Asgari ücret pazarlığında masaya oturan ismin 3 yıl önceki videosu yeniden gündemde

Milyonların gözü açıklanacak asgari ücret rakamlarına verilmiş durumda… Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2023’te mevcut olacak asgari ücret rakamını belirleme çalışmaları kapsamında dün ilk toplantısını gerçekleştirdi.

İşçi ve işveren arasındaki kıran kırana ticareti devam ederken “Kırmızı çizgimiz 7 bin 785 lira” diyen TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’ın geçmiş yıllarda sarf ettiği sözler yeniden gündeme geldi. 2019 yılında Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile sınıfında açık kalan mikrofonu unutan Atalay, kamu öğrencilerinin zam teklifine attığı imzayı “Uzasa işini karıştıracağız. En kapattığımızı böyle” sözleriyle açıklamıştı.

Atalay’ın eski hafta yaptığı “7 bin 785 lira kırmızı çizgimiz. Onun üzerine çıkmak gerekiyor” sözleri de gündem yarattı. Bu ifadeler 8 bin liranın üzerinde zam bekleyen emekçilerin büyük tepkisini çekti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde Çalışma Genel Müdürü Sadettin Akyıl başkanlığında toplanan komisyonda, müşteri heyetine TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetine ise TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul Kavlak başkanlık yaptı. Basına kapalı toplantı toplantısında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının asgari ücret anketinin sonuçları komisyonla paylaşıldı. Ankette, yeni yılda genel bakışın ortak beklentisinin 7 bin 845 lira olduğu bilgisine yer verildi. Toplantıda ayrıca işçi ve göçmenlik tarafının ekonomik birikimlerini görüştürdü ve ortaya çıkardı. Komisyon, ikinci toplantısını 14 Aralık’ta yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının evinde barındıracak.

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilcisi olmak üzere 15 kişilik Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücret belirleme çalışmaları kapsamında ekipül üzerine aralık giderek dört kez toplanıyor. Bakanlığın özel üyelerinden başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların kullanımlarında başkanın bulunduğu tarafta, genel bölümler kabul ediliyor.

Asgari ücreti, bir işçi için aylık brüt 6 bin 471 lira, vergiler ve kesintilerde net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak uygulanıyor. Asgari ücretin kiralamae toplam maliyeti, bir işçi için 7 bin 603 lira 43 kuruş. Bunun 6 bin 471 lirası brüt asgari ücret, 1003 lira 1 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 129 lira 42 kuruşunu hastane sigortası sigortası oluşturuyor.

Asgari Ücret Türk İş Ekonomisi Güncel Haberler

Yorum yapın