Bakan Çavuşoğlu: “Şimdiden gaz ticaretinde önemli bir ülke haline geldik”

Bakan Çavuşoğlu: “Şimdiden gaz ticaretinde önemli bir ülkeye geldiğinize”

Cezayir‘den Nijerya’dan 15 farklı ülke LNG’yi tankerle getirip, terminallerde gaza dönüştürüyoruz”

“Bulduğumuz doğalgazın bir kısmı sisteme bağladık, bu bizim için yeterli değil”

“Güneydoğu Avrupa ve Balkanlar başta olmak üzere Avrupa’ya gaz üretimini yapmaya başladık”

“Toplam ticaretimiz 254 milyar dolara ulaştı”

ANTALYA – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Şuanda Doğu, Güneydoğu Avrupa ve Balkanlar başta olmak üzere Avrupa’ya gaz tedariki yapmaya başladık. terminallerde gaza dönüştürüp, boru hattı ile gaz ihracatına ve ticaretine başladık. Bulduğumuz doğalgazın bir kısmı sisteme bağladık, bu bizim için yeterli değil.

Antalya Ticaret Borsası’nın genelinde Kent Buluşmaları’nın Mayıs ayı toplantısı toplantısı. ATB Toplantı Salonu’nda Kent Buluşmaları’nın bu ayki görüşmesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu oldu.

Konuşma depremine bölgede Antalya’dan yapılan yardımlar için teşekkür ederek başlayarak Bakan Çavuşoğlu, “Depremzedelere sahip çıktınız. Elbette doğal afetlere karşı çaresiz kalanuz ama yaraları sarmak için devlet millet el işçiliği. Geçen gün artıyor, şirket üretimi Türkiye ortalamasında yüzde 25 işletme var Antalya’da yüzde 58 gösteri var. Antalya’mıza sahaya çıktığımızda bu yana neler yaptığımız hizmetlerini inceledik.Sorunları çözüyoruz ve çözmeye devam ediyoruz.Demirkapı tünelinin açılışını gerçekleştirdik.Özellikle kamyonlarımız zorluğundan Türkiye’nin her yerine gidecek.Kumluca yolumuz gitti.Antalya Alanya otobanının ihalesi 16 Haziranda yapılacak” dedi.

“Toplam ticaretimiz 254 milyar dolara ulaştı”

İhracatın Türkiye’nin her yerinde artarak devam etmesini sağlayan Çavuşoğlu, “Geçen yıl 25 milyar gelir ihracat yaptık. Toplam ticaretimiz 254 milyar gelir elde etti. .Doğan ihracatında küçük bir yol kazası oldu, cumhurbaşkanımız hemen talimat verdi. yeni bir laboratuvar inşa ediyoruz, Sofya’ya gitmek gerekmeyecek.Yapmamız gereken noktalar sayesinde tırlarımızın 120 saat beklemesini 2 saate düşürdük. daha da azalacak. Gurbetçilerimiz için de önemli bir gelişme olacak. Ticaretimizin ötesine gitmesi bizi memnun ediyor. Ürünlerimizin ulaşmadığı ülke yok. Bizim önümüzdeki dönemlerde ihracat ve ticaretimiz ile ilgili özellikler var. Ticaretimiz daha da artıyor. Afrika açılımımız sayesinde 2002’de 4 milyardan az olan ticaretimiz 40 milyar doların üzerinde çıktı. Asya ile olan ticaretimiz yüzde 40 arttı” yorumuna yer verdi.

“Güneydoğu Avrupa ve Balkanlar başta olmak üzere Avrupa’ya gaz üretimini yapmaya başladık”

Dünyanın zor bir durumunu ifade eden Çavuşoğlu konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Çatışmalar ve krizler derinleşiyor, bunların yüzde 60’ı bizim çevremizde oluyor. Türkiye olarak istikrar abidesiyiz. . Tahıl anlaşmasında yaşananları gördük. ‘da biz bakıcık bir iç savaş olacak.Türkiye kilit bir ülke oldu.Şu anda Doğu, Güneydoğu Avrupa ve Balkanlar başta olmak üzere Avrupa’ya gaz tedariki yapmaya başladık. Cezayir’den Nijerya’dan 15 farklı ülke LNG’yi tankerle üretiyoruz, terminallerde gaza dönüştürüp, boru hattı ile gaz sevkiyatına ve ticaretine başladı. Bulduğumuz doğalgazın bir kısmı sisteme bağladık, bu bizim için yeterli değil. Şimdiden gaz ticaretinde önemli bir ülke haline geliyor. Türkiye çok kilit bir ülke oldu, bu hizmetlerimiz bizim çok daha iyi değerlendirmemiz, çok daha fazla olmayan bir ülke olmamız lazım” dedi.

“Kira konusu gerçek bir sorundur, bunu ortaya çıkarmak için bazı düşüncelerimiz olacak”

Konuşmasını seçim çalışmasını değerlendirerek noktalayan Bakan Çavuşoğlu, Antalya’da kendisine yoğun bir ilgi olduğunu söyledi. Çavuşoğlu’nun sözleri şu cümlelerle tamamladı: “Önümüzdeki seçimler Türkiye’nin istikrarı açısında önemli. Biz gelecek vizyonumuzu her yerde anlatıyoruz. Antalya’da sahada yürüyore bile zorluğu çekiyoruz. Vatandaşlarımız da seçiminin değerini biliyor. bir ortam var Kira konusu gerçek bir sorundur, bunu ortaya çıkarmak için bazı yansımalarımız olacak.Meclisin açılışı ile beraber cumhurbaşkanımız da bunun sinyalini verdi.Ticarette farklı yatırımlar olur, burada yaşayan mutlaka ticaretlerinde vardır. Biz yabancıya mülk satışı ve oturum izni konusunda bazı bakımlar yaptık.”

“Biz çevreyi koruyan tarımı önemseyen kurum olarak devam sloganı”

Bakan Çavuşoğlu’nun her zaman desteğini gördüklerini ifade eden ATB Başkanı Ali Çandır, “Sorunlarımızı kendisine dünyanın neresinde olursa olsun ulaştırdık. İlk fırsatta bizi aradı. Bütün sorunlarımızı çözecekti. Bulgaristan’da müşterilerde ne sorun varsa, tarım ile ilgili bir sorunumuz varsa ulaşıyorduk. En son domates mücadelesinde da aynı şey oldu. Bunun yanında ticarette de bir takım değişiklikleri yaşanmaya başladı. Bunlarla ilgili gelecek dönemde belirli kararların alınmasını bekliyoruz. Umarım kendi insanımızın daha iyi ticaret yapması için mücadele ederiz.

Toplantıda ATB Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci ve yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.

Balkanlar Cezayir Türkiye Politika Haberler

Yorum yapın