Dsö’den Yemen’in Sağlık Sistemi İçin 392 Milyon Dolarlık Yardım Çağrısı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bu yıl 12,9 milyon Yemenliye temel sağlık desteği sağlamak için 392 milyon ABD doları bağışta bulundu.

DSÖ’nün Pazar günü DSÖ Yemen Temsilcisi Edhem Abdulmunim İsmail’in sözlerine göre yer aldığı, “Yemen, sağlık sisteminin potansiyellerini etkili bir şekilde önlemek için uluslararası dağıtımcıların ve diğer ortakların acil ve güçlü desteğine ihtiyaç duyacağı” denildi.

Bu çağrı, Yemen’deki insani kriz için Pazartesi günü İsviçre’nin Cenevre’yi yöneten BM öncülüğünde düzenlenen üst düzey bir dağıtım toplamanın arifesinde yapıldı.

DSÖ yöneticisi, DSÖ tarafından yönetilen Sağlık Kümesi’ne taahhüt edilen mevcut fonların gereklilik miktarının yalnızca yüzde 3,5’ine denk geldiğini vurgulayarak, “Yemen sağlık sektörü, aşırı zor durumdaki sağlık tesislerinin 12,9 milyon kişi yalnızca en temel hizmetlerin bile devam edebilmesini elde etmek için 392 milyon ABD dolarını kullanmak yeni finansmana ihtiyaç var” diye konuştu.

Açıklamaya göre 7,9 milyon çocuk olmak üzere 10 milyon Yemenlinin sağlık hizmetlerine erişim bulunmuyor ve ülkede yaklaşık 1,1 milyon çocuk akut yetersiz beslenmeden muzdarip durumda. Doğurganlık dönemlerindeki 2,9 milyon kadın ise doğum hizmetlerinden yoksun kalıyor.

Yemen, İran destekli Husi milis kuzeylerindeki bazı vilayetlerin yönetimi ele geçirici ve Suudi destekli Yemen yönetimini başkent Sana’dan çıkmaya zorladığı 2014 yılının sonlarından bu yana iç savaşla mücadele ediyor.

On binlerce kişinin ölümüne sebep olan ve 4 milyon kişiyi uzaklara götüren savaş, ülke kıtlığının eşiğine getirdi.

Xinhua haber Ajans gelirleri Sana’dan bildiriyor. (XHTV)

Amerika Birleşik Devletleri Dünya Sağlık Örgütü Yemen Güncel Haberler

Yorum yapın