BAKAN BOZDAĞ DİYARBAKIR’A 27 BİN BAĞIMSIZ KONUT YAPILACAK

ADALET Bakanı Bekir Bozdağ, Diyarbakır’da depremden etkilenerek evleri hasar görerek çıkarmakla iftar yaptı. Bozdağ, Diyarbakır’a yaklaşık 27 bin bağımsız konut, köy evi ve hayvanlar için de saldırgan ile diğer ihtiyaçlardan gördükleri yerler. Neler yaşadıklarını öğrendiler. İnşaallah yakın da temeli atılacaktır. Evi yıkan, ağır ve orta doğu olan vatandaşlarımızın her biri bu evlerden istifade etme imkanı olacaktır dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası evleri hasar gören ve Dicle Üniversitesi yerleşkesinde bulunan Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Selahaddin Eyyübi Yurdu’nda yaşayan depremzedelerle bir araya geldi. Burada inceleme yapan Bakan Bozdağ, daha sonra ailelerle birlikte yemekhaneye inerek iftarını açtı. Bakan Bozdağ, 6 Şubat’ta büyük bir felaketi hep beraber yaşadıklarını söyledi. Bozdağ, Birçok sahibimiz depreme maruz kaldı ve hayatını kaybeden nice sahibimiz ve kardeşimiz oldu. Diyarbakır’da 411 kişiyi kaybettik. Gerek burada diğer illerde deprem ve sel felaketinde hayatını kaybettiğini bir kardeşinize Allah’tan ayrı ayrı rahmet diliyoruz. Deprem ki gösterdi ve devlet dayanışmasının el ele birlikte hareketin acı verici sonuçlarında umudu çoğaltmada pek çok insana sağ salim ulaşmada yardımda ve barındırmada en büyük güç kaynağı oldu. Diyarbakır’da da bu dayanışmayı gördük. Diğer illere de buradan yardımlar yapıldı. Diyarbakır’a yaklaşık 27 bin bağımsız konut, köy evi ve hayvanlar için de depolama ile diğer müşterilerin gittiği yerler. Neler yaşadıklarını öğrendiler. İnşaallah yakın da temeli atılacak. Evi yıkmak, ağır ve orta doğu olan vatandaşlarımızın her biri bu evlerden istifade etme imkanı olacaktır. Daha depreme dayanıklı evler ile yaşam çevresini vatandaşlarımızın emrine sunacağız. Aynı anda ticari alanlar ve iş yerleri de olacak. Vatandaşlarımız oradaki ihtiyaçlarını karşılayacak. Sağlık ve ibadethane bulunacak. Eğitim tesisleri de olacak. Çocuklarımız orada olacaklarını diye konuştu.

‘DİYARBAKIR’DA YENİ BİR ŞEHİR KURULUYOR’

Diyarbakır’da ve diğer illerde yeni şehirler kuracaklarını ifade eden Bakan Bozdağ, Diyarbakır’da yeni bir şehir kuruluyor. Yaklaşık 100 bin kişi barınacağı yeni bir kent oluşturuyor. Diyarbakır’a yeni yapılacak bu konutlar, iş yerleri, camiler, spor tesisler, otoparklar ve eğitim alanı hayırlı olsun. Hepsini görev olarak görüyoruz. Milletimize şerefiye borcudur bunları yapmak. Adıyamanlılar, Hataylılar, Maraşlılar, Gazianteplilere, Malatyalılara, Urfalılara, Adanalılara, Osmaniyelilere ve Elazığlılara bu bizim şerefiye borcumuzdur. Biz şeref borcumuzu söz verdiğimiz gibi sözlerimizi vaktinden önce yerine getirmek yoluyla tamamlamış olacağız. Daha önce Van’da büyük bir felaket yaşanmadan önce bizi çektik. Yerine de yeni konutlar yaptık ve süresinde teslim ettik. Yanı başımız Elazığ’da deprem felaketi yaşamışk ve her defasında gideceğimiz söz vaktinden önce yerine getirdik. Her deprem felaketinde verilen sözler bir alıkonuldu ve yerine getirildi dedi. (DHA)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Bekir Bozdağ Diyarbakır Güncel Haberler

Yorum yapın