Guantanamo’dan Cennet Adasına

ABD, Guantanamo’da hükümranlığı esir tuttuktan sonra serbest bırakıldı 17 Uygur asıllı Çinli mahkuma sonunda yer buldu: Survivor yarışmasına da olan Pasifik’teki turizm cenneti Palau Adası. Haritada sadece nokta olarak gözüken, 20 bin nüfuslu Palau, bu “jest” karşılığında 200 milyon $ alacak. Ülkenin gayrisafi milli hasılası ise 240 milyon dolar.

YERLEŞİK yaşama geçen ilk Türk topluluğu olan Uygurların bugünlerde yaşayan 17’de dünyada yaşayacakları hiçbir yer bulamama krizi nihayet çözülüyor. ABD Savunma Bakanlığı’nın geçen yıl “düşman savaşçı” konumundan üretme ve mahkemenin de serbest kaldığı 17 Uygur mahkumun ABD’de yaşamasına bir üst mahkeme izin vermişti. Sincan Özerk Bölgesi’nin ayrılığı için de mücadele eden Uygurların Çin’e iade edilmeleri halinde idam edilmeleri kesindi. Obama yaklaşımlarını almak için başvuru yaptığı ülkeler de dev ekonomik güç Çin’le araları neden diye cevap veriyorlardı. Son olarak dünyanın en büyük Uygur toplumunu ağırlayan Almanya da “yasal zemin yok” nedeniyle Uygurları almayı reddedince çaresiz kalan Washington’un imdadına Pasifik’te mini bir ada ülkesinde olan Palau yetişti.

Paranın karşılığı jest

Palau Devlet Başkanı Johnson Toribiong dün kabul edeceğini, ülkenin insani bir jest olarak Uygur sevgililerinden tutsaklarından “gurur ve onur duyacağını” söyledi. Ancak, 17 Uygur tutsağın süresinin belirli zaman aralıkları ile değerlendirileceğini de dikkateten geri durmadı. Ancak Palau’nun bu “jestinin” de bir bedeli var. İki ABD yetkilisi, Uygur tutsakların alınmasına karşılık Palau’ya 200 milyon dolar varan bir yardım verildiğini söyledi. Küçük ülkedeki gayrisafi milli hasılasının 240 milyon dolar olduğu düşünülürse bu önemli bir yardım. Başka bir ABD yetkilisi ise, bu konuda son kararın verilmediğini iddia etti.

Palau ülke kartı

Tam Adı: Palau Cumhuriyeti

Yüzölçümü: 458 kilometrekare

Başkenti: Koror

Para Birimi: ABD Doları

Dili: İngilizce ve Palau Dilleri

Nüfusu: 21 bin 680 kişi (2005 yılı)

Kişi Başına Düşen Milli Gelir: 9 000 $ (2002 yılı)

Coğrafi konumu: Filipinler’e 800 km uzaklıkta

Coğrafi yapı: 250’den fazla adacıktan oluşan yapılar

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Dünya

Survivor Haberleri

Yorum yapın