İbrahim Yattara kimdir? İbrahim Yattara kaç yaşında, nereli? İbrahim Yattara hangi takıma transfer oldu?

Muğla Süper Amatör Lig’in yeni takımı olan Ortaköyspor’a transfer İbrahim Yatttara’nın hayatı merak ediliyor. Peki, İbrahim Yattara kimdir? İbrahim Yattara kaç yaşında, nereli? İbrahim Yattara hangi takıma transfer oldu? İbrahim Yattara hayatı ve geçişi nedir? İşte bizim haberimizde…

İBRAHİM YATTARA KİMDİR?

İbrahim Yattara (ö. 3 Haziran 1980) Gineli eski millî futbolcudur.

Futbola ülkesi Gine takımlarından San Garedi’nin yolculuğunda başladı. 1998’de aynıkulüpte profesyonel oldu. Bir kısa kısa süre Athlético de Coléah’ta top koşturan Yattara, 2000’de Belçika ekiplerinden Royal Antwerp ile anlaştı. 2003 yılı kariyerinin büyük bir kısmındaki eden Trabzonspor‘400 bin dolar transfer oldu. Trabzonspor kariyerinde inişli çıkışlı dönemler deneyimi Yattara, Trabzonspor kariyerinde iki Türkiye Kupası şampiyonluğu yaşadı. Türkiye’de beş kullanıcıya, Türk vatandaşlığı için kullanım hakkı ve başvuruda bulundu. Önceleri kabul edilmese de 29 Ekim 2010’da Türk vatandaşı oldular. 2016 Survivor’da ünlüler takımında yarışmacı oldu. Daha sonra Survivor’un 122. günü adayı vedası Survivor 2016’nın dokuzuncusu oldu.

İbrahim Yattara 1980 senesinde Gine’de yaşanacak. 10 yaşında futbola merak salan İbrahim Yattara ülkesinin en iyi kulübünden futbol kariyerine başladı. İbrahim Yattara 1990 yılından 1998 yılına kadar tam 8 senelik kullanımda forma giyilmiştir. 8 senelik bir altyapı kariyerinden sonra 18 yaşında profesyonel futbol başlamıştır.

Gine’nin en iyi kulüplerinden olan San Garedi 1998 yılında İbrahim Yattara’ya sözleşme teklif etti ve bitirdi İbrahim Yattara’nın profesyonel futbol hayatını başladı. 1998 yılına kadar giyilebilir bu takımda formalanmıştır. 16 maç 12 gol atarak iyi bir istatistik yakalamıştır. Daha 2000 yılında Gine’nin en iyi takımlarından olan Atletico De Coleah takımı oyuncuyu bonservisi ile birlikte satın almak için bir kulüp ve oyuncu ile anlaşmıştır. Burada yaklaşık olarak 1 sezon forma giydikten sonra 32 sezon 16 gol atarak verimli bir şekilde geçirmiştir.

Belçika ekiplerinden olan Royal Antwerp İbrahim Yattara’yı 2001 yılında keşfederek oyuncu satın almak için harekete geçtiler. 2001 Royal Antwerp kulübü oyuncu ve spor kulübüne hazırlık aşamasındayken futbol kariyerinde ilk Avrupa’da maceraya atıldı. Türkiye takımında 2 sene futbol devam ederken olan İbrahim Yattara’da 10 golle sağ açık mevkisinde kaydetmiştir. 2003 yılında ise Trabzonspor bir oyuncu satın almak için kulübüyle anlaşmıştır.

İbrahim Yattara’nın ilk süper lig kariyeri macerası 2003 yılında başladı. 2003 yılında Trabzonspor’a transfer olan İbrahim Yattara Trabzonspor tarihinde fazla forma giymiş olan yabancı futbolculardan biri olmuştur. Tam 187 maçına çıkmış olan İbrahim Yattara 39 gol kaydetmiş ve Trabzonspor’un takımlarıyla oynamayı girmeyi başarmıştır. Trabzonspor’da tam 8 sene futbol oynamıştır. Süper liginden biri en iyi yetiştiricilerden biridir.

2011 yılında Trabzonspor’da hayata geçirilen İbrahim Yattara’nın bu sefer Arap ülkelerinden olan Suudi Arabistan olmuştur. Al Shabab takımı ile anlaşmış ve burada sadece 1 sezon forma giyilmiştir. 14 maç 4 gol atmıştır. 2012 yılında futbolcuya e kulübüne teklif verenler Mersin İdman Yurdu İbrahim Yattara’yı satın almıştır. Mersin İdman Yurdu’da sadece 1 sezon oynayabilen ve bu 1da ise 4 maça çıkan İbrahim Yattara bekleneni verememiş. 2013 yılındaki kulüplerinden olan La Louviere kulübü ile anlaşarak kariyerini bu kulüpte nokta olmuştur. Belçika takımı ile 19 maçına çıkan İbrahim Yattara 4 gol atmıştır. 2015 yılında futboldan olmuştur.

İbrahim Yattara kariyeri boyunca 340 maça çıkmış ve bu maçlarda 85 gol atmıştır.

İbrahim Yattara’nın Milli Takım Geçmişi

İbrahim Yattara milli takımını ilk kez 2002 yılında giyilmiştir. 2002 yılında Gine milli takımına çağrılan 2012 milli kadar tam 10 sene Gine takımı forması olmuştur. 37 maça çıkmış ve 2 gol kaydetmiştir.

İbrahim Yattara’nın Antrenörlük Geçmişi

2020 yılı itibari ile İstanbulspor’da yardımcı eğitmen olarak görev yapmaktadır.

Sümeyye Trabzon

Trabzonspor Gündem Spor Haberleri

Yorum yapın