HDP’li vekiller, İsmailağa’daki istismar iddiasını Meclis gündemine taşıdı

İsmailağa Cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın yöneticisi Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı HKG’yi 6 yaşında evlirdiği ve cinsel tacize uğramasına sessiz kaldığı iddiası kişilerin sahiplerine aitnede bulunuyor. Gümüşel’in kızı HKG, babası kendisinden 6 yaşındayken imam nikahıyla evlendiğini, çocukluğu boyunca her gün cinsel istismara uğradığını söyledi.

Skandal olay, HKG’nin şikayetiyle ortaya çıktı. Yıllarca evlendirildiği şahıslar tarafından cinsel istismara uğramasını ve 14 yaşında doğum yaptığında öne çıkan HKG’ye 6 yaşında gelinlik giydirildiği fotoğraflara ulaşıldı. Savcılık koyduğu iddianamede, üç sanığın en az 27’şer yıl hapisle cezalandırılmalarını talep edildi. Ayrıca savcı, HKG’nin eşi Kadir İstekli için cinsel saldırı infazından da ceza istedi. Baba Yusuf Ziya Gümüşel, anne Fatma Gümüşel ve İstekli şu anda tutuksuz yargılanıyor.

HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz ve İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, konuyu TBMM’yi almayane taşıdı. Kaçmaz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’a; Ersoy ise Cumhurbaşkanlığı Yardımcısı Fuat Oktay’a soru önergesi yöneltti.

Kaçmaz, muhafaza şu ifadeleri kullandı: “İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı yöneticisi Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı HKG’ye yönelik 6 bölgeden muhafazakarın rızası ve muhafazayla başlayan şiddet yoğunluğu, yöneticinin ‘evlilik’ yoluyla çocuk istismarını meşrulaştırmaya yönelik teşebbüslerini hatırlatmaktadır. Yine çocuklara yönelik şiddet suçunun en açık örneklerinden biri olan Ensar Vakfı vakasını hatırlatmaktadır. Suç normalleştirilmek istenmiştir.

Hdp, HKG'nin Cinsel İstismara Uğramasını TBMM'ye Taşıdı: 'İddialar Doğru Mu, İlgililer Hakkında Soruşturma Yürütülüyor Mu?'

HKG’ya yönelik bu şiddet görüşünde bu suçların normalleştirilmesine bir kez daha zemin yapılmak istenebileceği kaygısını büyütmektedir. Nitekim bu suçu yargıya intikal ettiğinde üzerini örtmüş, bu haber günlerdir basında yer aldığı halde bu konuda iktidar hakkında bir açıklama yapmamıştır. Adalet Bakanlığı temelde olmak üzere yetkin ilgili organların hepsini açıklamalı olarak yapmalıdır. Bu korkunç şiddet yargıya ilk intikal edildiğinde gerekli tahkikatlar yapılmış olsaydı, bu en hafif tabirle korkunç olaysi ilerlemesi engellenebilirdi. Ancak bu vakanın üzerini örtmek istenmiş ve bu sistemi şiddet kullanmaya devam etti. Bu nedenle bu suçun failleri gibi bu suçun üzerini örtenlerin de açığa çıkarılması elzemdir. Kovuşturmaya yer olmadığına karar veren yargı üyelerine anında soruşturma açmalı ve davaya hangi yapıların hangi odakların müdahale ettiği otomatik olarak açığa çıkarılmalıdır.

Kaçmaz, 3 soruya yanıt vermesi istemiyle şu bakan sorularını yöneltti:

“1998 doğumlu HKG’nin 29 yaşındaki Kadir İstekli ile 6 yaşında imam nikahı ile evlirildiği, yıllar boyunca Kadir İstekli’nin sıcaklığındaki saldırgan saldırıya maruz kaldı, HKG’nın Kadir İstekli ile 13 yaşında nişanlandığı ve 14 yaşından sonra ise düğünün nişanlandığı, 2012 İçinde HKG’ya yönelik cinsel tacizin ortaya çıktığı, 14 yaşındaki HKG’nin ailesi tarafından 17 yaşında öğrendiği ifade ettiği iddiaları doğru mudur? Şiddet faili Kadir İstekli hakkında soruşturma yürütülmüş müdür?

Hiranur Vakfı’nda çalışan Mehmet Emin Marangoz ve Kadir İstekli’nin HKG’nin yerine kemik testine 21 yaşındaki bir müşterinin soktuğu ve bu şekilde evrak düzenlendiği iddiaları doğru mudur? Bu iddiaların doğru ise bu amacı Marangoz ve İstekli hakkında herhangi bir soruşturma yürütülmüş müdür? Bu şekilde evrak düzenleyenler kimlerdir? HKG’nin beyanlarına rağmen iki yıl boyunca şikayetle ilgili dava açmamış karar nedeni nedir? Bu davanın açılması için kimler devreye giriyor? Devreye giren kişiler kimlere talimat verdi? Bu kişiler hakkında herhangi bir soruşturma başlatıldı mı?

HKG’nin 30 Kasım 2020’de vücutta morluklarla İstanbul Anadolu Savcılığı’na gittiği doğru mudur? Bu iddialar doğru ise söz konusu morlukların sebebi Kadir İstekli tarafından şiddete bulaşma olasılığı var mı? Bu iddianın doğru ise bu amaçla İstekli hakkında bir soruşturmanın başlatılmış kararları? Son 5 yılda çeşitli cemaat ve vakıflarda cinsel tacizin sürülerek yargıya intikal etmiş kaç vakası vardır? Söz konusu cemaat, vakıf ve cemaatler hangileridir? Bu soruşturmalar ne şekilde sonuçlandırıldı? Türkiye’de son 5 yılda, 18 çağında küçük kaç çocuk imam nikahı ile evlendirilmiştir? Bu süreçte cinsel istimaraya maruz kalan çocuklara ilişkin yargıya intikal görmüş kaç davası vardır?”

Kaçmaz, Bozdağ’a ayrıca “HKG’nin sağlık ve güvenliğinin sağlanması için Bakanlığınızın herhangi bir çalışması olmuş mudur” diye sorarken Yanık’a da ek olarak “HKG’nin maruz kaldığı sistemde şiddete ilişkin dava bakanlığınız müdahil olmuş mudur? HKG’nin sağlığı ve güvenliğin sağlanması için bakanlığınızın herhangi bir çalışması olmuş mudur” sorularını yöneltti.

HDP’li Ersoy da şu açıklamayı yaptı: “6 yaşındaki çocuk istismara uğrarken Hiranur Vakfı’nı ve müritlerinin haberdar olmama ihtimallerinin asla olmayacağını çünkü zaten vakfın yöneticisinin sahibi Yusuf Ziya Gümüşel’in sahibidir. de; yapılan soruşturma kapsamında müritlerinden istismar suçunu gözetmek, babanın da vakfın onursal başkanın dikkate alınması gereken bir husustur.

Hiranur Vakfı’nın valiliklerinden kaymakamlıklara ve belediye başkanlarına kadar birçok kurumla iş birliği içinde olması ise dikkat çeken başka bir durumdur. Vakfın Şanlıurfa Valiliği ile ortak eğitim çalışmaları yaptığı, valilik ile ortak hareket ederek 300’e kadar Suriyeli çocukları hocaları ile vakfa getirilerek barınma ve eğitim ihtiyaçlarının karşılandığı ifade edilmiştir. Yine vakfın geçen yıl yürüttüğü ve ‘icazet töreni’ adını verdiği etkinliğe devlet yetkililerinin yoğun katılımında gerginlik, törende hem Sancaktepe Kaymakamı hem de Sancaktepe Belediye Başkanı yer almış ayrıca Sancaktepe Belediyesi tarafından Maraş’tan vakfa öğrenci taşınmıştır. Vakfın Milli Eğitim Bakanlığı ile ‘iş birliği’ içinde yürüttüğü eğitim projelerinin yürüttüğü, en önemli faaliyete yönelik eğitim olması, 7. sınıftan itibaren çocukların muhafazasını alarak hafızlık dersinin verilmesi durumuna ne kadar vahim olduğunu bir kez daha gösteriyor.”

Ersoy, Fuat Oktay’a şu soruları sordu:

“Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak, 6 yaşındaki çocukları evliren, istismarı meşrulaştıran insanlar yönetici kademelerinde olduğu gerici Hiranur Vakfı’nın görevlileri ve işletmeleri hakkında yasal olarak kullanılmak üzere herhangi bir talimat verdiniz mi? Hiranur Vakfı’nın Milli Eğitim Bakanlığı ile ‘iş birliği’ içinde yürüttüğü eğitim amaçları Vakıf Sancaktepe Valisi, Şanlıurfa Valisi ve Sancaktepe Belediye Başkanı ile hangi yardımlaşmaları gerçekleştiriyor?

Yöneticilerin dini bir cemaat ile bu kadar içli dışlı olması mülki amir sıfatı ile örtüşmekte midir? Vakfın Suriye’den eğitim amaçlı öğrenci yetiştirme konusunda herhangi bir yasal işlem başlatılacak mı? Getirilen kişiler hakkında hangi bilgileri bildikleri konusunda bir inceleme yürütme işlemleri mi? Sancaktepe Belediyesi, vakfa ulaşım dışında hangi destekleri sunuyor? Bu konuda Sancaktepe Belediyesi hakkında bir soruşturma var mı?

İsmailağa Cemaati’nin lideri olarak bilinen ve ayrıca Hiranur Vakfı’nı kuran Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızını müritlerden biri ile imam nikahı ile evlendirmesi çocuğa yönelik cinsel taciz suçu değil mi? Suç beyanına rağmen neden ilk ihbarda soruşturma açılmamıştır? Soruşturma dosyasını kapatan savcı hakkında hangi işlemler yapılmıştır? Kaç çocuk vakıf içinde istismara maruz kalmıştır. Bu benzeri ve benzeri vakıfların bir araya gelmesiyle birlikte yayılmaya yönelik istismar vakalarında olayların yaşandığını düşünüyor musunuz?”

Halkların Demokratik Partisi fuat oktay Güncel Haberler

Yorum yapın