Hiranur Vakfı’nın Kaçak Bölümlerinin Yıkımına Mahkemeden Yürütmeyi Durdurma Kararı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), 6 yaşındaki çocuğu istismarıyla gündeme gelen İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kaçak olduğu tespit edilen Sancaktepe’deki merkez binasını yıkım işlemine mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın Sancaktepe’deki binasının yaklaşık 4 bin 400 metrekarelik kaçak bölümü, hukuki kullanım ömrünün ardından 30 Mart 2023 tarihinde İBB liderleri tarafından yıkılmaya başlamıştı. İmar planında yerin önünden tek katlı gibi görünen, ancak arka taraftan 3 katlı olduğu anlaşılan kaçak yapı tamamen yıkılarak kot farkı ortadan kaldırılmıştı. İBB ekipleri, yıkımın geri kalan kısmının vakfın gerçekleşmesi için 3 gün sürerek bölgeden ayrılmıştı.

MAHKEMEDEN YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI ÇIKTI

Vakıf bu sırada tahliye ve imha kararına karşı mahkemeye başvurdu. Sancaktepe Belediyesi ile İBB tarafından düzenlenen yapı yapılarının tutanaklarının birbiriyle çeliştiği, ülkedeki ilk mescit katının, ruhsatının bulunduğu ve projesine uygun olarak yapıldığı, devam eden bir inşaatın tamamlanması ise ek yıkım işlerinin iptali ve yürütülmesinin durdurulması istendi.

İstanbul 11. İdare Mahkemesi, dava konusu işlemin yıkıma ilişkin olması, kalıcı olarak telafisi güç zararlar doğurabilecek nitelikte bulunabileceği için savunma ve ara karar cevabı gelinceye kadar ya da verilen süre geçene kadar dava sürecinin yürütmesinin durdurulmasına 6 Nisan 2023 tarihinde oybirliği ile karar verdi. İBB’ye savunma ve arama kararı yerine getirmek için 30 gün süre verildi. Mahkeme kararının tebliğinin ardından tahribat işlemleri durduruldu. İBB, mahkemeye istenen belgeleri göndererek savunmasını verecek.

Güncel Haberler

Yorum yapın