Yeşilçam’ın usta oyuncusu Cüneyt Arkın’ın başrolünde oynadığı Battal Gazi Destanı izleyenleri adeta kendine hayran bırakmıştır. Türk sinemasının önemli filmleri arasında yer alan Battal Gazi Destanı hakkında arama motorlarında araştırmalar yapılıyor. Çekildiği dönemin üstünde bir film olan Battal Gazi Destanı için araştırmalar yaptık. Peki, Cüneyt Arkın’ın Battal Gazi Destanı filmi nerede çekildi? Battal Gazi Destanı ne anlatıyor ve hangi devleti? İşte soruların cevapları…

Battal Gazi Destanı konusu

Battal Gazi Destanı, Malatya serdarı olan babasının intikamının peşinde koşan Battal Gazi’nin başından geçenleri anlatır. Hikayesi, kardeşlerinin katillerinin savaşmasına izin veren Battal Gazi’nin macerasını ve aşk hikayesini anlatıyor. Bu film, 1966 yapımı Battal Gazi filminin ardından 1971 yılında çekilmiş ve daha sonraki yıllarda farklı yönetmenlerle çok sayıda devam filmi yapılmıştır.

Battal Gazi Destanı ne anlatıyor?

Battal Gazi destanı, Anadolu’nun Türkleşme ve İslamlaşma döneminde Bizanslılarla yapılan mücadelelerden doğan kahraman ve bu kahramanın cesaretini anlatan hikâyelerdir.

Battal Gazi Destanı filmi nerede çekilmiştir

Battal Gazi Destanı 1971 yılında vizyona girmiştir ve çekimleri İstanbul’da bulunan Rumeli Hisarı’nda gerçekleşmiştir.

Battal Gazi Destan Oyuncuları

Cüneyt Arkın – Battal Gazi Hüseyin Gazi

Fikret Hakan – Ahmet Turani -Hammer 

Meral Zeren -Ayşe Hatun – Prenses Elenora 

Reha Yurdakul – Hileryon

Kerim Afşar – İmparator Leon 

Melek Görgün – Irene

Aynur Akarsu – Faustina

Erden Alkan – Delibaş Kiryos Alyon

Ali Taygun – Bizans Kargası Polemon

Niyazi Er – Budala Testor