Bakan Çavuşoğlu Rusya-Ukrayna savaşı için net konuştu: Öyle ya da böyle bu savaş masada bitecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da Bilkent Üniversitesi’ndeki “Girişimci ve İnsani Türk Dış Politikası” konulu konferansa katıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Çavuşoğlu, Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaş hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

“Türk dış politikasını anlamak için yaşayan ‘yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesini kapsayan bir şekilde ana kavramlarımız var. Bunun başında girişimci ve insani diplomasi var. Zorlu bir coğrafyada yayılma. Etrafımızdaki krizlerle çevirili. konuştu.

Ortaya çıkan sınamalar ve beraberinde getirdiği sonuçlar karşısında zorluklarla büyümeden çözmenin bir tercihi olmadığını söyleyen Çavuşoğlu, küresel aktör olarak küresel güçlere çözüm getirmek için bir dış politikanın izlediği köstebeği çizdi. Batı’nın ekonomik üstünlüğünü kaybettiğini yaşayanlar Çavuşoğlu, “Hegemonya egemenliğini yitiriyor.

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nda arabuluculuk eş başkanlığını yürüten tek ülke olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, “Rusya-Ukrayna savaşında çabalarımızı dünya çapında görüyor. İstanbul Tahıl Mutabakatı bölgesindeki gıda krizini önledi. Dün Medeniyet İttifakları Toplantısı için Fas’taydık.

Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin Çavuşoğlu, “Öyle ya da böyle bu savaş masasında bitecek. İstanbul’da bir araya geldiğimizde ateşkes için çok yaklaşmıştı.

Mevlüt Çavuşoğlu Ukrayna Rusya Politika Güncel Haberler

Yorum yapın