8 Bin 600 Yıllık Flüt Bilecik’te Sergilenmeye Başlandı

GÖKAY ŞİMŞEK

Bilecik Bahçelievler kazısında bulunan 8 bin 600 yıllık flüt Bilecik Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.

Uluslararası Müzeler Müzesi günü Bilecik Arkeoloji’nde bugün etkinlikler düzenlendi. Bilecik Bahçeliev’deki kazısında bulunan Neolotik Çağ’a ait flüt müzede yerini aldı. Müze müzesi 8 bin yıllık çalgı aletini ilk defa Müze valiliğini yakalarken, Bilecik Kemal Kızılkaya ile Harun Küçükaydın Bahçeevler kazısı ve müze hakkında bilgi verdi.

“8 BİN 600 YIL ÖNCESİNE AİT BİR ALET ELE GEÇİRDİK”

Vali Kemal Kızılkaya, “İlimiz merkezi Bahçelievler yerleşkesindeki kurtarmasıyla ortaya çıkan çok değerli eserler, Bilecik Müzemizde sergilenmeye başlamak” dedi. Müze Müdürü Harun Küçükaydın ise ilk defade sergilenmeye başlanan 8 bin 600 yıllık flüt ve Bahçelievler kazısına yönelik şöyle konuştu:

Bizim de müzemizin bilgisi vardı. Ancak daha sonra 2019 burada bir temel oluşturma olayı bize intikal oldu. Buranın kısa eski olma özelliği var. örneğin ilk mimari yapılar Batı’da burada bulunanlar. Yine aynı şekilde oynanabilecek. Önce Marmara’da Fikirtepe denen bir alanda yapılan kazılar Batı Anadolu’nun en eski yerl vitrin yeri orası. Ancak daha sonra burada çalışmalar yürütülür ile yürütüldüler, bu çalışmalar TÜBİTAK tarafından da yapılır. Milattan 7 bine, yani 9 bin sene önce biz kendimizi teyit etmek anlamına gelebilir.”

Arkeoloji Müzesi, Bahçelievler, Bilecik, Müze, Yerel, Haberler

Yorum yapın