Add Samsun Şube Başkanı Birol Yelekin: “Atatürk ‘Tam Bağımsız’ Bir Devlet Kurmanın Yollarını Açmıştır

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Gününde Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samsun Şubesi’nce fener alayı düzenlendi. Kalabalık bir grup İlkadım ilçesi DSİ 7. Bölge Müdürlüğü cephen ellerinde fenerleriyle Onur Anıtına kadar sloganlar atarak yürüdü.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Gününde Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samsun Şubesi’nce fener alayı düzenlendi. Dün akşam saat 19.00’da başlayan fener alayı 20.30’da basın açıklamasıyla son buldu. Açıklamayı yapan Samsun Şube Başkanı Birol Yelekin şunları söyledi:

Çanakkale zaferi; tarihin tarihini değiştirmiş, emperyalizmi yenilgiye uğratmış en önemlisi de Türk ulusunun 232 yıllık mağlubiyetler zincirine son noktayı koyduğu değerli bir zaferdir. Mustafa Kemal ATATÜRK‘ün tarihi sahnesine çıkmasıyla Türk ulusu kendi küllerinden yeniden doğmuş, tam bağımsız bir devlet kurmanın tümünü açmıştır. İtilaf devletleri 19 Şubat 1915 tarihinde en güçlü donanmalarıyla Çanakkale Boğazı’na dayanmış, İstanbul’u teslim alıyor. Karadeniz’e çıkma amaçları Çarlık Rusya’sına yardım ederek Almanya’nın saf dışı bırakılarak 1. Dünya Savasının bitirilmesini sağlama.

“57. ALAYLA ÇANAKKALE GEÇİLMEZ DESTANINI YAZDIRDILAR”

Kahraman Türk Milleti’nin beklemedikleri bir referans olarak dünyanın en büyük savaş gemilerine karşı Nusret Mayın Gemisi’nin oğlu gece döşediği mayınlar ve kıyı topçu ateşi sayesinde 18 Mart 1915 akşamı büyük bir hezimete uğratılmıştır. Denizden geçemeyeceği anlayan düşman askeri bu sefer 25 Nisan 1915 sabahı sekiz buçuk ay alacağız kanlı kara savaşını başlattı. Bilmiyorlardı ki karşılarına Mustafa Kemal gibi bir deha gidecekti. Conkbayırı’nda, Anafartalar’da benzeri görülmemiş üstün savaş taktikleriyle ve ‘Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum!’ söylediği 57. Alayla Çanakkale Geçilmez destanını yazdırmıştır. Çanakkale Devlet savaşlarının yüreklendirdiği Türk milleti, Mustafa Kemal’in ebeveyninde TBMM’yi açmış, Kurtuluş Savaşı’nı başlatmış ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Dün Çanakkale’yi geçemeyenler ne yazık ki bugün elinde bulunan bulunanların yanlış uygulamaları nedeniyle limanlarını çalıştırıyorlar, fabrikalarını ellerine geçirdiler. Bugün her şeyi götürmemiz gerekiyor. Çanakkale dirençtir, Çanakkale Nusret Mayın Gemisi’dir, Çanakkale Seyit Onbaşı’dır, Çanakkale 57. Alaydır, Çanakkale Mustafa Kemal’dir. Çanakkale büyük bir destan ve geçilmezdir. Çanakkale savaşlarının 108. yılında Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarımızı, şehit ve gazilerimizi minnet ve saygı ile anıyorum.”

Mustafa Kemal Atatürk Çanakkale Zaferi Çanakkale Samsun Yerel Haberler

Yorum yapın