Biden’dan Finlandiya’nın NATO üyesi olmasının ardından Türkiye ve Macaristan’a “İsveç” çağrısı: Onaylamanızı bekliyoruz

Finlandiya‘nın resmi olarak NATO’nun 31. üyesi sonucunun ardından ABD Başkanı Joe Biden yazılı açıklama yaptı. Biden, ” Finlandiya‘yı NATO’nun 31. rakibini karşılamaktan gurur duymak istiyoruz’ ifadelerini kullandı.

NATO’nun 74 dört yıl önce bugün ABD ve diğer 11 ülke tarafından ele geçirilenleri aktaran Biden, dönem ABD Başkanı Harry Truman’ın “Gelecekte egemenleri bir şey varsa, o da dünya halkının özgürlüğü ve barışmak için olan kararlıdır” diyerek, “Bugün bu iradeye sahip olduğunu” hatırlatarak , Finlandiya‘nın NATO’ya katılmasıyla her seferinde daha güçlü’ dedi.

TÜRKİYE VE MACARİSTAN’A İSVEÇ ÇAĞRISI

Mayıs 2022’de Finlandiya ve İsveç’in NATO ülkelerini için başvuruda bulunduğunu hatırlatan Biden, “Her iki ülke de değerlerimizi ve vizyonumuzu paylaşan son derece yetenekli ordulara sahip güçlü demokrasilerdir. Bir yığın kısa bir süre sonra Finlandiya’yı üye olarak kabul ediyoruz. Bu, NATO’nun modern tarihindeki en hızlı onay sürecidir.İsveç’i bir zamanlar NATO üyesi olarak karşılamayı dört gözle bekliyor, Türkiye ve Macaristan’ı onaylama sürecinden gecikmeden tamamlamaya davet ediyorum” dedi.

“BUGÜN HER ZMANKİNDEN DAHA BİRLEŞMİŞ DURUMDAYIZ”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya saldırı ile Avrupa ve NATO’yu bölebileceğini ifade eden Biden, “O yanılıyordu. Bugün, her seferinde daha birleşmiş durumdayız. her bir santimini savunmaya ve karşılaştığımız tüm zorlukların üstesinden gelmeye devam etmeye devam etmek” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Finlandiya Joe Biden İsveç Politika Dünya Güncel Haberler

Yorum yapın