Felaketin 6. gününde mucizeler gerçekleşiyor! Umutları yeşerten haberler peş peşe geldi

Kahramanmaraş merkezli gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısı 24 bini geçti. 10 ilde arama kurtarma ekiplerinin çalışmaları fedakarca depremi sürdürürken, yağmurlardan çıktığı bir can, umutları artırıyor.

Hatay‘nın Antakya ilçesi Kışla Saray Mahallesi Fevzi Çakmak Caddesi’nde yıkılan bir apartmanın enkazından ses geldiği tespit eden ekipler, çalışmaları yoğunlaştırdı. Ekiplerin 140 saat sonra kalıntılardan kurtarmayı başardığı 7 aylık Hamza bebek, ambulansla organları kaldırıldı.

Depremden umut haberlerine devam ediyor

Kahramanmaraş‘ın Azerbaycan Bulvarı’nda Jandarma Arama Kurtarma ekipleri tarafından yapılan Sena Nano (67) ile Abdulkerim Nano (67) çifti 138 saat sonra sağ olarak çıkartıldı. Kurtarıldıktan sonra yaşlı çift ekiplerin 8 saat çalışması. Enkazdan gittikten sonra Abdulkerim Nano yangından çıkarıldıktan sonra sevinçle ellerinden alınır. Nano, kendini kurtaran askerin elini öptü. Bekleyen ambulansla yaralılar kaldırıldı.

Depremden umut haberlerine devam ediyor

Kahramanmaraş‘ta depremlerin ardından yıkılan Kiraz Apartmanı’nda arama kurtarma faaliyeti yürüten ekipler, enkazdan ses elde edilmesi üzerine yoğunlaştırdı. Ekiplerin çalışması sonucu baba Celal, eşi Yasemin ve oğulları Ensar Taşhan, depremden 138 saat sonra sağ çıkarılarak sakatlıktan kaldırıldı. Arama kurtarma ekipleri, aileyi sağlığa kavuşturmak için sarılarak kutlarken ailenin yakınlarına da gözyaşlarına hakim olamadı.

Depremden umut haberlerine devam ediyor

Hatay‘da itfaiye erleri, depremin 137’nci saatinde enkaz altında kalan 2 kişiye ulaştı. Antakya’da yaklaşık 20 metrede bulunan iki bina enkazında yoğunlaşan ekipler, 57 yaşındaki Mehmet Sözer’i ve onunla aynı ismi taşıyan 6 yaşındaki çocuğu, yaklaşık 8 saat süren bir sonraki yıkıntıların derinliklerinde kurtardı.

Depremden umut haberlerine devam ediyor

137 saat sonra kurtarılan Sözer, tekbirler eşliğinde ambulansa götürüldü. Sözer’in yakınları da bir an olsun bölgesinden ayrılmadı. Mehmet Sözer’in ambulansa götürüldüğü sırada gülümsediği görüldü. Oğlu Sözer’i, “Korkma baba buradayız. Hepimiz buradayız. Sen yorulma” diyerek teskin etmeye çalıştı. Büyük mutluluk yaşayan ekipler ve onlara da sarıldı.

Depremden umut haberlerine devam ediyor

Kahramanmaraş‘taki evlerinin yıkılmasıyla enkaz altında kalan bir kız çocuğu, depremden 127 saat sonra sağ olarak kurtarıldı. Kurtarmaya katılan Azerbaycanlı ekip, tekbir kullandıkları gözyaşlarını tutamadı.

Depremden umut haberlerine devam ediyor

Kahramanmaraş 12 Şubat Mahallesi’nde jandarma ve AFAD’ın ses dinlemesi sonrasında Kültürkent Sitesi’nde hayat örneği tespit edildi. Bunun üzerine ekipler ilk olarak 11 yaşındaki Nehir’i 132. tarihte sağ olarak çıkardı. Anne Şule ve baba Derviş Narlı da bir saat sonra sağ olarak çıkarma. Bilinci açık olan ve kendisine ulaşıldığında su isteyen küçük kız ambulansa bindirilirken, adı soran ekiplere Nehir Narlı yanıtını verdi. Küçük kız ve daha sonra anne babası ambulansla kaldırıldı.

Depremden umut haberlerine devam ediyor

Kahramanmaraş‘ta depremin 132. saatinde kurtarılan Şengül ve babası umut oldu. Enkazdan çıkarıldıktan sonra sedyeye alınan Şengül’e ne istediği soruldu. Doğumu kurtaran ekibe öpücük atan Şengül, “Bir sürü kola istiyorum. Sarı kola istiyorum. Uçakta içeceğim” dedi. Ardından Şengül elinde bulunduruyor.

Depremden umut haberlerine devam ediyor

Hatay‘ın Belen ilçesinde, yıkılan apartmanın altında kalan 6 yaşındaki İrem, depremin 132’nci saatinde sağ çıkardı. Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra bölgeye giden çok sayıda ekip, kalıntıda arama-kurtarma çalışması yürütüyor. Ekipler, Hatay’ın Belen ilçesindeki yıkılan apartmanın altında kalan 6 yaşındaki İrem’in bakımını üstleniyor. Konya AFAD ekipleri, uzun uğraşlar sonucunda İrem’e ulaşarak, depremden 132 saat sonra enkazdan kurtardı. İrem’in annesi Halime isimli kadının ise depremin ilk gününde sağ kurtarıldığı öğrenildi.

Depremden umut haberlerine devam ediyor

Antakya Cebrail Mahallesi’ndeki bir apartmanın enkazında Jandarma Arama Kurtarma ve AFAD gönüllülerinden oluşan ekiplerin çalışmalarıyla depremin 132. saatinde yaklaşık 2 yaşında olduğu belirtilen Aliye Dağlı adlı bebek kalıntılarından kurtarıldı. Bebek Dağlı, daha sonra sağlık kullanımına teslim edildi. Sağlık personelinin kucağında ambulansa götürülen bebek, hastaneye götürüldü.

Depremden umut haberlerine devam ediyor

Hatay’ın Antakya ilçesi Cumhuriyet Mahallesi Cumhuriyet Caddesi’nde yıkılan bina yangınında çalışma yaptı. Yaşam koridoru oluşturan ekipler, Muhammet’i tespit edip, görüşerek fener ışığını nerede yönergeleri kullanarak işaretli istem istedi. Enkaz çevresindeki çocuk, sıkıştığı yerden kaldırma, gösterilen yer. Ekiplerin çalışmasının sonucu Muhammet, 133 saat sonra hayattan çıkarmadan. Küçük çocuk, ambulansla götürüldü.

Depremden umut haberlerine devam ediyor

Kahramanmaraş Deprem Hatay Güncel Haberler

Yorum yapın