve Prof. Dr. M. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde ücretsiz seyirciyle buluşacak. Festivalle ilgili bilgi sahibi olmak https://korkutatafilmivali.com/ adresindenfest’e ulaşmak mümkün.

Korkut Ata Dergisi Haberleri

Yorum yapın