BEYLİKDÜZÜ SAHİLİNDE ÇÖKMELER SONRASI UYARI –

(havadan görüntülerle)

Mikail BIYIKLI – Ersan SAN – Feridun AÇIKGÖZ/ İSTANBUL,(DHA)- BEYLİKDÜZÜ Gürpınar sahilindeki yürüyüş yolunda çöküşler artarak devam ediyor. Sahil şeritlerinin üst kısımlarının heyelan alanı olduğu belirtilen İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi, Zemin Mekaniği Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Dalğıç, “Kuzey Anadolu fay hattı buraya yaklaşık 15 kilometre uzakta. büyük zarar görme.Bu nedenle buralarda acil müdahale yapılması gerekiyor.Burada tsunami olayını da bekleyebilirler ama tsunamiden dönemlerinde bu sahilde sıvılaşma olayı var.Sıvılaşmaya bağlı olarak da burada yaklaşık 1.5 metre daha denize doğru kayacaktır” dedi.

Beylikdüzü Gürpınar sahilindeki yürüyüş yolunda oluşan çöküşler her geçen gün artıyor. Edinilen bilgilere göre, yaklaşık 2 yıldır sahilde yürüyüşler yolunda çökmeler ortaya çıktı. Çöken noktalara belediye ekipleri duba işlemlerini önlem aldı. Sahile gelenler ise yürüyüş yolu kullanılarak üst kısımda bulunan kaldırımdan yürüyüşlerini sürdürdü. Çökmenin yaşadığı bir bölümün hemen yanında yer alan kafe ise dikkat çekti. Kafenin denize yakın olan bölümünde ortaya çıkan toprak kayması da gözetlemeye. Uzmanlar, sahil şeritlerinde çökmelerin nedenlerinden bazı beton dolguların zemine uygun yapılmamasından kaynaklandığını söyledi.

“BU ALANLARIN HEMEN YUKARISINDA HEYELAN ALANLARI VAR”

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi, Zemin Mekaniği Uzmanı Prof. Oluşmakta ve buna bağlı olarak da çökmeler oluyor. topuk hareketleri, bu dolguların aşınmasında etkin rol oynayan ikinci bir parametredir.Buralara dikkat edilmesi gerekir.

“SİVİLAŞMAYA BAĞLI OLARAK DA BURASI DENİZE DOĞRU KAYACAKTIR”

Dalgıç, Gürpınar sahilinde sıvılaşmaya dikkat edilmesi, “Kuzey Anadolu fay hattı buraya yaklaşık 15 kilometre uzaklıktadır. Muhtemel büyük bir depremde bu sahil şeritlerimiz çok daha büyük zarar görme. tsunamiden dönemlerinde bu sahilde sıvılaşma olayı var.sıvılaşmaya bağlı olarak da burada yaklaşık 1.5 metre daha denize doğru kayacaktır. diye konuştu.

“KARDEŞİMLE GEÇERKEN KORKUYORUZ”

Sahilde yürüyüş yapan Reşit Şahin, yürüyüş yolunun onarılması gerektiğini belirterek, “Annem biraz önce geçidi. Bu yola müdahale edilmesi lazım. Sabah yürüyüşe geldiğimizde tehlikeli oluyor.

Bu arada Beylikdüzü Belediyesi, sahildeki çökmelerle ilgili çalışmaların İBB tarafından yürütüleceğini belirtti. İBB ise süreçle ilgili açıklama yapmadı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Yaşam

Beylikdüzü Cerrahpaşa DHA Yaşam Güncel Haberler

Yorum yapın