Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Davran Çiçek: “Mide problemleri, kalp damar tıkanıklığında en çok karıştırılan hastalık gurubudur”

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Davran Çiçek: “Mide parçacıklar, kalp damar hücrelerinde en çok karıştırılan hastalık gurubudur”

“Kalbin altından geçen damarda ise tıkanıklık olursa bu durumda mide bölgesinde bir ağrı hissedilir. Hastalar onu çevreleyen reflü ve gastrit gibi mide problemleriyle karışabilirler”

ANTALYA – Kalp damar cerrahisinin en çok mide ağrılarıyla karıştırıldığını söyleyen Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Çiçek, “Kalbin altından geçen damarda varsa tıkanıklık olursa bu durumda mide bölgesinde bir ağrılır. Hastalar onu çevreleyen reflü ve gastrit gibi mide sorunlarıyla karıştırabilirler. Bazen hekim arkadaşlar da bunu karıştırıp bir süre mide ilaçlarıyla tedavi etmeye çalışıyorlar” dedi.

Memorial Antalya Hastanesinden Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Davran Çiçek, kalp damar tıkanıklıklarının genel ve atipik belirtileri hakkında bilgiler paylaştı. Halk arasında bilinen genel ağırlıklarda, göğüste ağrı, baskı ve yanma gibi resmin olduğu, çene, diş, mide, sağ kol, sırt gibi ağrılar ile terleme ve nefes darlığı gibi durumların ise atipik olduğu gibi kayıt sahibi Prof. da karıştırılabileceğine işaretlendi.

Kalp damar hücrelerinin çok fazla hastalık ya da hastalık belirtileriyle karıştırıldığını ifade eden Çiçek, “Bir Japon özdeyişi; ‘göbek deliğinden çeneye kadar herhangi bir ağrı, aksini kanıtlanana kadar kalp ağrısı kabul edilmeli’ der. Çok fazla hastalık ya da hastalık belirtileri ile karışabilir. En önemlileri mide ağrıları.Kalbinin altından geçen damarda ise tıkanıklık olursa bu durumda mide bölgesinde bir ağrı hissedilir.Hastalar onu kullananlar reflü ve gastrit gibi mide problemleriyle karıştırabilirler.Bazen hekim arkadaşları da bunu karıştırıp bir süre mide ilaçlarıyla tedavi edebilirler. kalp damar hücrelerinde en çok karıştırılan hastalık gurubudur” dedi.

Davran Çiçek, hastaların midesinde ağrı, yanma, acıma olduğunda bunun mutlaka kalp damar hücrelerini şiddetle teyit etmesi gerektiğinin de gökyüzünü çizdi.

Antalya Sağlık Haberleri

Yorum yapın