EYT düzenlemesi iş dünyasında paniğe neden oldu! 2 konu için bakanlığın kapısını çaldılar

Emeklilikte Yaşa Takılan ve bu nedenle henüz emekli olamamış merakla beklenen süreçte sona yaklaşılıyor. Bu yılın sonunda doğru harcanması gereken masraflar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin son olarak EYT düzenlemesinin Aralık’ta TBMM’ye geleceğini duyurdu. Bilgin, “EYT 2023’te kalacak. İnşaallah ayı içinde meclise takdim EYT düzenlemesini. EYT şartlarını sağlayan 1,5 milyon kişi var” ifadesini kullandı.

Milyonlarca vatandaş dört gözde EYT düzenlemesini beklerken iş dünyasında da EYT’nin ele geçirmelerinin sonucunda ortaya çıkan kapsamın çalışmaya yönelik olası olumsuz etkilerine ilişkin endişeler içinde. Bu nedenle TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, geçen hafta içinde iş dünyası endişeleri ve çözüm önerilerine yönelik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile bir araya geldi. Konuyla ilgili endişelerini Bakan Bilgin’e ileten Hisarcıklıoğlu, düzenlemeye karşı çıkmasını ancak işletmelerine gelecek ilave yükü hakkında daha ayrıntılı yürütme yapılması iletti.

Deneyimli çalışanlar EYT ile hızla emekli olabilecekken; firmalar, kalifiye ve bileşik elemanlar kaybetme riskinin yanında, bu kullanıcıların yüksek tazminat tutarlarıyla da karşı karşıya kalabilecek. Ayrıca, Ocak kapsamı asgari ücrete yapılacak dizi sonrası da ücretlerde yukarıya doğru bir baskı yerleşimi. Bu durum iş ortamındaki koşullara yol açmasından endişe ediliyor.

İş dünyasında bu geçiş süreci, kıdem tazminatları için mali destek, istihdamı koruma altına alma güvencesi de koruma için emekli olup da çalışmaya devam etme yönünde özendirici yükünü yükünü talep ediyor. TOBB’un yanında, TİSK de benzer yaklaşımı içeren bir girişimde bulunarak, Bakanlığa bir rapor gördüğü önceki haftalarda açıklamıştı.

TOBB Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Sanayi Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, NB Ekonomi’ye yapacağı oda, düzenlemenin kıdem tazminatı ağır ve ağır eleman kaybı gibi ciddi riskler barındırdığını kaydetti. Kendi hesaplamalarına göre, güç kaybının yüzde 30’lara varabileceğini söyleyen Zeytinoğlu, “Finansmana erişim kısıtlı, nakit akışlarının sıkışık olduğu bu dönem yüklü bir tazminatla karşılaşmak onları daha da zorlayacaktır” dedi.

Olgun Kızıltepe

EYT Ekonomi Güncel Haberler

Yorum yapın