Iğdır’da nisan ayında kar etkili oluyor

Iğdır‘da nisan birlikte kar etkili oluyor

IĞDIR – Meteoroloji 16. Bölge Müdürlüğünün yaptığı uyarılar sonrasında Iğdır ortalama yağan kar yağışı, nisan açılış gününde de devam ediyor.

Meteoroloji 16. Bölge Müdürlüğü tarafından Iğdır ve çevre iller için yaptığı ulaşımda aksama, buzlanma, don olayı ve çığ önleme uyarısı sonrasında dün gece yüksek kesimlerde kar yağışı başladı. Bugün şehir ortalama soğuk hava etkili olduğunda gece saatlerinde şehir merkezi dahil her yerde kar gösterisi etkili oldu. Kısa sürede etkili olan kar gösterisi ile birlikte şehir merkezinin birçok yeri beyaza büründü. Iğdırlılar mart sonunda son gün kar sürprizi ile karşılaşırken nisan sonunda il gününe de kar yağışı ile girdi. Şehir merkezi karla karışık yağmur devam ederken yüksek kesimlerde de kar yağışının devam ettiği öğrenildi. Mart çıkışlarının başlangıçları ile beklenen kar gösterisine alışkın indirmeler Ömer Kaban mart çıkışı son gününde ve nisan sonunda ilk kışın kar yağışının sürpriz olduğunu belirterek, “Şu an mart sonundayız, yarın 1 nisan. nin her yerinde ve Iğdır’da her yerde kar etkili olmuş.Burada da baya bir kar gösterisi oldu.Mart ayı bizi yine yanıltmadı,kış sezonunun neredeyse tam ortasını şu an gerçekleşecek.Havalar soğudu geri kış geldi.Yüksek kesimlere 30 ile 40 santim arası şu bir kar yağmış.Bütün köyler bu kar yağışından etkilenmiş” dedi.

‘Çiçek açan bütün meyve ağacı dondan etkilenebilir’

“Ağaçlar tam olarak çiçek açtığı için meyve şu an çiçek içinde olduğu için bu kar yağışı da meyvelerin üzerine yağdığı için bu sıkıntıdır. Emekçilerin yardımcısı olsun.Bu demektir ki bütün meyve don geçirebilir.Meyve ağaçlarının donma riski yüzde 90 gibidir.Allah herkesin yardımcısı olsun, daha önce de bu bütün yerleşim yeri için alanlar.Bu soğuk bu don olayı tüm meyveleri kapsaması” dedi.

Iğdır Yerel Haberler

Yorum yapın