Babası hapse mahkum edilmiş! “Hırsızın kızı” olarak anılan Cemalnur Sargut o günleri anlattı

Gökay Kalaycıoğlu’nun Haberler.com’un YouTube kanalında yayınlanan haber Bahane yazma bu haftaki konuğu başarılı yazar ve öğretim görevlisi Cemalnur Sargut oldu. Babasının hapsedildiği günlerden bahseden Sargut, “Bana ‘hırsızın kızı’ dediler ama babamın çocukları bizi el üstünde tuttu” dedi.

Babasıyla çok iyi bir diyaloğunun olduğunu söyleyen Sargut, “Çok dürüst ve ahlaklı bir babayla büyümenin çok faydalarını gördük. Babamla diyaloğum muazzamdı. Babam anlatamayacağım kadar dürüst bir insandı. Hiç torpil sevmez ve katiyen mesleğini kullanmazdı. Biz daha okula bütün kültürlüydü. Padişahların hayatlarını, Afrika’da yaşayan insanların yaşamlarını kitaplardan bize okurdu.Baba bize çok şey öğreterek okuma zevkini aşıladı.Babanın işi çok ağırdı.Bir yandan Kızılay’ın başkanlığını yürütürdü, bir yandan doktor, bir yandan da partide görevliydi.Akşam eve gelince de bizi sırtına bindirir ve atçılık oynardı” dedi.

babası hapse mahkum edilmiş!  'Hırsızın kızı' olarak anılan Cemalnur Sargut o gününü anlattı

Babasının hapse atılmasını anlatan Sargut, “Ben 6 yaşında babamın hapse girmesi bizi çok candan yükümlü kılıyor. Babam Demokrat Parti ilçe başkanıydı ve Yassıada’ya gitti ve müebbet hapse mahkum oldu. Hakkındaki suçlamalar çok komikti. 3,5 sene hapishanede kaldı. Hayatımda babama en Allah beni birini çok sevmemi istemiyor.Mutlaka mesafeli sevmemi öğretiyor” ifadelerini kullandı.

Kalaycıoğlu’nun “Babanızın yokluğunda neler yaşadınız?” Soru üzerine sözlerine devam eden ünlü ismin anlattıklarına göre: “Bizde bir sığınak yaratmadı. Annem hep secdedeydi. Hz. çevremizdeki insanlar o dönemde her gün bize ev sahipliği el üstünde tuttu.Kurban Bayramı’nda kesilecek kurbanlarımızı bile alıp getiriyorlardı. kızıyla aynı sıraya oturamam’ dedi. O zaman çok üzüldüler. Öğretmenim beni o sıradan alıp kendi oğlunu yanına oturttu.

Ecem Altan
Ecem Altan
Dergi Sorumlusu Haberler.com – Magazin

Cemalnur Sargut Magazin Haberler

Yorum yapın