‘Kızıl Goncalar’ın yönetmeni Ömür Atay’dan dizi sektörüne tepki: ‘Sansüre hayır’ diyen neredeyse hiç kimse yok

‘Kızıl Goncalar’ın yönetmeni Ömür Atay, dizinin yayınlanmamasına tepki gösterdi. Atay, “Özgür düşünceye ve üretime yönelik bir sansür operasyonu yürütülüyor” dedi.

 Ankara Bölge İdare Mahkemesi, dün RTÜK tarafından ‘Kızıl Goncalar’ dizisine verilen 2 kez program durdurma ve 9 milyon cezayı onayladı. Fox Tv dün akşam, dizinin yayın saatinde RTÜK’ün gönderdiği ‘Deprem sonrası ilk 6 saat yapılması gerekenler’ belgeselini yayınladı.

‘Kızıl Goncalar’ın yönetmeni Ömür Atay, sansüre tepki gösterdi. Atay, “Bu gece yayın yok. Sektörden sansüre hayır diyen de neredeyse hiç kimse yok. Özgür düşünceye ve üretime yönelik bir sansür operasyonu yürütülüyor. Biz setteyiz. Hikayemizi anlatmaya ve çekmeye devam ediyoruz. Seyircilerimize selam olsun” mesajını yayınladı.

Dizide Sadi Hüdayi karakterini canlandıran Erkan Avcı da bir paylaşım yaparak, “Kafamızı çevirip gözümüzü kulağımızı kapatınca tüm bu zulüm, suistimal, istismar, haksızlık ve hukuksuzluk bir anda yok olsaydı! Çok güzel olmaz mıydı! Bazı cezalar hikayeyi gerçek yapar! Bazıları zaten hikaye…” yazdı.

Ne olmuştu?

Bazı tarikatlerin hedef gestermesinin ardından RTÜK’ün 9 milyon TL idari para cezası ile 2 kez program durdurma cezası verdiği ‘Kızıl Goncalar’ dizisinin cezası, Ankara Bölge İdare Mahkemesi tarafından onaylandı. 

Gold Film imzalı diziyle ilgili RTÜK’ün aldığı karara karşı hem Fox TV hem de yapım şirketi dava açmıştı. Diziyle ilgili İdare Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma kararı için yapılan başvuru reddedildi.

Fox Tv, dizinin yayın saatinde RTÜK’ün göndereceği belgeseli yayınladı. 

 

Yorum yapın