Biden: “NATO’nun her santimini savunacağız”

– Biden: “NATO’nun her santimini savunacağız”

VARŞOVA – Polonya’da Bükreş Dokuzlusu ile bir gelen ABD Başkanı Joe Biden, “NATO’nun her santimini savunacağız” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna‘ya korsan sürpriz ziyaretinin ardından geldiği Polonya’da, 2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı işgalinin ardından kurulan ve Polonya, Romanya, Slovakya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Letonya ve Litvanya’nın yer aldığı Bükreş Dokuzlusu ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı ‘nda bir araya geldi.

“NATO’nun her santimini savunacağız”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in toplantıya katılmada konuşan Biden, Ukrayna ihtilafının Ukraynalıların özgürlüğü ile ilgili olmadığını belirterek, “Avrupa ve dünyanın demokrasilerin özgürlüğü” ile ilgili olduğunu ifade etti. ABD’nin NATO’ya bağlılığının ‘kutsal’ olduğunu söyleyen Biden, “NATO’nun her santimini savunacağız” sitelerini kullanarak ABD’nin sınırlarını savunan Ukrayna’ya desteğini sürdüreceğini açıkladı.

“Tarihin tekerrür konuşmasından emin olmalıyız”

Stoltenberg ise, Biden’ın Ukrayna ziyaretinin ABD’nin “Avrupa’nın güvenliğine olan bağlılığı hakkında” açık bir mesaj” mesajı verdiğini belirtiyor, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in barışa değil, daha çok maçı hazırlandığını ve sonuç olarak Ukrayna’ya desteğin kaldırılmasını dedi.

Hükümdar Andrzej Duda ise yapacağını yapacağı, Rusya’nın Ukrayna Polonya’yı işgalinin “dünya çapındaki güvenlik korumasının sonsuza kadar dek değiştirdiği” belirterek, işgalin 1’inci yıldönümüne sayılı günlerde kaldığına dikkat çekti. Duda, bir yıl önce NATO liderlerinin aynı salonda nasıl bir araya geldiklerini hatırlatarak, “NATO’nun bölgedeki varlığını mutlak surette güçlendirmelisiniz. İttifakın önünde duran çatışmalar ve Ukrayna’yı nasıl destekleyebileceğimizi konuşmak için buradayız” dedi.

B9 ülkeleri aynı zamanda NATO’nun doğu kanadını oluşturan ülkeler olarak biliniyor.

Amerika Birleşik Devletleri Joe Biden Ukrayna Polonya Politika Güncel Haberler

Yorum yapın