Antalya’da 2 liselinin ölümüne neden olan sürücü, 108 kilometre hızla gidiyormuş

22 Ekim akşamı, Portakal Çiçeği Caddesi’nde meydana gelen olayda üniversite sınavına yoğun lise alanında Mahmut Yağız Balcı (18) ve Ada Kayahan (17), dershaneden çıktıktan sonra kendisiyle buluşup, yemek yedi ve evlerine gitmek elektrikli için skutere bindi. Balcı’nın kullandığı skutere, Muhammed Can Gülmez (23) yönetiminde 07 BBS 63 plakalı otomobil çarptı. Çağırılan ambulansla özel araçlar kaldırılan Balcı ve Kayahan, kurtarılamadı. Gözaltına alınan Gülmez ise sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

Muhammed Can Gülmez hakkında “taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 15 cezaevine kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Davanın ilk duruşmasına sanık Muhammed Can Gülmez tutuklu kaldığı hapishanelerden SEGBİS ile birlikte giderken, ölen gençlerin aileleri ve taraf avukatları salonda hazır bulundu. Bilirkişi raporunda, sanık Muhammed Can Gülmez’in 108 kilometre hızla gittiğinin tespit edildiği belirtildi.

Hakim karşısında ilk savunmasını yapan sanık Gülmez, arkadaşının arabasıyla 78 kilometre hızla ilerlediği Sırada Yağız ve Ada’nın skuter ile yola çıkışıyla kazandığını söyledi. Muhammed Can Gülmez, “Palmiye ağacının nedenlerinden kaynaklanıyor. Olay ani yöneticiliği için frene bastım ve sağ manevra yapmama rağmen kurtaramadım. Kendim sağlıkçıyım. 1 dakika içinde 112’yi genişletme. Yaralıya müdahale etmeye çalıştı. Ancak sonuç olmadı” dedi.

Antalya'da 2 liselinin ölümü neden olan sürücü, 108 kilometre hızla gidiyormuş

Şikayetçi avukatının kaza sırasında telefonla konuşmadığını ve internetten canlı yayın yapmadığını sorması üzerine Gülmez, “Benim telefonum wifi’ye bağlıydı ve müzik dinliyordum. açık sosyal medya gruplarım var.Ben görüşleri görmez fren yaptım, direksiyonu da sağa kırdım.Facebook’ta ve Instagram’da video gibi bir şey paylaşmadım.Drift yapmadım.Şehir dışında biraz hıza sahip, onu da her zaman değil.Her zaman hızlı araç kullanan biri değilim” dedi

Ada Kayahan’ın babası Murat Kayahan, sanığın şikayetçi olduğunu belirterek, “Sanığın sosyal medya hesaplarında hız ve drift yıldızı olduğunu, etiketlediği kişilerden tespit ettikleri. Buradan çıkacak her kararı bizim acımızı dindirmeyecek, onları geri getirmeyecek. Herkesi vicdanına havale ediyorum.Başka ailelerin yanmaması için mücadelemizi devam ettireceğiz.Kötülük kazanmanın.Sanığın baş sağlığı dileğini kabul etmeyeceğiz” diye konuştu. Gözyaşlarına hakim olamayan anne Sevim Kayahan ise sanıktan sonuna kadar şikayetçi olduğunu söyledi. Ada’nın ablası Ekin Su Kayahan ise derin bir acı içinde olduğunu belirterek, “Tek kardeşim vardı onu da kaybettik. Şikayetçiyim” dedi.

Yağız Balcı’nın babası Ali Balcı ise sanığın en ağır cezayı saklamak istediklerini söyledi. Ela Balcı ise, “Birileri hızlı araba kullanmayı diye bizim toprak altında. Hızlı araba kullanmak cana kastetmektir. İki güzel çocuğum sonunda altında, en ağır ceza neyse onuna cezalandırılmasını istiyoruz. Evlenemeyecek, çocukları olmayacak, bizim vereceğimiz bitti.” diye konuştu.

Antalya'da 2 liselinin ölümü neden olan sürücü, 108 kilometre hızla gidiyormuş

Sanık avukatı Şali Arslan ise müvekkilinin tutuksuz yargılanmasını talep etti. Şikayetçi avukatları sanığın “bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme” suçundan yargılanmasını istedi. heyeti sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, görüntü kayıtlarının yeniden incelenerek kusuru yargılama için duruşmayı erteledi Mahkeme.

Duruşma sonrası Ada ve Yağız’ın aileleri Antalya Adliyesi ön açıklama yaptı. Sevim Kayahan, bu olay bir kaza değil cinayetin devam edeceğini, “Hukuk mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Eğer o sürücü 50 kilometre hızla gidiyorsa bunları bir şu yanımızda ve biz burada olmayacaktık. Sonuna kadar gideceğiz.” kullanım kullandı.

Yağız’ın annesi Ela Balcı da yaşanan olay cinayetten farklı olduğunu belirterek, “Birebir cinayettir, çifte cinayettir. Gencecik cinayetleriyle vedalaştık. Bu emsalsiz bir acı. . Artık bir bu uyanış olsun” diye konuştu.

Ada’nın babası Murat Kayahan ise, “Biz öğelerini kaybettik hiçbir şey onları geri getirmeyecek. Hiçbir ceza bizi asla ve asla tatmin etmeyecek. Biz istiyoruz ki başka Adalar, başka Yağızlar bu uğurda gitmesin. sararak büyütmek. Bu insanlara sunmak için büyütmedik. Artık kötülük kazanman” dedi.

Avukat Deniz Aksoy ise “Mahkeme heyeti dosyaya hakim. Sanığa sorulan sorularla olaydaki tüm depoları giderdiler. uyması ortaya koyacak” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Antalya Balcı Güncel Haberler

Yorum yapın