Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla açıldı

Başakşehir Çam Sakura Şehir Hastanesi’ne ulaşım kolaylaştıran Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla hizmete alındı. Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni metro hattıyla Metrokent İstanbul Havalimanı arasının 24 dakika, hastane Bakırköy arasının 23 dakikada gidileceğini belirtti.

Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelişiyle açıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Buradan sizlerin tüm İstanbul’a selamlarını gönderiyorum. Uzunluğu 6,2 kilometreyi bulan metronun kutlu olsun olmasını kutluyorum. Metro hattının İstanbul’umuza kazandırılmasında emeği geçenleri tebrik ediyorum. İstanbul’u yer altından ve yer üstünden ağlarla tırmanma vizyonumuzu adım adım demiri hayata geçiriyoruz. Her fırsatta cennet çizerek ifade ediyorum; Biz İstanbul’a ve İstanbullulara aşığız. karşı sorumluluklarımızın gereğini yerine getirmekten kimse bizi alıkoyamaz.

Havasını birlikte çözdüğümüz güzelliğini birlikte seyrettiğimiz şeylerin sıcaklığına birlikte uyandığımız İstanbullu hemşehrilerimize mahcup olamayız. Ulaştırma Bakanlığımız asıl sorumlusu becerip işi devam ettiremediği için bu metro hattını İBB yapmadığı için devraldı. Kardeşlerim, bakın 3 yılı geçti. Bu büyükşehir belediyesi ne yazık ki İstanbul’a bir çiğ dahi çakamadı. Tabi buna asıl dersi 2024’te verecek İstanbul. Ama şimdi 14 Mayıs’ta parlamento seçimlerinde dersleri verecek.

Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelişiyle açıldı

Bu hat devralındığında fiziki ilerleme oranı yüzde 5’ti. Yani kazılmış 100 metrelik tünel ve 4’te biri ancak biten viyadük dışında ortada hiçbir şey yoktu. Gece gündüz demeden sonu 24 ay içinde metro hattını açılışa hazır hale getirdik. Testleri de başarılı oldu. Bugün de sizlerin hizmetine vermenin gururunu yaşayacaksınız. Biraz sonra beraber bineceğiz. Metro istasyonlarının tasarımını özgün anlayışla gerçekleştirdik. İstanbul’a sembol mekanlarda konaklamak istenir. Hastane istasyonunda tüm şehir hastanelerimizi tanıtan özel atrium inşa ettik. Kayaşehir’de ışıklarıyla ahşap görünümü veren görüntüyle yer altında bekleyen yolculara sıcak bir atmosfer sunduk.

Kent merkeziyle hastaneler arasında ulaşım artık daha hızlı, ekonomik ve güvenli olacaktır. Biliyorsunuz, Çam ve Sakura Şehir Hastanesi açılacağı zaman oranının yolu da asıl şefinin yapmadığı için biz inşa edilmiş geçmişti. Bu metro hattımızı diğer toplu taşıma hatlarıyla entegre ederek İstanbul Havalimanı dahil birçok yere kolayca ulaşmasını sağladık. Artık beklemek zorunda kalmayacaksınız. Başakşehir size bu yakışır da onun için. Kayaşehir, Mahmutbey arasını 20 dk’da Metrokent Bakırköy arasını 29 dk, Metrokent İstanbul Havalimanı arasını 24 dakika, Hastane Bakırköy arasını 23 dakikada gideceksiniz.

Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelişiyle açıldı

Birileri inşaatı başlayan metro hatlarına beton döküyorlar. Bakanlığımız ise toplam 55,7 kilometre uzunluğundaki 5 metro hattında çalışmalarını sürdürüyor. İstanbul’un raylı sistem ağı şu an açılan projeyle 324,5 km’ye ulaştı. Yapımı devam eden projeler bu rakamların 380 km’nin zirvesinde olacak. Raylı sistem ağının yüzde 50’sinden hepsini Ulaştırma Bakanlığı şehrimize kazandırmış olacak.

Kimileri sadece laf yapar, kimileri de işte böyle iş yapar iş. Hizmet yapar. Biz laf üstüne laf koyanlardan değil, hep taş üstüne taş koyanlardan olduk. Bu şehrin omuzlarımıza yüklediği sorumluluğunun yükünü taşımaya çalıştık. Farklı hevesler yerine tüm mesaimizi İstanbul’a ve İstanbullulara hizmet etmek aldı. Biz bu şehre bir ışığız. Biz bu şehrin dertlisiyiz. Eser ve hizmetlerle koşmaya devam ediyor.

Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelişiyle açıldı

Artık uğurlamaya hazırlandığımız Ramazan’ınızı tebrik ediyorum. Ramazan yardımlaşma ve dayanışma ayıdır. Bereketli bir ramazan geçmesi. Birileri seccadelerin üstüne ayakkabıyla basılabilir. Eee ne olur. Kullandıklarını da iyi tanımak lazım. Kıblesi Kabe olmayanın artık seccadesi nereye bakar bilemem. Ramazan Müslüman tümlerin vahdetinin simgesidir. Ramazan oruçla, namazla, zikirle gönüllerimizi arındırma mevsimidir. Ramazan bereketiyle aynı zamanda sevinciyle de gelir. Bu sene deprem afeti sonucu Ramazan’ı buruk yapacağız.

Kalbimizin bir yarısı buradaysa diğer yarısı deprem bölgesindedir. Vefat eden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Onlar şehitler safında. Sevgili sevgili Peygamberimize komşu. Şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırmak için devletin tüm imkanlarını seferber ettik. Şimdiden 78 bin konut ve köy evinin yapım süreci başladı. 42 bininin temel attık. Deprem bölgesinde yerleşim 650 bin konut ve köy evi gidiyor. İnşallah bir yıl içinde 319 bin konut ve köy evini bitirip hak sahiplerine teslim ana. Afetlerin tamamında bunu yaptık. Evi yanan, su altında kalan, deprem hasarı evi iş yeri yıkılan tüm kardeşlerimizin yeni yuvalarına kısa sürede kavuşturduk.

Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelişiyle açıldı

6 Şubat depremlerinin vurduğu 11 ilimizdeki 14 milyon vatandaşımızın da dualarını göreceğiz. Buradan iddia ile yetinebilirim. Türkiye’de böylesine büyük afetin altından kalkabilecek bizim dışımızda hiçbir iktidar ve kararlılık olmamıştır. Nasıl at binenin Kılıç kuşananınsa imar ve ihya da bizim işimizdir. TOKİ ile yaptığı 1,2 milyon konut bunun kanıtıdır. 6100 km’den alıp 28 bin km ilaveye çıkardığımız bölünmüş yolları bunun kanıtıdır. 26’dan 31’e ilaveyle 57’ye yükselttiğimiz havalimanları bunun kanıtıdır. Sıfırdan uygulamaya kazandırdığımız 30 bin 197 yataklı 21 şehir hastanesi bunun kanıtıdır. YSS köprüsü, Osmangazi, Çanakkale Köprüsü, Kuzey Marmara, Marmaray, Avrasya Tüneli bunun kanıtıdır. Milli gururumuz Togg’un da doğumlarını başlattık. Bay bay kemal ne öldürme, hani bunun fabrikası…

Bay Bay Kemal fabrikası Gemlik’te, uğrarsan görürsün. Ürettikleriniz kime satacaksınız dedi, yapamazsınız üretemezsiniz diye önümüzü kesmeye çalıştılar. 177 bin talep oldu. Daha bir ayda. Akla ahlaka vicdana sığmayan nice iftira attıkları Togg’u hamdolsun icrae kazardık. Türkiye endüstrisi en iyileriyle mücadele edecek çapta otomobile ve markaya sahip oldu. İnşallah yakında dünyanın diğer bölgelerinde Togg’a rastlayacaksınız. İlham Aliyev’e bir tane gönderdik. Bir tane de Özbekistan’a gönderiyoruz. Daha sıralamasında var… İnşaallah diğerlerine de ölmek. 60 yıllık hayalin eseri olan Togg’u Türkiye Yüzyılı’nın sembollerini bir araya getirdik. Biz devrin otomobilini yaşadık.

Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelişiyle açıldı

Bu yatırımlar İHA, SİHA, Akıncılar… Arka arkaya savunma sanayinde bunlar geliyor mu? Pazartesi günü uçak gemimizi korumalıyız. Silahlı kuvvetlerimizi teslim ediyoruz. Yarın Pendik’te açılışımız var. Birileri laf biz ise iş birleştirmek. Kendi aralarında her gün yeni bir kriz yaşayan 7’li olaylar var. 8-9 olabilir. 4 tane yavru hepsi CHP’nin yanında yer aldılar. Biz milletimizle buradayız. 35 gün fazla bir şey kalmadı. Durmuyoruz, kapı dolaşıyoruz kapı. Sandıkları patlatmaya var mıyız? Gümbür gümbür iktidara yürütme var mıyız? Tek millet, tek vatan, tek bayrak, tek devlet. Bir geliyorsun, iri oluyorsun, diri oluyorsun, kardeş oluyorsun, hep birlikte Türkiye oluyorsun. Şimdiden Kadir Geceniz, bayramınız mübarek olsun. İnşallah 14 Mayıs Türkiye ve ülke için ayrı bir bayram olsun.”

Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelişiyle açıldı

Recep Tayyip Erdoğan Başakşehir Politika Güncel Haberler

Yorum yapın