Baykal: ‘Batsın O İleri Demokrasi’

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, yetki sahibi himayesine sahip olan Avrupa kurumlarının dahi Türkiye’de basının özgür olmayacağını belirterek, “Bu böyle olacak, sen ‘Seçimlerden çıktım’ diyeceksin. ‘İleri demokrasi’ diyeceksin. Vazgeç o ileri demokrasiden. Batsın o ileri demokrasi.Demokrasi istiyoruz, demokrasi.Adam gibi demokrasi” dedi.

CHP eski Lideri Baykal, seçim çalışmasını sürdürdüğü memleketi ve seçim bölgesi Antalya’da bugün partisinin Antalya Milletvekilleri Aday Tanıtım Töreni’ne katıldı. Saat 10.00’da gittikleri ilan edilen törene 45 dakika geçen Baykal nedeniyle tören de geçti. Antalya Kültür Merkezi’nin 850 kişilik en büyük salonu Aspendos’ta yapılan alana yaklaşık 500 kişi katıldı. Baykal, salona İl Başkanı Özer Ülken, Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek’le birlikte gelirken Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın toplantısına dahil oldu.

Antalya’DA GENEL BAŞKAN

Törende Eski Genel Başkan Baykal, ‘Genel Başkan’ olarak anons edildi. Konuşmak için kürsüye çıkış 14 milletvekili adayı ve İl Başkanı Özer Ülken dahil her adı Baykal’a “Sayın Genel Başkanım” diye hitap etti. Deniz Baykal’a yönelik bu hitap salonda bulunan bazı partilileri rahatsız etti. ‘Sayın Genel Başkanım’ hitabına salondan “Bir tane genel başkanımız var” itirazları yükseldi. Yüksek sesle ifade edilen itirazlara “Başbakan Kemal” sloganlarını kullandı.

‘BAYKAL ÇEKECEK BEN İTECEĞİM’

CHP’de milletvekili adayları 14’üncü, son sıradan temelde tanıtılmaya başlandı. CHP’nin Antalya’da son sıra adayı Ahmet Daloğlu, parti listesinin iki lokomotifi olduğunu söyledi. Daloğlu, “Beni niye 14’üncü sıraya koydular diye düşündüm. ‘Bu adam çalışkan, genç, örgütçü, bizi üst sıralara, iktidara taşıyor’ diye muhafaza edenler. konuştu. Daloğlu’nun ardından sırasıyla Levent Kıldır, Mehmet Ali Yılmaz, Mihriye Bozbay, Osman Fevzi Orakçal, Aydın Özer, Alican Deveci, Sevgi Doğan, Hakan Şimşek, Arif Bulut, Yıldıray Sapan, Gürkut Acar ve Osman Kaptan kürsüye sorumlu kişi.

‘BEN MİLLETVEKİLİ ADAYIYIM’

Son isim olarak kürsüye gelen listebaşı Deniz Baykal’ın ilk sözleri, yaşanan ‘Sayın Genel Başkanım’ itirazlarına yönelik oldu. Baykal, partililere “Bir kez daha CHP Antalya milletvekili adayı olarak karşınızdayım” diye seslendi ve geldiğini söyledi:

Ben CHP Antalya milletvekili adaylarındanım ve bununla da iftihar ediyorum. Milletvekili olmaktan onur duymak, mutluluktan ölmek.Bunu en büyük şerefe kabul ediyorum. ”

SİTEM TADINDA KONUŞTU

40 yıl yakın bir süredir Antalya’da siyaset yaptığını kaydeden Deniz Baykal, bu süre içinde ‘hiç şaşmadan, hiç başka bir arayışa girmeden, özentiye sapmadan inatla ve ısrarla’ Antalya dediğini kaydetti. Siyaseti halk için yaptığının cenneti çizen Baykal, “Kendim için siyaset yapıyormuşum herhalde Antalya dışında siyaset arayışlarına çok kolayca kapılabilirdim. Böyle bir düşünce aklımın içinden geçmedi. Yanında bir aday olup siyaset yapmak yaptığı kişinin işini daha önemli olması anlamında gelir” diye konuştu.

Baykal, “Birisi beni tayin eder, ‘Bu seçimde sen git falan ilde milletvekili ol’ der. ve o seçim çevresine ilişkin koruma altına almanın yıldızını çizdi. Baykal, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Falan kişiye bugün bu halk gücünü verecek, sonraki seçimde bu halk gücünü verecek. Ciddi demokrasilerde böyle bir şey olmaz. Orjinal milletvekili olacaksın’ diyor.Birisi diyor.O seçimde orada milletvekili oluyor, sonraki seçimde ‘Seni oradan bir buraya aldım’ diyor. O milletvekili olacak insan bazen Orda olacaktır bazen buradan.Böyle bir anlayış ciddi bir demokrasiyle bağdaşmaz.Gerçek demokraside herkesin memleketi olur, üssü olur, yer olur, kökü olur, damı olur.Ben Antalya’dan çıktığını düşünüyorum.Antalya halkından güç alarak siyaset yapıyorum. . ”

CHP eski Genel Başkanı Baykal, 1 saate geldiği konuşmasında 14 kişilik milletvekili aday listesini savundu. Listenin üstün partili veya en kıymetli partililerin sıralanması anlayışı içinde oluşturulmadığını, bir liderler listesinin bulunmadığını kaydeden Baykal, her ismin ahlak dürüstlük particilik sınavından geçmiş insanlar olduğunu söyledi.

İKTİDARIN PROJESİ YOK

Yaklaşın seçimlerin partisine yüksek bir başarıyı gerçekleştirmek zorundalığını yüklediğini belirten konuşmasına yapan Deniz Baykal, seçimlere giderken hakim olan Türkiye’ye yönelik hayali hedefleri ortaya koymanın devamı dışında proje programının sunmadığı ileri sürdü. İktidarın Türkiye’nin çekirdeksizliği ve hiyerarşisi sorunu karşısında ciddi bir projeyi ortaya koymaması ileri süren Baykal, hakimiyeti ele geçirene kadar ne yaptıysa bundan sonra da onu yaparak sonuçların devam edeceğini savundu. Baykal, “Şimdiye kadar yaptıklarıyla işsizliği artırmıştır, gittikleri kadar yaptıklarıyla işsizliği artırmıştır, gelir dağılımını etkilemiştir. Bundan sonra da devam edecekler bunun derinleşeceğini, artacağı çok açık” dedi.

BOŞ VE ŞAHTE DEMOKRASİ

İktidarın ‘boş ve sahte’ bir demokrasi söyleminin giderek ortaya koyabildiği hiçbir şeyin olmadığını savunan CHP eski Lideri Deniz Baykal, şöyle konuştu:

“Türkiye’de demokrasi diyor. Basını özgür olmayan bir ülkede demokrasi olur mu Allah aşkına? Basının özgürce yazamadığı, şikayet edemediği, başarısızlıkları dile getiremediği, gücü eleştiremediği bir ülkede Allah aşkına demokrasiden söz etme imkanı olabilir mi? Basının sindirildiği, susturulduğu, yıldırıldığı, korkutulduğu bir ülkede demokrasiden söz etme imkanı var mı? ”

DEMOKRASİNİN NİTELİĞİ

Aynı şekilde Türkiye’de yargının bağımsız oluşumu da söz konusu edilemeyeceğini kaydeden Baykal, Türkiye’de 10 cezaevi yakın bir geçmişte yaşadığın işbaşında olduğunu ama demokrasinin hakimiyetinin insanların oyuyla belirlendiği bir rejim olmadığını söyledi. Mısır’da, Tunus’ta hükümdarın halkının oyuyla belirlendiğini kaydeden Deniz Baykal, “Ama demokrasiye sınırlarını kazandıran hükümdarın seçimle gelmediği değil. Egemenliğin indirilip indirilememesine dayalı olarak ortaya çıkar.Demokrasinin turnusol testi, kullandığı işbaşına gelenlerin seçim yapmış olması değildir.O seçimin yetkisinin indirip indirememesidir, demokrasiye vasfını kazandıran” şeklinde konuştu.

VAZGEÇ O İLERİ DEMOKRASİDEN

Türkiye’de hükümeti seçimlerle iktidarını devam ettirdiğini hatırlatan Baykal, eleştirilerine şöyle devam etti:

Basın özgür olsa diyeceğiz ki halk tercih ediyor. Otosansür yaygın, basın yazamıyor. Bütün dünya duydu.İktidar himayesine sahip olan yazmış Avrupa kurumları dahi Türkiye’de basının özgür olmadığını biliyor, görüyor.Türkiye’de yazılmamış, basılmamış kitaplardan insanlar tutuklanıyor.Bu böyle olcak, sen ‘Seçimlerden çıktım’ diyeceksin. ‘İleri demokrasi’ diyeceksin. Vazgeç o ileri demokrasiden. Batsın o ileri demokrasi. Demokrasi istiyoruz, demokrasi. Adam gibi demokrasi. ”

Deniz Baykal, konuşmasının ardından milletvekili adayları ve belediye başkanlarıyla toplu fotoğraf çektirdi. Daha sonra evliliğini bekleyen Büyükşehir Belediyesi Halk Otobüsü’ne adaylarla birlikte binen Baykal, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu ve kent merkezinde esnafı ziyaret etti.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Survivor Politika Güncel Haberler

Yorum yapın