Giresun’da 16 yaşındaki Sıla’yı boğazını keserek öldüren sanığın akıl sağlığı yerinde çıktı

Ankara’da bir şirkette çalışan Hüseyin Can Gökçek, 16 Şubat’ta geldiği Erikliman köyünde eski nişanlısı Sıla Şentürk ile tartıştı. İkili arasında nişan atma meselesi ve aile tehdidi iddiasıyla suç duyurusunda bulunmasından dolayı çıkan tartışmada Gökçek, mutfaktan aldığı ekmek bıçağıyla genç boğazını kesti. Sıla, kanlar içinde yerde kalırken, Gökçek kaçar.

Bu anlara tanık olan ve o dönem işitme ile konuşma engeli bulunan babaanne, durum zorluğuyla komşularına ifade edip, yardım istedi. Komşuların ihbarıyla adrese polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Sağlık ekibinin yaptığı kontrolde Sıla Şentürk’ün hayatını kaybettiği belirlendi. Sıla’nın cenazesi, gözyaşlarıyla verildi. Kaçmaya çalışma üzerine Gökçek ise tutuklandı.

Sıla Şentürk’ü daha önce kaçırma ve ‘cinsel istismar ve kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçlamasıyla yargılanması süren Hüseyin Can Gökçek hakkında, ‘tasarlayarak ve canavarca hisle çocuğu kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezalarıyla istemiyle dava açıldı. Giresun 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 2’nci duruşmaya Gökçek, tutuklu bulunduğu Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı. Duruşmada Sıla Şentürk’ün ailesi ile taraf avukatları da hazır bulundu.

heyeti, önceki duruşmada sanık Hüseyin Can Gökçek için ‘akıl ve ruh sağlığı’ ile ilgili adli tıp üst kuruluş raporunun geldiğini duyurdu. Heyet, raporda sanığın akıl sağlığının yerinde olduğunu ve ceza beklentisinin tam olarak devam ettiğini açıkladı.

Savunmasında rapora itiraz eden Gökçek, “Olay medyatik olduğundan, akıl sağlığım yönündeki rapor 5 dakikada hazırlandı. 17 yıllık raporum var. Tam teşekküllü hastaneden yeniden rapor hazırlamak istiyorum” dedi.

Sanığın avukatı, müvekkili hakkında yeni rapor talebinde bulunarak, iki aile arasında nişan merasimine ait izlenimin yer aldığı CD’yi de mahkeme heyetine sundu. Duruşmada, Sıla Şentürk’ün ailesi de sanığın en ağır cezayı beklemelerini istedi. Yeni rapor talebini reddeden mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vermeye, duruşmayı 29 Aralık’a erteledi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Sıla Şentürk Hüseyin Can Adli Tıp Giresun 3. Sayfa Güncel Haberler

Yorum yapın