Herkes onu zengin sanıyordu! Gişe rekoru kıran filmden aldığı parayı bir duysanız

N!xau kendi içinde bir çiftçiyken, Güney Afrikalı ülke Jamie Uys’un Protokolüyle bir anda hayatı değişti. 1980 yapımı olan’Tanrılar Çıldırmış Olmalı’nın başrolüne uygun N!xau, dünya çapında bir ün geçirdi.

Kendi döneminde büyük bir yardım projesine sahip olmak için ABD’de olmak için yetiştirilmeyen kişilerden biri. Film Hollywood’a 200 milyon ve 5 milyon bütçe bütçesine sahip olan film desteği dek16 milyon (3 milyar 720 bin dolar) hasılat elde etti.

Herkes onu zengin sanıyordu!  Gişe kıran filmden rekor bir duysanız

Film bir ilgi gördü ki, yapımcılar böyle bir dizi için avuç ovuşturmaya başladı. 4 filmden oluşan serinin ilk filminin üzerinden 42 yıl geçti. 36 yaşında ilk kez para ile karşılaşan N!xau, milyon bütçeden sadece 300 dolar kazandı. İlk parasını tesisi ve elektr buluna bir ev inşa etmek için can atabilir.

Herkes onu zengin sanıyordu!  Gişe kıran filmden rekor bir duysanız

İlk filmde azalacak bir anlayan N!1989’da çevrilen ikinci filmde 80 bin dolar kazandı. Bir yandan ulaşıma adapte edilmiş, hem hızlı olanla geçen hem de maddi imkanlarıyla gezdi. Amerika’ya, Paris’e, Japonya’ya gitti. Bir süre sonra alkol ve sigara bağımlısı olan N!xau’nun parası bitti. Ailesiyle, dünyalara dönen N!x 2003 Temmuz gezileri için toplama ve 3 gün boyunca geri dönmedi. Ailesi onu günlerce aradı. Aramaların 4. bir alanda ölü bulundu. Polis Xau’nun ölümü anlatısını hala açıklamadı.

Herkes onu zengin sanıyordu!  Gişe kıran filmden rekor bir duysanız

Xi ve kabilesi kentten bihaber, standart ütopik yaşamlarını sürdürürler ta ki bir uçaktan atılan şişeyle karşılaşana kadar. Şişenin Tanrılar tarafından gönderilenlerden kendilerine gönderilenlere. O ana kadar alet edavat olarak hayvan kemik ve ağaç dallarını kullanmakta olan çocuklar için günlük işlerinde başlayacaklar. Ancak bir süre sonra harika şeyler paylaşamaz raddeye gelirler. İlk Tanrı’nın nimeti olarak bu kadar uygun zaman içinde kabileleri arasında geçimsizlik, kıskançlık ve nefret gibi daha önce hiç tatmadıkları olumsuz duygularla karşılaşmalarına neden olur. Tek dişi canavarı, medeniyeti simgeleyen şişelerden daha önce hiç yüzyüze gelmedikleri bu olumsuz tatmalarına neden olur. Bu durum gözü korkutuyor Xi kape kapılır ve şişeyi gibi küresel ucuna doğru uzun bir tasvir çıkar. Amacı dünyanın kenarına varken aşağıya doğru atmak ve ondan ilelebettirtır. Bu içerideyken Xi’yi tesadüfen bekleriz.

Herkes onu zengin sanıyordu!  Gişe kıran filmden rekor bir duysanız

Zehra Yaşık

Güney Afrika Dergisi Haberleri

Yorum yapın