6’lı Masa’dan kalkan Akşener şimdi ne yapacak? Önünde 3 seçenek var

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine artık sayıla günler kala 6’lı Masa, uzun süredir merakla beklenen adayını belirleyecek şekilde 2 Mart’ta Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun evinde ağırlandı. Masadaki İYİ Parti dışında tüm partilerin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusunda ortak paydada buluşması üzerine Meral Akşener, içerik anketleri de sunarak İBB Başkanı Mansur Yavaş veya İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun aday olması gerektiğini savundu. Oluşan fikir ayrılığı toplantısı nedeniyle adayın 6 Mart’ta kamuoyuna açıklanacağı duyurulacak.

6'lı Masa'dan kalkan Akşener şimdi ne yapacak?  Önünde 3 ihtimal var

Kamuoyu 6 Mart Pazartesi günü 6’lı Masa’nın adayını duyurmasını beklerken Akşener, dün parti kurmaylarıyla olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdikten sonra kameralar karşılaşması tarihi açıklamalarda bulundu. Toplantıda Kılıçdaroğlu isimlerinin kendilerinin dayatıldığını ve bunu kabul etmeyeceklerini yaşayanlar Akşener, “Geldiğimiz noktada İYİ Parti bir kıskaca alınmış, bir dayatmaya mecbur bırakılmış, gezegenler Türk milletine yapıldığı gibi ölümle sıtma arasında bir tercihe zorlanmıştır ve doğuştan boyuna eğmeyecektir.” dedi.

6'lı Masa'dan kalkan Akşener şimdi ne yapacak?  Önünde 3 ihtimal var

Sözlerinin devamında Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a seslendi. Toplantıda, İmamoğlu ve Yavaş isimlerinin anketlerde üst sıralarda geldiğini belirttiklerini söyleyen Akşener, “Sayın Mansur Yavaş ve Sayın Ekrem İmamoğlu’na çağrı yaptım. Tüm engellemelere rağmen çok çalıştınız. Bu vazife dayatmayı değil, dayatmacılığı yıkma vazifesidir.Hiç şüphemiz yok ki bu vazife reddedilmez bir vazifedir. dedi.

Akşener’in sözlerinin ardından görülen bir anda Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’na çevrildi. Yavaş ve İmamoğlu’nun yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in bulunduğu noktalar CHP’li başkanlar Ankara’da bir araya geldi. CHP’li büyükşehir belediye başkanları, Kemal Kılıçdaroğlu’nun bilgileri içinde bir toplantı gerçekleştirdi.

6'lı Masa'dan kalkan Akşener şimdi ne yapacak?  Önünde 3 ihtimal var

Toplantının ardından Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’ndan aynı anda açıklama geldi. Twitter hesaplarından açıklama yapan iki başkan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında olacağını belirtiyor.

Mansur Yavaş, “Bugüne kadar yapma açıklamalarında Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun isteyeceği dışında hareket etmeyeceğimizi belirtmiştik. Aynı çizgideyiz. Temennimiz, Millet İttifakı’nın tüm açıklamalarıyla devam etmesidir.” dedi. Ekrem İmamoğlu ise şu ifadeleri kullandı: “CHP’nin öz evladı ve Millet İttifakı’nın Belediye Başkanı olarak milletimizin arzu ettiği birlik içinde, yürütme kurulunda irademizi temsil eden Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve Millet İttifakı’nın, eksilmeden çoğalarak büyüyeceğinden şüphem yoktur. İttifakı halkımızın içinden geçmek zor bir dönemde ağır bir sorumluluk sahibi olan devleti etkin ve demokratik, topluluğu huzurlu ve zengin kılma iradeleriyle oluşturulmuş bir siyasi birliktir.

İmamoğlu ve Yavaş’ın Kılıçdaroğlu’na desteklerini yorumlamasının ardından Akşener’in bir sonraki hamlesinin ne olacağı merak ediliyor. Kulislerde Akşener’in önünde 3 ihtimal olduğu konuşuluyor.

Kulislerde Akşener’in 6’lı Masa ile buzları eritip Kılıçdaroğlu’nun adaylığını kabul edilebilir konuşuluyor. Kılıçdaroğlu ve Akşener arasındaki krizde İmamoğlu’nun arabuluculuk yapma girişiminin olduğu ve hatta Mansur Yavaş ile İmamoğlu’nun bugün İYİ Parti lideri ile görüşeceği de iddia ediliyor.

6'lı Masa'dan kalkan Akşener şimdi ne yapacak?  Önünde 3 ihtimal var

Yaşanan krizin hemen öncesinde Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ bir çağrıda bulunarak, “Artık halkı Mansur Yavaş’ı sahaya davet etme zamanı geldi. 5 Mart Pazar günü saat 15.00’te Türk halkını Ankara Büyükşehir Bel. “kullandı. Memleket partisi lideri Muharrem İnce ise yaşanan kriz sonrası bir televizyon programı, “Siz Meral Akşener‘i veya Meral Akşener sizi davet ederse ne olur’ sorusuna yanıt vererek “Sayın Meral Akşener, Başbakan olsun, razıyım. Başbakan olmaya bağlı. Ben Cumhurbaşkanı adayıyım” dedi.

Kulislerden gelen bilgiye göre Akşener’in karşısına ikinci ihtimal, İnce ve Özdağ ile doğruluğu yaparak Mansur Yavaş’ın adaylığa yanaşmaması halinde İnce’yi ortak aday yapıyor.

6'lı Masa'dan kalkan Akşener şimdi ne yapacak?  Önünde 3 ihtimal var

Akşener’in 6’lı Masa’dan tamamen zorlama ve diğer sonuçlara da sıcak bakmaması halinde seçimlerde bulunan adayın ilanını veren gelen bilgiler arasında.

Meral Akşener İYİ Parti Politika Güncel Haberler

Yorum yapın