Bahçeli ile görüş ayrılığı yaşayıp istifa etmişti! İşte Kemal Derviş’in hayatı

2001 mali krizi sonrası dönemde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı görevini üstlenen Kemal Derviş, 74 yaşında hayatını kaybetti. Derviş, 2002 Ağustos’unda başbakan yardımcısı Devlet Bahçeli ile yaşadığı görüş ayrılığının ardından kullandığı kullanımıyla uzun süre gündemde kaldı. Peki Kemal Derviş kimdir? İşte merak edilen sorular.

Kemal Derviş, 10 Ocak 1949’da İstanbul’da dünyaya geldi. babası Türk, annesi Alman olan Kemal Derviş, İngiltere’de Londra ekonomi Okulu’ndan ekonomi alan lisans ve lisansüstü derecelerini elde ettikten sonra ABD’nin Princeton Üniversitesi’nde doktorasını yaptı. 1973-77 yılları arasında ODTÜ ve Princeton Üniversitesi’nde ekonomi alanında ders verdikten sonra, 1977’de Dünya Bankası’na girdi. Bu kurumda 1996 yılında Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan sorumlu başkan yardımcılığına yükseldi.

Kasım 2000 ve Şubat 2001’de yaşanan iki mali krizin ardından Türkiye’ye davet edildi. 22 yıldır sürdürdüğü Dünya Bankası’ndaki görevinden ayrılarak 13 Mart 2001 tarihinde Bülent Ecevit Hükümeti’nde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini üstlendi. 2002 Ağustos’ta başbakan yardımcısı Devlet Bahçeli ile görüşerek ayrılığına düşerek görevinden istifade etti.

74 yaşında hayatını kaybeden eski Ekonomi Bakanı Kemal Derviş kimdir?

İsmail Cem, Zeki Eker ve Hüsamettin Özkan ile birlikte Yeni Türkiye Partisi’nin kuruluşuna katıldı. Ancak bu partiye katılmayarak Cumhuriyet Halk Partisi’nden milletvekili adayı oldu. 3 Kasım 2002 seçimlerinde CHP’den İstanbul milletvekili seçildi.

9 Mayıs 2005 tarihinde milletvekilliğinden istifade ederek Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) başkanlığına atanmıştır. 2009 yılında bu görev Yeni Zelanda’nın eski başbakanı Helen Clark’a devretti. Kemal Derviş, Sabancı Üniversitesi Uluslararası Danışma Kurulu’nun yürütücü görevini de yürütüyor.

Erdem Aksoy
Erdem Aksoy
Gündem Editörü survivorallstar2022.com – Ekonomi

Devlet Bahçeli Kemal Derviş Ekonomi Güncel Haberler

Yorum yapın