Engin Altay: 6 Yaşındaki Çocuğumuza Yapılan Bir Sapkınlıktır, Ama İlgili Bakanın Sessizliği Bir Felakettir

CHP Grup Başkanvekili Engin AltayTBMM Genel Kurulu’nda, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın yöneticisi Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşında ‘imam nikahıyla evlendirmesine’ ilişkin, “Pazartesi günü, Türkiye’yi ürperten bir olay yaşandı. 85 milyonun kanını donduran bir olay Yaşanan, 6 yaşındaki bir çocuğumuz ile ilgili deyip, burada gerisini bile söylemeyi bile zül sayarım.25 dakika önce Aile Bakanlığı, bu konuda 3 gün sonra, ‘Davaya müdahil olabileceği’ diye bir açıklama ile yetindi. çocuğumuza yapılan bir sapkınlıktır, ama ilgili bakanın sessizliği bir felakettir” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda bugün Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile bağlı öğretim bütçeleri görüştü.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum vekillerden gelen soruları yanıtladı.

Eşleştirici partiye söz verildi. İlk sözü, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay aldı.

BUGÜNKÜ ÜÇ SAYIN BAKANI TEBRİK EDİYORUM”

Engin Altay, “Bugünkü üç sayın bakanı tebrik ediyorum. Şunun için. İki amaçla tebrik ediyorum. Birinci; AK Parti Grubu’ndan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın aldığı alkışın 10. katını aldılar. Sizleri tebrik ediyorum. Sonraki de TBMM’ye, yasama organına tutumlarında genel olarak, Çevre Bakanı’mızın biraz polemik hevesini de anlayışla karşılıyorum ama doğal siyaset münakaşa, müzakere işidir. Bakan Muş’u kutladı.

“BU 6 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUMUZA YAPILAN BİR SAPKINLIKTIR, AMA İLGİLİ BAKANIN SESSİZLİĞİ BİR FELAKETTİR”

Altay, “Meclis olarak, bir şeyi göz ardı ediyoruz bugün. Pazartesi günü, Türkiye’yi ürperten bir olay yaşandı. 85 milyonun kanını donduran bir olay yaşandı, 6 yaşındaki bir çocuğumuz ile ilgili deyip, burada gerisini bile söylemeyi bile zül sayarım. 25 dakika Önce Aile Bakanlığı, bu konuda 3 gün sonra, ‘Davaya müdahil olacağı’ diye bir açıklama ile yetindi. ‘ı eleştirdi.

“AKBELEN ORMANLARINI KATLEDİYORSUNUZ.ERGENE KANGRENİNİ 25 YILDIR ÇÖZMEDİNİZ”

Altay, Bakan Kurum’a, “Kazdağları’nda elinize yüzünüze bulaştırdınız. Afrin, Elbistan zehir soluyor. Akbelen ormanlarını katlediyorsunuz. Ergene kangrenini 25 yıldır çözüyorsunuz. Afet olmayan yerlerde afet olmuş gibi 21-b’den ihale yapmak da ele yüze bulaşmaktır” eleştirisini yaptı.

“SAYIN BAKAN, İTÜ’NÜN RAPORU NEREDE? BEN MÜŞTEKİYİM”

Bakan Fatih Dönmez’e seslenen Altay, “Sayın Bakan, İTÜ’nün raporu nerede? Ben müştekiyim. Sabahın köründe kalkıyoruz, hava karanlık. Sabah okulların hepsinde elektrik tüketiliyor zaten. organları oluşturduğu.Avrupa Konseyi, tavsiye kararı almış.Hiçbir Avrupa ülkesi uymuyor, Türkiye’ye tavsiye ediyor.Bunu da anlamak mümkün değil” dedi.

“3 YILDA KİŞİ BAŞINA DÜŞEN YEŞİL ALAN MİKTARINI 5 METREKAREDEN 7,73 METREKAREYE ÇIKARAN İBB BAŞKANI’MIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

CHP’li belediye başkanlarının açıklamalarına bakan Engin Altay, Bakan Kurum’a geldiklerini söyledi:

“Bizim belediye başkanlarımızın, sizin 25 yılınız ile bizim 3 buçuk yılınızı mukayeseniz çok güzel. Bizim hoşumuza gidiyor. Çünkü sizin 25 yılda yapabildiklerinizden bunu yaptı belediye başkanlarımız. Örnek verin, merak etmeyin. Sayın Bakan (Bakan Kurum) soru da sordu, ‘Ne kadar yeşil alan kazandırdı’ diye.Ama bir şey isteyecek.Üç büyükşehrini isteyecek.İkisi, sizin 25 yıllık kalıntılarınızı temizlemekle uğraşıyor. görevlendiriniz.Ben de bir milletvekili arkadaşımı görevlendireceğim.Şunu beraber incelesinler.İstanbul’da 2019’dan bu yana kadar 6 milyon 347 bin metrekare yeni yeşil alan kazandırıldı.Sizin kadronuzdaki biri gelecek ölçeği.3 yılda düşen yeşil alan miktarı 5 metrekareden 7, 73 metrekareye sahip olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’mıza (Ekrem İmamoğlu) burada teşekkür ederiz diyorum.”

Engin Altay Türkiye Aile Güncel Haberler

Yorum yapın