AB’den Türkiye’ye 6 milyar euroluk deprem yardımı

Belçika’nın başkenti Brüksel’de Avrupa Birliği (AB) tarafından deprem felaketinden etkilenen Türkiye ve Suriye için düzenlenen Uluslararası Bağışçılar Konferansı sona erdi. Konferansta Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için 7 milyar euroluk yardım taahhüdü verildi. Konferansın ardından Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ortak basın toplantısı düzenledi.

Von der Leyen’in büyümesi, yıkıcı depremin sonraki uluslararası toplumu bugünün güçlü bir dayanışmasını vurgulayarak, cömert cömertlikleri ve katkıları için tüm bağışçılara teşekkür etti. Yıkımın bedenlerinin çok büyük olduğunu aktaran Von der Leyen, “49 binden fazla insan hayatını kaybetti.

Avrupa Birliği’nin Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için 3,3 milyar euro’luk artışın yarattığı etki von der Leyen, “Uluslararası toplumun da katkılarıyla birlikte Türkiye ve Suriye’deki insanlar için 7 milyar euro toplanıyor. ‘ndan 1,1 milyar euro ve Avrupa Yatırım Bankası’ndan 500 milyon euroyu içeriyor’ dedi.

Avrupa Birliği’nin ilk günlerinden depremzedelerin yanında olduğunu aktaran von der Leyen, “Trajediden sonra arama kurtarma ekiplerimiz bölgeye birkaç saat sonra ulaştı. İnsani desteğimiz birkaç gün içinde yola çıktı” dedi.

deprem olur olmaz Suriye halkına da önemli ölçüde insani yardım sağlandıklarını ifade eden von der Leyen, Avrupa Komisyonu’nun Suriye için insani yardım ve kalkınma için ek 108 milyon euro taahhüt edildiğini belirterek, “Bağış konferansında ortaklarımızla birlikte Suriye’deki insanlar için 950 milyon euro toplamayı başardık dedi.

Brüksel’de 14-15 Haziran tarihlerinde Suriye ve bölgenin geleceğine ilişkin 7’nci konferansa ev sahipliği yapacaklarını aktaran von der Leyen, “Bu konferansın amacı, hem çatışmanın siyasi çözümü için uluslararası angajmana sınırlaması hem de Suriye için ek insani destek ve erken kurtarma desteği hükümleri” oluşturmak olacak.Sonuç olarak bugün uluslararası dayanışma adına güzel bir gündü.Türkiye ve Suriye halkının ihtiyaç sahiplerine destek olmayı gösterdik ama bekledikleri ki önümüzde çok iş var ve bu bir başlangıç” dedi.

İsveç Başbakanı Kristersson ise, “Bugünkü toplantının önemli bir amaç olduğunu düşünüyorum. Dayanışma içinde taziye sözlerimiz gerçek eyleme dönüştü ve bu yıkıcı depremlerden etkilenen insanlara yardım etmek için güçlü, verimli, düzenleyici bir yanıt sağladık” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin tarihini belirleyen bir felaket olduğunu ifade eden Kristersson, “İlk deprem, Richter nükleer santraline göre 7,8 büyüklüğündeydi ve bölge son 100 yılın en yıkımlarıydı.

Maddi hasarın çok büyük olduğunu aktaran Kristersson, “Sadece Türkiye’de en az 230 bin bina yıkıldı ve yaklaşık 3 milyon insan evlerini terk etmek zorunda kaldı. Avrupa ve dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, felaketin ardından arama kurtarma ekipleri ve acil yardımda hızla büyüyenler. Bu da açık bir dayanışma işareti” dedi.

Bugünkü konferansta hedefe ulaşıldığını görmekten memnuniyet gördüklerini ifade eden Kristersson, “Türkiye halkı ve Suriye halkı için önemli yeni tavsiyeler” dedi.

Avrupa Birliği Türkiye Deprem Suriye Politikası Dünya Güncel Haberler

Yorum yapın