Jet Fadıl davasında 601 kişiyi dolandırdığı gerekçesiyle 2 bin 504 yıl hapis cezası verildi

SİNEM NAZLI DEMİR

“Jet Fadıl” olarak bilinen Fadıl Akgündüz‘ün yargılandığı davada mahkeme, Akgündüz hakkında, 601 kişiyi dolandırdığı gerekçesiyle toplam 2 bin 504 yıl hapis ve 12 milyon lira para cezası verdi. Mağdur ailesi 10 yıl sonra çıkan karar için “Hırsızlara yol bırakılmak için bu davada bir örnek oldu. Umarız bu dava bir ders olur” açıklamasını yaptı.

İstanbul‘daki Capricecold Bayrampaşa ve Maldivler’deki Capricegold Maldivler adlı gayrimenkul projesi gayrimenkullerinde mülk satışı yapılan 614 kişinin dolandırıldığı gerekçesiyle Fadıl Akgündüz ile akrabalarının da aralarında bulunduğu 7 sanık hakkında açılan davanın karar duruşması bugün İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Mahkeme; Akgündüz hakkında 601 kişiye karşı “tacir veya şirket merkezi ile kooperatif yükünün dolandırıcılığı” suçundan 2 bin 504 yıl 2 ay hapis ve 12 milyon 20 bin lira cezaya çarptırıldı.

MAĞDUR AİLELERİN AVUKATLARI, CEZANIN EN ÜST SINIRDAN VERİLMESİNİ TALEP ETTİ

Duruşmaya bazı mağdurlar ile avukatları katıldı. Fadıl Akgündüz’ün muhasebecisini yapan yeğeni tutuklu sanık Mehmet Salih Obut da duruşmada hazır bulundu. Fadıl Akgündüz ise duruşmaya, Siirt 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yayıldı. Davacı ailelerin avukatları, önceki şikayetlerini tekrar yaşadıklarını ve sanıkların ailelere örgütlü bir şekilde zarar verdiklerini belirttiler. Avukatlar, sanıkların ağırlıklı dolandırıcılık suçu işlediklerini güvence altına almak için en üst sınırdan cezalandırılmalarını talep ediyorlar.

“HAKSIZ YERE SAĞLIĞIM KÖTÜ BİR YERE TAŞINIYOR”

Duruşmada savunma yapan Fadıl Akgündüz 2016 yılında savunmanın hala arkasında olduğunu söyledi. Verdiği ifadelerin devletine bir durumun kalmadığını yaşayan Akgündüz, “Ticaret Bakanlığı müfettiş raporu çürütülmüştür. Bizim bu Bayrampaşa meselesiyle ilgili proje de orta. 84’ü yatırımcı şirketin kendi kaynakları tarafından yapılmıştır. Şikayetçilerin bu yatırımdaki payına bakınca yüzde 21 olduğunu görüyoruz. yere taşınıyor” dedi.

AKGÜNDÜZ’ÜN AVUKATLARI CEZA İÇİN SUÇ UNSURLARININ OLUŞMADIĞINI BELİRTTİ

Tutuklu sanık Mehmet Salih Obut ise davası nedeniyle mevcut işini kaybettiğini ve davaya konu olan asıl sahibi Fadıl Akgündüz olduğunu söyledi. Obut, dolandırıcılık durumunu bildiğini iddia ederek “Beni tanışan insanlar hak hukuk konusunda ne kadar hassas bilirler” dedi.

Davaya konu olan projeye yatırım yapmış yetiştirme de “Biz sahipleriz, teşkilat gibi hazırlanmışlar. Sistemi uzatmak üzerine yargıyı çalışıyorlar. Şikayetçiyiz” dediler. Sanık avukatları duruşmada söz alarak dolandırıcılık suçunun temel unsurlarının oluşmadığını savundu. Etraflıca bir bilirkişi incelemesinin yapılmadığını ileri süren avukatlar, mütalaanın hatalı verildiğini belirterek sanıkların beraatini talep ediyorlar. Savcı, sanıkların tutukluluk hallerinin devamı yönüne doğru mütaalasını tekrarladı. Son sözünü söyleyen sanıklar Akgündüz ve Obut da beraatlerini talep ettiler.

AKGÜNDÜZ’E 2 BİN 504 YIL VE 12 MİLYON LİRA HAPİS CEZASI VERİLDİ

Akgündüz hakkında 601 kişiye karşı “tacir veya şirket merkezi ile kooperatif suçlularının dolandırıcılığı” suçundan Mahkeme 2 bin 504 yıl 2 ay hapis ve 12 milyon 20 bin lira adli para cezasına çarptırıldı.

Heyet, sanıklardan Mehmet Salih Obut’u aynı suçtan 2 bin 450 yıl hapis ve 11 milyon 760 bin lira para cezasına mahkum edilirken, sanıklar Avniye Obut ve İbrahim Obut’a aynı suçtan 2 bin 445’er yıl 10’ar ay hapis ve 11 milyon 740 bin lira adli para cezası verdi. Para cezalarının 24 taksitte yargılamalarına kararden mahkeme, Fadıl Akgündüz ve Mehmet Salih Obut’un tutukluluk halinin, Avniye Obut ve İbrahim Obut’un hükmü tutuklanmaya yönelik tutuklama emrinin devamına karar verdi. Mahkeme, 6 sanığı ise beraat ettirdi.

“ADALETE TEŞEKKÜR EDİYORUZ, BU DAVA BİR ÖRNEK OLDU”

Mağdurlar ve avukatları, duruşmadan sonra adliye önünde basın açıklaması yaptı. Aileler, adalet sistemi teşekkür ederek şu açıklamayı yaptılar:

“10 yıl süren bugünümüz neticelendi. Jet Fadıl ömür boyu mahkum oldu. Bizim için çok mutlu bir gün. Emeği geçen herkese teşekkürler dava ediyoruz. Adalete teşekkür ediyoruz, adalet yerini buldu. Hırsızlara yol olmamak için bu davada bir örnek oldu. Umarız bu dava bir ders olur”.

Fadıl Akgündüz Bayrampaşa İstanbul Maldiv Güncel Haberler

Yorum yapın