Bolu’da 199 depremzede öğrenci yarın eğitime başlayacak

Bolu‘da 199 depremzede öğrenci yarın eğitime başlayacak

Bolu‘da 26 okul eğitim çalışması tamamlandı

BOLU – Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Cemil Sarıcı, kent boyutlarının çalışma çalışması yapılan 33 okuldan 26’sının yarın eğitim öğretime gidişlerini açıkladı. Sarıcı, deprem bölgesinden Bolu’ya gelen 199 öğrencinin de okullara kayıtlarının görüldüğünü belirtti.

Bolu’da depreme dayanıksız olduğu tespit edilen 33 Kasım 2020’de patlama çalışmaları başlatılmıştı. 33 okuldan 26’sında çalışmaların tamamlandığı ve eğitime hazır hale getirildiği öğrenildi. Konuya açıklamalarında bulunan Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Cemil Sarıcı, “İlimizde 2020 başlangıcındaki eğitimlerde artık bu yıl sonunda son aşamaya geldi. Okullarımızın birçoğunu eğitim öğretime kazandırdık. 2020 yılında 20 okulumuzu güçlendirmiştik. Eğitimi başlamış olacak.Geriye kalan okullarımızda birer ikişer hafta arayla eğitim öğretime başlamışlar.İnşallah bu faaliyet da devam edecek” dedi.

“Ciddi oranda bir harcama yapıldı”

Okulların ziyaretleri için yoğun çaba harcadıklarını anlatan Sarıcı, “Böyle bir süreçte depremin artması de ayrı bir önem arz ediyor. Biz depremsellikle ağır ağırlığa tüm hızıyla devam ağırlığı. konuştu.

“Deprem bölgesinden ilimize gelen bölgei okullara yerleştirdik”

Bölgeden gelen 199 okullara kayıtlarının ifade eden Cemil Sarıcı, “Deprem bölgesindeki ilimize Depremin gelen ülkelerinin okullara yerleşim yeri muayenesi tamamlandı. Geldikçe tüm binalarıne okullarımıza yerleştireceğiz. yerleştirdik.Öğrencilerimizin kitabını, kırtasiye ve benzeri tüm ihtiyaçlarını da kasaba okullarına gittikleri zaman karşılanmış olacak” olarak kullandı.

“KYK yurtlarında öncesi okul eğitimleri başladı”

KYK yurtlarında depremden gelen minik çocuklar için de okul öncesi eğitimin bulunduğuna değinen Sarıcı, “Deprem bölgesinden gelen müşterilerinin konakladığı KYK yurtlarımız var. Bu yurtlarda da okuldan önceki haliyle ana sınıflarımızı hemen açtık. İhtiyaç halinde bu sayı daha da artacak.Öğrencilerimizin boyutuyla hem akademik olarak hem psikososyal olarak desteklerimiz olacak.Yine öğretmenevimiz şu an deprem bölgesinden gelen müşteriyi ağırlıyor.Genellikle gelen müşteri 3-5 gün konaklayıp gidiyorlar.sonuç yoğun bir sirkülasyon var.Her gün yaklaşık olarak olarak 40’la 60 arası misafirimizi ağırlayacağımızı” sözlerine ekledi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Deprem Bolu Güncel Haberler

Yorum yapın