ABD, Filipinler’deki 4 askeri üssün daha kullanım iznini aldı

? ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Filipinler ziyareti kapsamında, verileri 4 askeri yazılımın kullanımına izin ABD’ye verildi. Bu kararla birlikte ABD, Pasifik ülkeleri Filipinler’de toplam 9 askeri üsse erişim sağlandı.

Karar, ABD Savunma Bakanı Austin’in bugün Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand ‘Bongbong’ Marcos’u ziyaretinin hemen ardından duyurdu. İki ülke arasında daha önce imzalanan Genişletilmiş Savunma İşbirliği Anlaşması (EDCA) kapsamında alınan kararla birlikte ABD’nin Filipinler’de kullanım izni içeren askeri üs sayısı 9’a çıktı.

ABD Savunma Bakanlığı muhafazası daha önce erişime açık 5 askeri üsle ilgili ‘ABD, EDCA kapsamındaki beş başlangıç ​​altyapı yatırımları için 82 milyon doların üzerinde kaynak ayırmıştı ve bu yatırımların yerel Filipin topluluklarında ekonomik büyümeyi ve iş yaratmayı desteklemesinden elde ettiği gurur’ denildi. Öte yandan Pasifik Okyanusu’ndaki büyümeyi artırma ABD, Çin ile güvenlik anlaşması imzalayan Solomon Adaları’nda büyükelçilik açtığını duyurmuştu.

BABA-OĞUL DEVLET BAŞKANI

Devlet Başkanı Ferdinand ‘Bongbong’ Marcos, ülkeyi 1965 ile 1986 yılları arasında yöneten Ferdinand Marcos’un tek oğludur. Baba Marcos, 86’daki son seçimlerin ardından çıkan olaylardan ve ülkede artan sürelerden sonra 25 Şubat 1986’da ABD eyaleti olan Hawaii’ye gitti. Marcos, 28 Eylül 1989’da burada yaşama veda etti.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Pasifik okyanusunda Lloyd Austin Filipinler Baba Güncel Haberler

Yorum yapın