Karadeniz’de karaya oturan gemide yük tahliye çalışması başlatıldı

– Karadeniz’de karaya oturan gemide yük tahliye çalışması çalıştırıldı

KASTAMONU – Kastamonu’nun Cide ilçesinde sürükleyicinerek karaya oturan kuru yük gemisinin kurtarılması eğitimleri kapsamında yükü tahliye edilmeye başlandı.

Edinilen bilgiye göre, Yunanistan’ın Pire Limanından Gürcistan’ın Poti Limanına giden Antigua Barbuda bayraklı Maren konteyner adlı gemisi, 2 Nisan tarihinde Kastamonu’nun Cide’nin Alayazı köyü mevkiinde karaya oturdu. Gemide bulunan ihbarları üzerine İnebolu Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı ekipleri geminin bulunduğu bölgeye giderek tedbir aldı.

Gemide bulunan 14 personelden 13’ü ekipler tarafından tahliye edildi Cide gözetim altına alınması. Gemi kaptanı ise gemiyi terk etmedi. Karaya oturması teşkilatı ile alt kısmında yırtık oluşan gemide onarım çalışması yapıldı.

Son olarak gemide yükleme boşaltma çalışması başlatıldı. İlk olarak gemideki yakıt tahliye edilirken, şimdi de gemideki konteynerler vinçli bir gemi ile tahliye ediliyor. Yüklerin tahliye edilmesinin ardından geminin römorkör yardımı ile çekileceği öğrenildi.

Gemideki çalışmala ilgili bilgi veren Cide Kaymakamı Tuncay Karataş, “Yunanistan’ın Pire Limanı’ndan Gürcistan’ın Poti Limanı’na giden Maren adlı konteyner gemisi Alayı köyü mevkiinde karaya oturmuştur. ise devam etmektedir” dedi.

Yunanistan Gürcistan Kastamonu Karadeniz 3. Sayfa Haberler

Yorum yapın