BAKAN VARANK YILDA 40 TON ALTIN EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AK Parti hakimi öncesinde türkiye‘de altın madenciliği yapılmadığını belirterek, Şu anda yılda 40 tona yakın altın madeni çıkarıyoruz. Bunu ekonomiye kazandırıyoruz. Madencilik hem sanayinin hem de kalkınmanın olmazsa olmaz başlıklarından biri dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Balıkesir’in Gönen ilçesinde bir dizi ziyarette bulundu. Bakan Varank, daha sonra TÜMAD Madencilik tarafından yaptırılan Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin yanı sıra Güney Marmara Kalkınma Ajansı projelerinin toplu açılışı için Havran ilçesine geldi. Açılış törenine Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Belgin Uygur, AK Parti Balıkesir İl Başkanı Ekrem Başaran, AK Parti Balıkesir milletvekilleri, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu katıldı.

‘TÜRKİYE’DE ÜRETİM YAPMAK ÜZERE ÇALIŞMALARINI GERÇEKLEŞTİRİYOR’

Açılış töreninde konuşan Bakan Varank, İtalyan marka bir fabrikanın 10 yıldır türkiye‘de ürettiğini belirterek, motor üretimi için de yatırımlara başlandığını söyledi. Bakan Varank, Daha önce motorlarını ithal ederek, montajını gerçekleştiren firma, şu anda türkiye‘de üretim yapmak üzere çalışmalar gerçekleştiriyor. 5’inci nesil traktör motorları yüzde 95 yerlide artık Balıkesir’de üretilecek. Bunun yanında Karesi Tekstil, türkiye‘nin en önemli ithalat kalemlerinden ‘polimer cipslerini’ inşallah, Balıkesir’de Bandırma OSB’de üretmeye başlayacak. Milyarlarca liralık yatırım, şu anda hızla devam ediyor. Onlar da ilk üretimlerine bu sene başlayacak dedi.

‘DURMAK YOK, YOLA DEVAM’

Bakan Varank konuşmasını şöyle sürdürdü: Biz ‘Durmak yok, yola devam’ diyen bir Cumhurbaşkanı’nın peşindeyiz. Bu ülke daha iyi olsun diye, yüksek hedefleri koyarak, hedeflerinden sürekli koşan bir Cumhurbaşkanıyla yol almaya gayret ediyoruz. Türkiye olarak kendimize önemli bir hedef koyduk. Dedik ki, ‘Türkiye dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olacak. İşte bunu başarmak için ulaşabiliyoruz. Yapmaya devam etmek. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, gelişmiş teknolojik ilerlemelere, sağlıklı sürdürülebilir ve değerli katma değerli tasarruflu depolama imkanı sağlayan bir ekosistem oluşturmakta kararlıyız. İşte bugün, bu esas sistem katkısı Havran Bilim ve Teknoloji Merkezi’yle Güney Marmara Kalkınma Ajansımızın desteği 8 kuruluşun resmi açılışını tasarlamak için huzurlarınızdayız. Havran Bilim ve Teknoloji Merkezi, Balıkesir ve çevresine hizmet ederek bilim ve teknoloji alanındaki gelişmelere hız kazandırmaya başladı. Balıkesir’den hatta komşu iller olan Çanakkale ve İzmir’in dört birlik öğretmenleri tarafından, öğretmen bu merkezde bir araya geliyor. Bin metrekarelik kapalı alana sahip bilim merkezimizde robotik yapılandırma, 3D yazıcı ölçümü, fizik, dünya, biyoloji üretim becerileri, modern uçak gibi alanlarda 135 deney düzenieği bulunuyor. Bu deney düzenekleriyle öğrenme öğrendikleri teorik bilgileri uygulamayla harmanlıyor. Ayrıca bu güzel mekanda Teknofest ve bilim fuarlarına da hazırlık çalışmaları yapılıyor. İşte gerçekleştirmei katma değeri sağlayan gerçekten güzide kontroller. Bu eserin yaşamında emeği olan başta Balıkesir Büyükşehir Belediyemiz ve Havran Belediyemiz ve doğal TÜMAD madencilik üzere tüm gemilere ben şükranlarımı sunuyorum.

‘MADENCİLİK HUSUSINA ÖNEM VERİYORUM’

Altın madenciliğinin AK Parti hakimiyetinden önce hiç yapılmadığını söyleyen Bakan Varank, şu anda yılda 40 tona yakın altın madeni çıkarıyoruz. ve bunu ekonomiye kazandırıyoruz. Tabii madencilik gerçekten hem sanayinin, hem kalkınmanın olmazsa olmaz başlıklarından biri. Onun için bizim, bu altınların yerinin altında bırakmamamız lazım. Ben madencilik hususuna çok önem veriyorum. Altın madenciliğini çok önemsiyorum. Bu hususu sürekli aslında kürsülerde dile getirmeye çalışın. Beni eleştirenler oluyor. Diyorlar ki ‘Sen doğa düşmanısın Çevre düşmanısın’ Hayır tabii ki. Biz doğa düşmanı falan değiliz. Ama bu işi doğru yapıyorsanız, kurallara uyarak yapıyorsanız emin olun o altınları yıkamak altında bekletmek enayilikten başka bir şey değil. Bugün Kanada’sı, Amerika’sı, dünyanın gelişmiş batılı ülkeleri altın madenciliği yapıyorsa biz neden yapmayalım Yeter ki kurallara uyalım. Gerekli yeterlilikleri sağlamak. Doğru düzgün işleyişii kullanmak. Onun için bu değerleri mutlaka ekonomimize kazandıralım. TÜMA bu manada en doğru bu işi yapan firmalardan biri, sadece Türkiye’de değil, Birleşmiş Milletler nezdinde başarılı tescil edilmiş bir maden şirketi. bugüne kadar bu işi güzel yaptılar. Inşallah bundan sonra da bizi mahcup etmezler kullandı.

‘GELİN TÜRKİYE YÜZYILI’NI HEP BERABER İNŞA EDELİM’

Balıkesir’in sadece Türkiye’ye değil Avrupa’ya bir örnek olacağını söyleyen Bakan Varank, 7.5 milyon Euro’luk hibe, AB projelerinden tek beklediğimiz en yüksek tutar. Bu projeyle yönetici kuruluş enerjisinde lider olan Güney Marmara Bölgesi’nde Yönetim Ekonomisini farklı bir boyuta yeşertmiş olacak. Balıkesir’de yılda minimum 500 ton Savaş ve Türkiye’nin yurt dışına indirildiği bağımlı olduğu metanol ve amonyak gibi Savaş türevleri üretilmeye başlayacak. Yeşil kalkınmaya hizmet edecek ve sadece Türkiye’ye değil, Avrupa’ya örnek olacak. Siz bugüne kadar Sayın Cumhurbaşkanımızın arkasında durduysanız, hizmeti olan desteği verdiyseniz; biz inancı ki, 2023 yılında da doğru değerlendirmeleri yaparak, doğru tercihi gerçekleştireceksiniz. Biz Havranlı hemşerilerimize, Balıkesirli hemşerilerimize inanıyoruz. ‘Gelin Türkiye Yüzyılı’nı hep birlikte inşa edelim’ diyoruz.

‘ÇEVRE İLLERDEN GELİYORLAR’

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ise gerçekte Havran’a çok güzel bir yatırım yaptı. Aynısını İvrindi’ye de yaptı. Eğitimler veriyor. Bir madencilik işletmesi aynı zamanda halkla barışık güzelleştiriliyor. İnsanlara pansiyon, ortaya değer ortaya çıkarmak, aynı zamanda toprak bölgesi madenciliği geliştirmek, bilimi geliştirmek, durumu daha kaliteli hale getirmek için gerçekten güzel iş yapıyorlar. Ben Emin Başkanımıza da çok teşekkür ediyorum. Balıkesir’den, Burhaniye’den, Ayvalık’tan, Edremit’ten gelenler buradaki bilim gösterisi geliyor? açıklamalarında bulundu.

TÜMAD Madencilik Genel Müdürü Hasan Yücel de Çanakkale Lapseki ve Balıkesir İvrindi İşletmelerine, uluslararası standartlarda en ileri teknolojiler, şampiyon, doğaya ve insana saygı alanlarından taviz üretimlerine devam ettiklerini söyledi. Yücel, İvrindi ilçemizde Türkiye’nin ilk maden lisesi ile tam cihazlar laboratuvarıyla teçhizata kazandırmanın gururunu hep birlikte yaşadıtık. Erol Çarmıklı Anadolu Lisesi ise bu yıl yinelemenin eğitim ve öğretime kapılarını açtı. İÇDAŞ Meslek Lisesi’ne ise tam donanımlı bir maden laboratuvarının kurulumunu gerçekleştirdik. Havran Bilim ve Teknoloji Merkezimiz ise çocuk ve gençlerimizin ve teknoloji bilime olan merakını pekiştirecek, geleceğin Aziz Sancar’larının yetişmesine katkıda bulunan inancımız tamdır diye konuştu. Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından toplu açılış töreni düzenlendi. Bakan Varank Havran Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde yapılan çalışmaları inceliyoruz. Bakan Varank açılış sürecinin ardından Balıkesir ile bir an hareket etti. Bakan Varank, burada Teknokent’i ziyaret edecek. (DHA)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Politika

Mustafa Varank AK Parti Türkiye Politika Güncel Haberler

Yorum yapın