Bakan Soylu: “Hatay’da enkaz kaldırma yüzde 36 seviyelerinde”

Bakan Soylu: ” Hatay‘da kalıcı çözümler yüzde 36 seviyelerinde’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu :

-“Şuana kadar yüzde 36’sına kadar acil yıkılacak, yıkılmış perdeleri kaldırıldı”

-“Ramazan’dan sonraki ilk 10 günde planlarının ağır sürüklenenler hariç, diğerlerini tamamen yıkılmış yada acil yıkılacak olan ekranların sızıntılarını göstermesi”

-“Kalıcı konutların 350 bine yakınını bir yıl içinde bitirecek”

-“Sizi yalnız bırakmayacağız, 54 dosya buradayız, önümüzde seçim var”

-” Milletin vereceği kararın başımızın üstüne eğer bizle ilişkisini bir devam kararı verecekse, biz bugüne kadar verdiğimiz gibi, aynısını devam ettireceğiz”

HATAY – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hatay‘da şimdikia kadar yüzde 36’sına kadar acil yıkılacak yada yıkılmış perdelerin kalıntılarının kaldırıldığını belirterek, planlarının ramazan sonraki ilk 10 günde bunu izlediğini bildirdi.

6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerin en büyük yıkımı yaptığı Hatay‘da temaslarda bulunan Soylu, Antakya Büyükdalyan Geçici Konaklama Merkezi’nde gençlerle bir araya geldi.

Varolan yıkımlarının en büyüğünün Antakya’da olduğunu belirtti Bakan Soylu, burada şu anki duruma kadar yüzde 36’sına kadar acil yıkılacak, yıkılmış perdelerinin filtrelerinin kaldırıldığını söyledi.

Soylu, Hatay‘da Ramazan Bayramı’ndan sonraki ilk 10 günde planlarının ağır İsveçliler hariç, diğerlerini tamamen yıkılmış yada acil yıkılacak olan resimlerin sızıntılarını gösterebileceğini belirtti.

Hatay‘A göre diğer şehirlerin bir avantajı olduğunu dile getiren Soylu, ” Orada şehirlerin bir kısmı yaşıyor. Şehir var. Burada Narlıca ve Dağ mahallesi hariç şehrin başka bir tarafı yok. Burada 1000’e yakın ekskavatör çalışıyor. 2 binin üzerinde iş makinesi, 1000’ in kamyon üzerinde çalışıyor.Bazen kilometrelerce oluyor.Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir zamana 54 günde gelemez.Devlet tüm kapasitesiyle herkes elinden gelen gayreti ortaya koymaya çalışıyor.Deprem bölgesinde Türkiye’nin her bölgesinden insan var” diye konuştu.

“Yeniden ayağa kaldıracağız”

Bundan sonraki süreç hakkında da değerlendirmede bulunan Soylu, “Kalıcı konutların yapılması ve şehirlerin daha güçlü hale getirilmesini sağlayacağız. Kalıcı konutların 350 bine yakınını bir yıl içinde bitirecek. Yüzde 55-60’ı bir yıl içinde bitecek. Ardından devam süresi olacak. Böylece yavaş yavaş şehirler onları alacak.İş yerleri, kültürü, sanatı, okulu, üniversitesinin hayata kavuşması için büyük çaba harcıyoruz. Konteynerler kuruyoruz, her bitkiyi tek yapıyoruz. tuvalet temizliği planlıyoruz çünkü herkes yaşıyor. Çiftlik esnafı, kültürü, topluluğunun tamamını yeniden ayağa kaldıracağız. İlk önce konut, sonra esnaf, sonra miras hep birlikte şehrin kültürünü inşa etme ilkesi” diye konuştu.

“Sizi yalnız bırakmayacağız”

Hataylıların ahlaki olması gerektiğini ifade eden Soylu, ” Sizin moralinize bizimde korumaya var. Bunun sadece bir inşa faaliyeti olarak göremediğin, bunu bir ihya faaliyeti olarak görün. var Milletin vereceği karar başımızın üstüne eğer bizle ilişkisi bir devam kararı verecekse bizim bugüne geldiğimiz gibi, aynısını devam ettireceğiz.Biz buradayken Şanlıurfa’yı sel bastı yaklaşık 2 bin 500, 3 bin ev sular altında kaldı. temizliğini yaptık.Aynısını Elazığ’da,Malatya’da günlerce kalıyor, konteynerler yaptık.Evler yaptık.

“Hatay daha güzel şehir olacak”

“Herkesin sıcak evini yakınlarını kaybetti” diyen Bakan Soylu, “Bunlar büyük travmalar. Onları unutmak dayanışmayla el uzatmakla, insanlarda gittikleriz daha abuk dönmeyle olur. Bunu sağlama çabası içindeyiz. Birbirimizi destek oluyorsak Allah mükafatlandırır. Burada yıkım o kadar büyük ki bazen anlatmakta zorlanıyoruz Hatay ‘da gelecek nesiller, bu binada daha güvenli yaşayacaklar.

“Yüzlercesi hapishanende”

Bugün izin vermeleri halinde kırsala binlerce eve değinen Süleyman Soylu, ” Biz fukaradan buraya gelir. Daha kifayetsiz konutlar, orta kifayetli konutlar, kifayetli konutlar. binaya geçmek demek.Geliyorlar,bu rantsaldönüşüm diyorlar.Dedikten sonra mahkemeye gidiyor.Birinin burada fedakarlık yapması lazım.On kat yarın yine aynı riskle karşı karşıya kalınıyor.3 katlı ve TOKİ binalarında bir şey olmadığını gördü.Kentsel dönüşüme saldıranlar karşı oldular, mahkemelere gittiler .Vatandaşın avukatlığını yaptılar.Mahkeme dur dedi an 5-10 yıl geçiyor.Müteahhit belediye ihmalleriyle ilgili soruşturma açıyoruz.99’dan sonra yapılan binalarda yıkım çok az.Binaların yaşı 30-40 yıl.1999 sonrası 2019 yöneticilerinde bir eksiğimiz söz konusu değil.Yönetmeliğe gerçekleştirmemama bir eksik varsa ele geçirmeye giriyoruz.

“Umutlu olun”

Varolan özel hastanelerin yeniden faaliyete sonuçlanmasıyla ilgili Bakan Soylu, ” Özel hastane ve özel eğitim kurumlarıyla ilgili bakanlıklarımız bir çalışma yapıyor, desteklenip ortadan kaldırılmasıne döndürmemesi için. Bu yükselme sistemini kaldıramazsak o sancı o dengesizlik sürekli devam eder. . Hepsine bir destek paketi hazırlanıyor. Bütün şehirlerin standartını aynı standartta çalışmaya çalışıyoruz.

Ramazan Bayramı Süleyman Soylu Hatay Politika Haberler

Yorum yapın