Avrupalı Gençler, Teknolojisiz Hayat İçin Issız Adada Bir Araya Geldi

İtalya, Romanya, Bulgaristan ve Türkiye’den 20 kişilik genç grup, AB desteğiyle teknolojiden uzak bir hayat için ıssız adada bir araya geldi.

AB fonunca finanse edilen ‘The Island-Ada’ projesi, Bursa Uluabat Gölü’ndeki Terzioğlu Adası’nda başladı Proje kapsamında Romanya, İtalya, Bulgaristan ve Türkiye’den 30 kişilik grup, akşam saatlerinde Gölyazı beldesine yolculuklar, oradan gezgin tekneleriyle 2 mil açıkta bulunan adaya geçti. Gecenin karanlığında Ulabat Gölü’nde balıkçı tekneleriyle ilerleyen yabancı gençleri adada Türk grubu elde edildi. Adaya indiklerinde gruplar ilk önce kendilerinden Kızılay tarafından temin edilen çadırları kurmak için

harekete geçti. Çadır kurma işlerini ilk önce ve en planlı olarak gerçekleştiren Bulgar grubu daha sonra Türk ve İtalyanlar’ın çadırlarını kurmalarına yardım etti.

Ardından öğrenciler hep birlikte akşam yemeği yedi. Gençler, Bulgar Bobi Todorov Türkçe şarkılarla birlikte coşturdu. Popçu Çelik’in “Meyhaneci” ve “Oy Mehmedim” türküsünü ustalıkla söyleyen Bulgar genç, Türkler’i ve Türkiye’yi çok sevdiğini belirtti. Survior Adası’ndaki heyacan, sabahın ilk saatlerinden itibaren devam etti. Sabah saat 8’de kalkan, sabah kahvaltısının ardından Uluabat Gölü çevresini gezerek bol fotoğraf çekti. Sabah kahvaltısında daha çok nescafe içmeyi tercih

Çocuklar, İtalyan grubu ise bu defa kahvaltıda kuru ekmek yiyip çay içti.

Öğle saatlerinde Bulgar Bobi Todorov’un şarkılarına Bulgaristanlı bayanlar da Türk usulü göbek atarak yuva yaptı. Adada bulunan Apolyon isimli bir Amerikan atı da gençlerin yanından ayrılmadı. Yabancı gençleri adaya adım attıkları sırada Apolyon kısa sürede adanın maskotu haline geldi.

‘Teknolojisiz kurtulan’ da denilen proje için AB Komisyonu’ndan 15 bin 200 euroluk kaynak karşılığında. Uluabat Gölü’ndeki dokuz adadan biri olan Terzioğlu’nda kalan gençlerin tek lüksü Aşçı oldu. Gençler Türk bayan aşçı tarafından yapılan yemekler afiyetle yediler.

Genç Platform Dış İlişkiler Sorumlusu Erdem Kırkan, gençlerin Terzioğlu Adası’nda kalacakları süre içinde iletişimde yeni metotlar keşfettip farklı kültürleri tanırken, kendi anlayışlarını da diğer hazineyi anlatabileceklerini bulduklarını söyledi. İnternetten ülkeye projeyi çok beğenip başvuruda bulunduğu kişiler İzmirli genç Merve Öztaş ise “Proje ilk önce çok heyecanlı geldi. Romanya, İtalya ve Bulgaristan’dan gelen gruplar da çok ilginç. Teknolojiden uzak olmak ilk başta biraz zor oluyor, ama sonra umarım

alışacağız. Farklı bulacağız elbet. Yabancı ülkelerden gelen arkadaşlar çok sıcaklar. Adada olmak çok heyecan verici” dedi.

Türkiye’de bulunmalarının geniş heyecan verici vericisi olan İtalyan ve Bulgaristanlı oluşumlar, Türkiye’ye Avrupa Birliği askerleri için haksızlığa uğradığı konusunda hem fikirler. Özellikle konuşmalarına “Selamüaleyküm komşi” diyerek başlayan Bulgaristanlılarla Türk gençlerinin sıcak bir diyalog kurdukları gözlendi.

Türkiye’nin AB üyelik süreci ve “80’li yıllardan 2007’ye Türkiye” hakkında tez çalışmasını yapan Bulgaristanlı Bobi Todorov, farklı din ve dilin AB’ye üyeliğe engel olmayı kabul edemeyeceğini söyledi. Türkiye’yi muhteşem bir ülke olarak değerlendiren Todorov, Türkiye’nin artık AB’de yerini alması gerektiğini söyledi.

Adada böylesi ilginç bir proje ile yer almadığında onlardan oldukça memnun kaldıklarını söyleyen İtalyan Paolo Giocondini de, “Türkiye harika bir ülke. AB’ye katılması gerekiyor. Çünkü Türkiye Avrupa’nın tam merkezi. Ayrıca teknolojiden uzak yaşamak güzel bir duygu” dedi.

İnsanları daha iyi tanıma bulduklarını bulduklarını üreten İtalyan Serena Besiente de, teknoloji olmadığı için çok mutlu olduğunu söylerken, Bulgaristanlı Vanya Tleheva, “Kültürel bir projede yer almanın ve doğa ve insanların iç içe yaşamanın ötesine geçmesine dikkat edilmesi, “Çok ilginç bir proje her şeyi sağlamaları” yapmak işlemleri. Çok heyecanlı bir proje” diye konuştu.

Valiliğin desteklendiği organizasyon sırasında 12 gün boyunca adaya yabancıların geliş-gidişlerine izin verilmeyecek. 40 kişilik grup, ıssız adada 12 gün yaşayacak. Gençlerin ikişer kişi olarak çadırlarda kalacakları organizasyonun içinde bulunan Gölyazı Belediye Başkanı Ethem Şahin, gençlerin adaya ulaşımı ve sağlık hizmetlerinin yanı sıra zaruri misafirlerinin hepsini karşılayacaklarını söyledi. Şahin, proje ile Gölyazı’nın dünya çapında duyulacağını belirtti.

Bursa Valiliği’nin de destekçileri organizasyonu için Terzioğlu Adası’nda çevre düzenlemesi yapıldı. Adada tabiatla baş başa kalacak gençlerin yemek ihtiyaçları ise mutfakta görevlendirilecek bir ahçı tarafından karşılanacak.

(UU-MŞ-MEF-Y)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Survivor Haberleri

Yorum yapın