Acil müdahale gemisi “Nene Hatun” deprem bölgesine doğru yola çıktı! İçinde hastane de var

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı olarak, dünyanın en zorlu su yollarından biri olan Türk Boğazları Bölgesi’nde ve özelliğin bulunduğu her yerde denizlerdeki can, mal, seyir ve çevre emniyetini temin etme amaçlı hizmet veren Türkiye’nin ilk acil gemi müdahalesi olan Nene Hatun’un, saat 09.30’da İstanbul’dan İskenderun’a hareket ettiği kaydedildi.

Geminin, tahmin 72 saat sonra ikmal ve yardım malzemelerini almak için Mersin’e, sonraki tahmin 8 saat sonra ise İskenderun’a varmasının beklendiği ifade edildiği sonucuna, durum değerlendirme sonucu rota ve varış limanının değişebileceği belirtiliyor.

İsmini Milli Mücadele kahramanı Nene Hatun’dan alan gemi, her türlü hava özelliğinde görev niteliklerini taşıyor. Gemi kazalarına, deniz kirliliğine ve yangınlara karşı önlemlerin gücünü artırmak acil durum müdahale gemisi 87,8 metre boya, 19,5 metre genişliğe, 8,7 metre yüksekliğe, 1800 ton çelik ağırlığa sahip.

Gemide, acil durumlarda kurtarılan kazazedelerin ya da gemi personelinin acil bakım ve tedavilerinin ağırlığında 20 yatak kapasiteli bir hastane bulunuyor. Hastane içerisinde, çağrı sistemi, lavabolar, tıbbi dolaplar, banyo, tuvalet, 20 hasta yatağı, yeterli miktarda sandalye, her üstündeki sabit oksijen hattı, priz ve tedavi hizmetlerinde gerekli olan tüm ilaç ve tıbbi malzemeler yer almaktadır.

Nene Hatun İstanbul Türkiye Yerel Ekonomi Güncel Haberler

Yorum yapın