2012 Dicle Üniversitesi Bahar Şenlikleri Start Aldı

Bahar bayramının kendini hissettirmeye başlamasıyla birlikte Dicle Üniversitesinde her yıl geleneksel hale gelen ve görenler tarafından büyük bir heyecanla takip edilen bahar şenlikleri büyük bir coşkuyla başladı.

Dicle Üniversitesi Rektörlüğü’nün 21 Mayıs-10 Haziran günleri arasında öğrencilerin sınav stresini azaltma ve geçen eğitim-öğretim yıllarını zorlamak amacıyla 2012 Bahar Şenlikleri 21 Mayıs tarihinde yapılan Uluslararası Galaksi Sirki ile start aldı. yerel yoğun ilgi gösterdiği sirk, çeşitli görüntülere sahne oldu. Dicle İlahi Üniversitesiyat Fakültesi öğrencilerinin oynadığı ‘Cepheden haber Var!’ adlı tiyatro oyunu seyircisiyle buluşturuyor. Muş, İzmir, Çanakkale, Bitlis illerinden sonra sahnelenen oyun, izleyenlere duygusal anlar yaşattı. Dicle Üniversitesi Basketbol Sahası’nda kurulacak Lunapark eğlence alanı ile çocuklar bir hafta boyunca gönüllerince keyifli dakikalar yaşayarak, çocuklarda yaşadıkları heyecanı tekrar hissetme fırsatı bulacaklar.

Dicle Üniversitesi Görsel Sanatlar ve İletişim Kulübü tarafından ‘Güzel Bakan Gözler’ konulu karma fotoğraf sergisi ise 3 gün boyunca sanatseverlerin ilgisine sunulacak. Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Veteriner Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinin yoğun bir tempoyla yürüttüğü 4 yılın sonunda mezuniyet sevinçlerini her birlikte paylaşacakları mezuniyet törenlerini yapacak ve Eğitim Fakültesi öğrencilerinin mezun olmalarından dolayı sergiledikleri son resim sergisiyle heyecanlarını resmedecek. Dicle Üniversitesi Sosyal Aktiviteler ve Eğitim Kulübü (SİVEK) tarafından organize edilen ‘Gökteki Yıldızlar’ adlı tiyatro gösterimi 24 Mayıs günü kongre merkezinde öğrencilerin üstün performans ile izleyicisi ile buluşacak.Dicle Üniversitesi Tiyatro Topluluğu (DÜNİT) tarafından Gyula Hay’a ait ‘At’ isimli oyun, birçok üniversitede sergilendi. Roma’da Hz. İsa’dan sonra 1. yüzyılın anlatıldığı ‘At’ isimli oyun ile oyuncuların sergiledikleri üstün ve başarılı performansla Dicle Üniversitesi Kongre Merkezinde yoğun istek üzerine ikinci kez sahnelenecek.

Dicle Üniversitesi Kültür Mutfağı (DÜKMK) Stand-up ve tiyatro gösterimi ile ‘Survivor Diyarbakır’da ne olur?’ Gülerek, gülmeye hasret bir kendi gülmek sloganı ve anlayışı ile Dicle Üniversitesi kapsamı ile buluşacak. El Sanatları Topluluğunun birbirinden renkli Ebru Sergisi ise 29-30 Mayıs tarihlerinde sabah 10 ile 14 arası el emeğine saygı duyanların ve boyanın kağıt üzerinde süzülüşüne tanıklık etmek isteyenlerin ilgisine açık kalacak.

Dicle Üniversitesi Konservatuarı Halk Dansları Topluluğu ve Çok Dilli Müzik Grubu’nun Ermenice, Rumca, Türkçe, Kürtçe, Zazaca, Azerice ve Süryanice olmak üzere 7 dilde seslendirdikleri birbirinden güzel eserlerle çalışanlar coşarak, içindeki halaylarla gönüllerince eğlenecek. Dicle Üniversitesi tarafından üniversitenin doğum göğsünü kabartan ve gururu olan 2012 Bahar Dönemi Türkiye ve Dünya derecelerine giren kupa töreni düzenlenecek. Pek çok etkinliğe ev sahipliği yapacak olan Dicle Üniversitesi, Devlet Konservatuarı Türk Sanat Müziği Topluluğu tarafından konser düzenleyerek Sanat müziği sevenlerin gönüllerine ve kulaklarına hitap edecek.

7 Haziran’da ‘Kültürlerle Dans Türkiye’ adlı Dicle Üniversitesi Modern Halk Dansları Topluluğunun eşsiz görsel dansları ile 7 bölgenin yöresel oyunlarının yanı sıra Latin dansları, halk oyunları, sema gösterileri ve lirik dans türü ile çalışanlar dansla bütünleşecek.

REKTÖR SARAÇ: “ÖĞRENCİLERİN STRES ATACAKLARI BİR BAHAR ŞENLİĞİ OLACAK”

2008’den bu yana yönetimde oldukları 4 yıllık birikim ve tecrübe ile olacak olan Bahar Şenliklerini çocukları ve ölenleri en iyi şekilde geçirmesi için tüm yardımları sunmuş olduklarını ifade eden Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, “Bu baharda Dicle Üniversitesi öğrencilerinin bütün bir yılın stresini atabilecekleri, eğlenebilecekleri, kültürel, sanatsal, bilimsel ve sportif elde edebilecekleri, birlik ve beraberliğin sağlanabileceği, Geleneksel Bahar Şenliği ile karşınızdayız. – ANKARA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Dicle Üniversitesi Çanakkale Survivor İzmir Muş Politika Güncel Haberler

Yorum yapın