Hatay’ın 7 ilçesinde okul zili çaldı

Hatay‘ın 7 ilçesinde okul zili çalın

HATAY – Kahramanmaraş merkezli depremlerin büyük yıkıma neden olduğu Hatay‘ın 7 ilçesinde, depremden 49 gün sonra ders zili çaldı.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından gelen bölgedeki en ağır hasar alan illerden Hatay‘da ders zili çaldı. Deprem kullanıcılarının bin 315 okuldan 5’inin yıkıldığı Hatay‘ın Altınözü, Arsuz, Dörtyol, Erzin, Reyhanlı, Payas ve Yayladağı ilçelerindeki 494 eğitim bu sabah gerçekten olarak başladı.

Depremin diğer ilçelere göre daha az yerleşim yeri Reyhanlı ilçesindeki Gazi Mürsel İlkokulu da öğrencilerine yeniden kapılarını açtı. Çelik konstrüksiyondan inşaa edilen gövde herhangi bir aşınmanın olmadığı ifade edilirken, minik parçaların depremden 49 gün sonra yeniden sınıfları tamamlandı.

“Çocuğumu okula zorlamak”

Büyük bir hüzün yaşadıklarını ifade eden velilerden Zeynep Sümeyye Şimşek, Evlerimizde zararlarımız var. Çocuklarımızın psikolojisi bozuk. Büyük bir hüzünle çocuğumu bırakıp eve gidiyorum. Vefat eden yakınlarımız çok. Benim çocuğum depremden sonra bir defa bile eline kitap alınmadı, okula bile zorla götürülmek istenmiyor. Belki devletinin okuduğu çocuğunun psikolojisi biraz düzelir” dedi.

Şimşek, çocuğun öğretmeninin de evin altında yaşadığı ve 3 saatten sonra ailesiyle birlikte kurtarıldıklarını ifade ederek Reyhanlı’dan gitmeye karar verdiklerini ifade etti.

Hatay‘ın diğer ilçelerinde eğitim öğretime başlama kararının ise Hatay Valiliği tarafından verileceği ifade edildi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Kahramanmaraş Altınözü Hatay Güncel Haberler

Yorum yapın