Doğal gaz faturalarına tüketim bedeli sıfır yansıyacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bu ay doğal gaz faturalarına tüketecek bedelinin sıfır olarak yansıyacağını belirterek, “Bu ay gelecek faturalarda, evet tüketim bedeli yükü, tüketim bedelini gider, ama son satırda ödenecek bedeli sıfır olarak çıkışı” dedi. Dönmez, Cumhurbaşkanlığı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün Konya mitinginde, oğlunun en büyük petrol hamlelerinden birisinin geleceğini açıkladı.

AKP’nin Eskişehir’den milletvekili adayı gösterdiği Fatih Dönmez, bugün Bilecik’in Bozüyük ilçesinde seçim bürosu açılışına katıldı. Dönmez, burada olacağından, bu ay galip doğal gaz faturası ödemeyeceğini söyledi. Dönmez, “Bu ay gelecek faturalarda, evet tüketim değeri tahmini, tüketim bedelini belirgin, ama son satırda ödenecek bedeli sıfır olarak çıkacak” diye konuştu.

“CUMHURBAŞKANIMIZ BİR MÜJDE DAHA VERECEK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın petrol vaadini sürdüreceğini söyleyen Dönmez, “Bugün İnşaallah Sayın Cumhurbaşkanımız bir müjde daha verecek, o da petrol ile ilgili olacak. Dönmez konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Daha önce teröre dayanamadığımız alanlarda artık karış karış karışan petrol ve doğal gaz arıyoruz. Türkiye, enerji tüketen bağımlı bir ülke. Kullandığımız enerjinin neredeyse yüzde 70’ini ithal ediyoruz. Sadece geçen yıl, başta petrol ve doğal gaz olmak üzere yaklaşık 95 milyar dolar” Fatura ödedik yurt kalacak. inşallah hem Karadeniz’de hem de karada ilaveler devam edena inancı.

“AVRUPA’NIN EN BÜYÜK GÜNEŞ SANTRALİNİ KONYA KARAPINAR’DA AÇIYORUZ”

Bugün ayrıca hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın en büyük güneş santrallerinden bir tanesinin hizmete açılışının törenine katılacağız. Avrupa’nın en büyük güneş santralini Konya Karapınar’da açıyoruz. Bin megavatlık bir davranışın sahibiyiz. Yaklaşık 1 milyar götürüp bir götürüyor. Ama buradaki seçeneklerin bir özelliği de şu; Orada kullanılan malzemeler büyük bir kısmı, başta güneş paneli olmak üzere, Türkiye’de yapılan. Geçmişteki bu ekipmanları da biz ithal ediyorduk. Evet rüzgar, güneş, su bizim, kaynak kaynakları. Ama o kaynaklar elektriği çalıştıracak ekipmanlarda tüketim bağımlısıydı. Başka bir ifadeyle teknolojide dışa bağımlıydık. Şimdi artık güneş panellerini kendimiz üretiyoruz. Sadece yasal olarak kullanılanları değil, yurt içinde da başta Avrupa, Orta Doğu, Orta Asya olmak üzere birçok pazarlara da artık güneş paneli üretip gönderebiliyoruz.

“MUAYENE OLMAK İÇİN SIRA BEKLİYORDUNUZ”

Rüzgar kanadı, rüzgar ekipmanları gönderebiliyoruz. bölümler İHA’da, SİHA’da, TOGG’da, TCG Anadolu’da nasıl yerli ve milli sanayi Yaratıldıysak enerjide yerli ve milli sanayide ciddi atılımlar yapıyoruz. İnşallah bundan sonra bu ürünlerimiz, teknolojimiz gelişerek büyüyecek. Bugün nereye gitsek, şehir hastaneleri, devlet hastaneleri adeta 5 yıldızlı bir konfora sahip hale geldi. Çok değil, bundan 15-20 önce bu hastanelerde günlerce sırada bulunuyorsunuz, muayene olmak için. Ardından film çekecekseniz veya tomografi çekecekseniz, 3 ay, 6 ay gün veriyorlardı. Ameliyat olacaksanız, yine 3 ay, 6 ay gün geçiyorsunuz. O tarihe kadar hayatta kaldıysan ne ala.

“BUGÜN GİDİYORSUNUZ, KAPIDA KARŞILIYORLAR”

Geçenlerde Eskişehir’de muhtarlarla bir toplantı yapıyoruz, muhtarın biri dedi ki ‘Ben, çocuğumuzu hastaneden kaçırmak zorunda kaldım’. ‘Hayırdır’ dedim. ‘Yanizim doğum yaptı, paramız yoktu, mecbur kaldım kendi çocuğumu doğumdan kaçırmaya’ dedi. Bugün gidiyorsunuz, kapıda karşılıyorlar. İhtiyaç varsa eve kadar götürüyorlar. İlaçlarınızı, herhangi bir eczaneye gidip alabiliyorsunuz. Şimdi birileri de kalkmış, bunları karalamak için elinden geleni yapıyor. 3-5 oy uğruna Kandil ile masası oturmaktan da çekinmeyen bir kesim var. Türk bayrağının altında İstiklal Marşı’nı okuyamayanlarla bizim işimiz yok.”

Konya Ekonomi Haberleri

Yorum yapın