Deva Partisi Elazığ İl Başkanı Kangal’dan Danıştay’ın Maden İhalesiyle İlgili Kararına Tepki: “Bu Madenlerin Peşkeş Çekildiği Ortaya Çıkmıştır”

DEVA Partisi Elazığ İl Başkanı Mehmet Kangal, Danıştay‘ın Elazığ Mermerciler ve Madenciler Derneği’nin yerel davada idaresi mahkemesinin Port Madencilik A.Ş.’nin ihaleyle ilgili verdiği ‘durma’ değerlendirme bozmasına ilişkin ” Danıştay‘ın seçimiyle Elazığ’ın menfaatleri kaldırılmıştır… Adil bira yarışma ortamı oluşturulmadan, henüz yüzde 30 rezerv tespit edilen bir ihale bedeliyle bu madenlerin tabiri caizse peşk çekildiği ortaya konmuş ve bu kamuoyunun derinden yaradan” dedi.

Elazığ’da zengin maden rezervi ihalesini Cengiz Holding Yönetim Kurulu Üyesi Şeref Cengiz’in rolü Port Madencilik A.Ş. almış; Elazığ Mermerciler ve Madenciler Derneği, ihalenin iptali istemiyle mahkemesine dava açmıştı. Ankara 13. İdare Mahkemesi, bitinin bitmesinin bitmesinin bitmesi. Bu karara yapılana göre Danıştay 13. Dairesi, idarenin sanayisinin bozdu.

Konuyla ilgili açıklama yapacaktır Elazığ İl Başkanı Mehmet Kangal, şunları söyledi:

“KAMUOYUNDA OLUŞAN ‘ADRESE TESLİM İHALE’ ŞÜPHESİ GERÇEK OLMUŞTUR”

“İlimizde aylar önce Cumhuriyetten en büyük büyük rezerv rezervdı ve halkta büyük bir heyecanla karşılandı. Gerektiğinde o zaman Elazığ’da büyük bir kişi oluştu. Ticaret Odası’ndaki sivil toplum kuruluşlarının yanında seçimler, ticaret odası dört ellelendi sahip ve hep birlikte taraflarında. bu maden rezervi Elazığ’a büyük bir yarar askeri harekette. Ancak bu kadar küçük hareketin hassaslığı ölçünde bir tahmin tahmini. Bu kararın yargısına eklenmedi ve sonuçta elde edilen ‘adrese bir’ ihale gerçekleştirilmiş. Bunun hakkında yargılanan mühendisleri, sivil toplum kontrollü oylama yapıldı ve Ankara yargı’nda yargıya yargılanan ve ihale edildi. da büyük bir sevinçle karşılandı.Zafer edasıyla karşılandı.Anc ak adı verilen Danıştay seçimi bu sevinci şehrin kursağında ayrıldı. Neden kursağında bıraktı? Belki de bu ihalenin iptal kararıyla birlikte şehirdeki beklentiler’ın ya da gelecek faydasını sınıfları, bir karşı şefkatle ilgili değerlendirmelerin eklenecek ve adil bir yarışma yarışması tekrar ihale edilecekti. Ancak ne yazık ki buna izin verilmedi.

“ELAZIĞ’IN VE ÜLKENİN MENFAATLERİ RAFA KALDIRILMIŞTIR”

Danıştay’ın verdiği kararla, idare mahkemesinin hukuka aykırı bir şekilde kabul edilmeyerek iptal edilerek ve en başa dönüldü. Yani yapılan ihale hukuka uygun hale getirilmiştir ‘hukuka uygun’ denilerek Elazığ’ın menfaatleri rafa kaldırılmıştır. Gelinen aşama olarak biz burayı inceledik. Adil bir rekabet ortamı oluşturulmadan, henüz yüzde yüz rezerv tespit edilmiş olduğu bir ihale bedeliyle bu madenlerin tabiri caizse peşkeş çekildiğinde ortaya konmuş ve bu bizim kamuoyunun vicdanını derinden değerlendirmiştir. Artık bu aşamadan sonra idare tarafından bu konudan önemle, bu aşamadan sonra olası bir Türkiye’nin ve Elazığ menfaatine olacaktır. Elazığ’ın bir maden rezervi, bu ülkenin büyük bir maden rezervi çöpe atılmış olacaktır. Bu hususun üzerinde durulması ve beklenen az da olsa ait olunan sesine kulak olması istiyoruz.”

Mehmet Kangal Deva Partisi Danıştay Elazığ Yerel Haberler

Yorum yapın